KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 güvenlik duvarı kapatma ve açma işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak kişisel bilgisayarı koruma konusunda sizlere büyük destek sunacaktır. Bu sebeple herhangi bir “Anti – Virüs Yazılımı” kullanmıyorsanız ilgili konuya hakim olmalısınız. Bu güvenlik önlemi aslında sizleri birçok tehlikeden korurken; tehlike arz etmeyen programları da tehlike olarak algılayıp cihazda başlatılmasını engelleyebilir. Bu durumda güvenlik duvarını kapatmanız gerekir. Biz de konu hakkında bilgisi olmayan kişilerin ilgili işlemi nasıl gerçekleştirmesi gerektiğini detaylıca sizlerle paylaşıyoruz.

Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır?

Yöntem 1: Denetim Masası Aracılığıyla Güvenlik Duvarı Kapatma

Windows 10’da güvenlik duvarını kapatma programı adı altında paylaşımlar yapılıyor. Bu güvenlik önlemini ortadan kaldırmak için herhangi bir programa ihtiyacınız olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Tüm işlemler manuel olarak gerçekleştirilmekte ve birkaç hamlede ilgili önlem ortadan kaldırılmaktadır.

 • Başlat Menüsü” bölümüne giriş yapın ve “Denetim Masası” olarak aratın.
 • Denetim Masası” bölümüne girin.
 • Sistem ve Güvenlik” kategorisine tıklayın.
 • Windows Defender Güvenlik Duvarı” yazılımını seçin.
 • Güvenlik Duvarı” ile alakalı bilgilerin olduğu sayfanın sol tarafında “Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra artık ilgili korumanın kapatılacağı sayfaya ulaştınız demektir. Bu sayfada “(Önerilmez)” olarak belirtilen seçenekleri işaretleyin ve “Tamam” butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayın.

Yöntem 2: Komut İstemi İle Güvenlik Duvarı Kapatma

Windows 10’da komut istemi aracılığıyla güvenlik duvarı adı verilen yazılımı pasif hale getirme imkanınız bulunuyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için herhangi bir profesyonel bilgi birikimine ihtiyacınız olmayacaktır. Belirtilen adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizde güvenlik duvarı kapatma işlemi tamamlanacak.

 • Başlat Menüsü” bölümünü açın.
 • Komut İstemi” yazın ve “Yönetici Olarak Başlat” seçeneğine dokunun.

Bu bölüm açıldığında aşağıdaki kodları kullanarak kapatıp açma işlemini uygulayabilirsiniz.

 • Güvenlik Duvarını Açma: NetSh Advfirewall set allprofiles state on
 • Güvenlik Duvarını Kapatma: NetSh Advfirewall set allprofiles state off

Yöntem 3: PowerShell Kullanarak Güvenlik Duvarını Açma ve Kapatma

PowerShell, Komut İstemi uygulamasıyla büyük bir benzerlik göstermektedir. Bu sebeple her iki yazılımda da kod parçacığı aracılığıyla bilgisayarın ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Hâl böyle olunca PowerShell uygulamasını başlattıktan sonra aşağıdaki kodları kullanmanız yeterli olacaktır.

 • Güvenlik Duvarını Kapatma: Set-NetFirewallProfile -Profile Domain,Public,Private -Enabled False
 • Güvenlik Duvarını Açma: Set-NetFirewallProfile -Profile Domain,Public,Private -Enabled True

Bu üç yöntem bilgisayarda yer alan güvenlik duvarı yazılımını kapatmak için sizlere yardımcı olacaktır. Birçok kişi ne yazık ki anlatılan yöntemlerden herhangi birini uygulayamadığı için alternatif yöntemlere yöneliyor. Biz de tam olarak bu noktada kullanıcılar için farklı seçenekler oluşturma amacıyla üç farklı yöntem belirttik. Eğer ki bu yöntemlere ek olarak bildiğiniz farklı uygulamalar bulunuyorsa aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle paylaşabilir ve diğer ziyaretçilerimize yardımcı olabilirsiniz.

İçerik
Windows 10’da Depolama Alanı Açmak İçin Hangi Klasörler Silinmelidir?

Windows 10, depolama alanı konusunda günümüzün popüler işletim sistemleri arasında en düşük performansa sahip olanıdır.1

3 dk. 53 Okundu
İçerik
Windows Movie Maker Nasıl Kullanılır?

Windows Movie Maker Nasıl Kullanılır? Bir Microsoft programı olan Windows movie maker, bilgisayarınızdaki video ve1

3 dk. 19 Okundu
İçerik
Windows ‘Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu’ Hatası ve Çözümü

Windows 10 ve daha düşük işletim sistemli bilgisayarlarda kullanıcıların zaman zaman karşılaştığı problemlerden biri de1

2 dk. 70 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.