KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Balın Cilde Faydaları

Arıların büyük emekler ile yaptığı balların faydaları saymakla bilmemektedir. İnsan vücudu için oldukça yararlı bir besin maddesi olmaktadır. Bazı teorilere göre arıların nesli tükendiğinde insanlık da yok olacaktır. Bu kadar önemli olan arının ürettiği besin de bu denli faydalıdır diyebiliriz. Peki balın cilde faydaları nedir?

En ufak bir öksürükte, halsizlikte, boğaz ağrısında ilk akla gelen bal olmaktadır. İster zencefille karıştırıp yiyerek ister sıcak su içinde tüketerek ister siyah turp içinde süzdürerek pek çok kişiye şifa taşımıştır. Sadece hastalıkta değil cilt sorunlarında da çare olmaktadır. Sayısız faydasını ciltlerde görmek mümkündür.

Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bol miktarda B vitaminleri barındırmaktadır. Bu özelliği sayesinde cildinize sayısız katkısı bulunmaktadır. Hücreyi yenileme özelliği ile mucizeyi bir besin olduğunu kanıtlıyor. Peki balın cilde faydaları nelerdir? Hangi cilt sorununa nasıl bir kullanım yapılmalıdır? Tüm bunları aşağıdaki yazıda bulabileceksiniz.

Öncelikle içerisinde B vitamini çeşitlerini bulundurmaktadır. Bu da cildin parlamasını sağlamaktadır. Cilt ışıltısına kavuşur ve matlıktan kurtulur. Balı kullanmak için herhangi bir cilt türünde olmaya gerek olmamaktadır. Hem yağlı hem de kuru ciltler kullanabilir. Yağlı ciltlerin kullanımı ile sebum dengesi sağlanır. Nem değeri az olan kuru ciltler ise nemlenme ihtiyacını karşılar.

Açık tenlerin en büyük sorunu güneş nedeni ile oluşan cilt lekeleri olmaktadır. Balın mucizevi etkileri arasında bu cilt sorununa sağladığı çözüm de bulunmaktadır. Lekelerin büyük ölçüde azalmasını sağlar. Yaşlanma belirtileri kadınların sorunlarından biridir. Bazı insanlar yapısı gereği çabuk yaşlanma belirtisi gösterir. Kazayağı probleminin ve kırışıklıkların çözümünde fayda gösterir.

Güneş ışınlarının zararlı etkisine karşın cildi koruyor. Bal ile yapılan maskeler sayesinde ölü hücreler atılıyor. Peelling özelliği sayesinde doğal yollar ile cildinizi temiz tutabilirsiniz. Günlük yaşantımızda tozlar, makyaj kalıntıları, hava kirleri gibi nedenler ile cildimiz kirlenmekte ve gözenekleri tıkanmaktadır. Bu da siyah noktalara neden olmaktadır. Siyah noktaların oluşumunu önlemekte ve daha önce oluşanların temizlenmesini sağlamaktadır.

Yağlı ciltlerin sorunlarından biri sivilceler olmaktadır. Bal sayesinde cilt nem dengesini sağlamakta ve sivilce problemini önlemektedir. Antiseptik özelliği bulunmaktadır. Böylece yaralanmalarda yara çabucak iyileşmektedir. Balın faydaları içinde mantar türü cilt hastalıklarında iyileşmeyi kolaylaştırması da bulunmaktadır.

Balın Cilde Faydaları

Balın Cilde Faydaları

Bal ile Yapılan Cilt Maskelerİ

Cildin sorununa göre pek çok maske çeşidi bulunmaktadır. Cilt kuruluğuna, matlığına, sivilcelenmesine, lekelerine ve daha çok ihtiyaca yönelik maske bulunmaktadır. Bal ile yapılan maskeler içinde cildin temizlenmesini sağlayan tarçın ve bal birleşimi olmaktadır. Bir çay kaşığı tarçın ve iki yemek kaşığı balın sağladığı bir mucize olmaktadır. İki besin karıştırılıp macun haline getirilir. Cilde sürülür. On beş dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır.

Eğer cildinizde lekelenmeler varsa ve çözüm arıyorsanız, elma ve bal karışımı sizin işinize yarayacaktır. 1 elma ile 2 yemek kaşığı balın karışımı dolapta yarım saat kadar bekletilir. Cilde uygulanır ve 10 dakika tutulur. Sonrasında durulanır.

Yüzünüzde sivilcelenme var ise bundan kurtulmak için avokado, bal ve yumurta üçlüsünden faydalanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı bal, iki yemek kaşığı avokado, yumurta sarısı birleşerek sivilceleri önlüyor. Bu karışım cilde sürülüp 20 dakika bekletiliyor. Sonrasında durulanıyor.

Cildinizde ölü deriden kurtulmak için bal ve yulaf ezmesi karışımı uygulayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 yemek kaşığı bal ve birkaç damla limon karıştırır. Özleşmesi için blender ile çekebilirsiniz. 20 dakika ciltte bekletilir. Daha sonra ise ılık su ile durulanır.

İçerik
Kirpik Uzatan Yağlar

Kirpik uzatan yağlar; dolgun ve uzun kirpiklere sahip olmak isteyenler tarafından güvenle kullanılabilir. Tabii ki…

3 dk. 13843 Okundu
Nedir
Gözenek Sıkılaştırma Yöntemleri

Gözenek sıkılaştırıcı maskeler geniş gözenek problemi olan kişilerin imdadına yetişir. Gözenekleriniz çok belirginse bunu azaltmanız…

3 dk. 17815 Okundu
Nedir
Göz Çevresi Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Yaşımız ilerledikçe yüzümüz yavaş yavaş kırışmaya başlar. Göz kenarlarındaki bu kırışıklıkları ise kaz ayağı adı…

2 dk. 18458 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al