Ana Sayfa Ekonomi Bankaların Çeyiz Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?

Bankaların Çeyiz Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?

Bankaların Çeyiz Hesabı
Bankaların Çeyiz Hesabı

Hükümetin evlenecek olan kişilere yaptığı çeyiz yardımı bankalarda çeyiz hesabı açılmasıyla oluşturuluyor.

Evlenmek için birikim yapan gençler için destekleyici olan çeyiz hesabı yıllar geçtikçe iyi bir birikim yapmaya yardımcı oluyor. Çeyiz hesabının açıldığı bankalarda verilen destekler ve harici krediler, ciddi bir miktar gereken evlilik hazırlıklarını biraz kolaylaştıracaktır. Devlet desteği beraberinde verilen bu teşvikler, Albaraka Türk, İş Bankası, Halkbank, Kuveyt Türk gibi bankalarda 3 yıllık bir birikim süreciyle sağlanmakadır. Bunu özel emekliliğin biraz değişik versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Düşük faizli evlilik kredisi ve kredi veren bankalardaki faiz oranları Şubat 2021 itibariyle şu şekildedir:

Akbank Çeyiz Desteği

Düşük faizli evlilik kredisi beraberinde verilen %25 devlet katkılı çeyiz hesabı vermektedir. Minimum bir talimat vererek her ay kredi kartından ya da hesabınızdan birikim yaparak kullanabilirsiniz. Aylık ya da 3 aylık periyotlarla ödeme yapabileceğiniz birikimler bankanın belirlediği faiz oranlarına devlet desteği verilmesiyle vadesiz hesaba aktarılmaktadır. En fazla iki kere hesaptan para çekme hakkının bulunduğu bu hesabın faiz oranı %8 olarak belirlenmiştir. Hesapta 1 aydan fazla ödeme aksaması yapılmaması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

Halkbank Çeyiz Hesabı

En az 3 yıl birikim yapılması gereken Halkbank çeyiz hesabında 18 yaşından itibaren başvuru yapılabilir. 27 yaşını geçmeden ilk evliliğini yapması gereken kişilerin evlenmeden önce en az 3 yıl ödemelerini aksatmadan sürdürmesi gerekmektedir. 36 ve 47 aylık ödemeler sonucu %15 destek verilerek 24 bin TL’lik ödeme yapılır. Ödeme süresi arttıkça destekler de artmaktadır. Çeyiz hesabı açılması gerekeceği için başvuran kişinin bu durumu bankaya bildirmesi oldukça önemlidir.

Banka Çeyiz Hesabı
Banka Çeyiz Hesabı

Albaraka Türk Çeyiz Hesabı

Aylık 190 TL’den başlayan taksitlerle ödeme yapılan Albaraka Türk çeyiz hesabı için de 24 yaşından küçük olma şartı ve ilk evliliğini yapma şartı bulunuyor. TL olarak birikim yapılan ödemeler, kişisel bütçenize göre en az 190 TL ile başlatılabilir. Daha önce hiç evlenmemiş olan kişilerin yararlanabileceği bu teşvikler sayesinde ev sahibi olma şansınız olmasa da evlilik ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çeyiz Hesabı

Kuveyt Türk çeyiz hesabı da 24 yaşını doldurmamış olan tüm Türk vatandaşlarına hitap etmektedir. 95/5 oranında gelir avantajı sağlayan bu hesap ortak olarak açılmaz. En az 3 aylık vadelerle açılabilir ve 27 yaşına kadar evlenme şartı aranır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İş Bankası Çeyiz Hesabı

Evlilik masraflarını erkenden planlamak isteyenler için açılan çeyiz hesabı TL olarak açılır. Vade olarak 3 ila 5 yıllık açılabilen hesap, en az 190 TL ile başlatılabiliyor. Aylık ya da 3 aylık periyotlarla açılabilecek olan çeyiz hesabı, %25’lik devlet katkısıyla birçok düğün ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaktır. Hesaba en fazla 28.548 TL yatırılabilir. Ana vade sonrası %12,25 oranında faiz de eklenerek devlet desteğiyle ödemeler yapılır.

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz