KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Un bozulur mu? Unun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Un bozulur mu? Unun bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Bir çok yemekte kullanılan malzemelerin başında un gelir. Eğer doğru koşullarda saklanmazsa unun paketi açıldığı zaman belli zaman içerisinde bozulabiliyor. Detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Sıcak hava ve nem unun bozulmasına neden olabilecek başlıca nedenlerdir. Satın aldığınız unu ne kadar sürede tükettiğiniz de çok önemlidir. Özellikle kullanabileceğiniz kilogramda un almak her zaman daha mantıklıdır. Tabii ki unun bozulmasına sebep olacak şeyler sadece nem ve böcek değildir. Hassas bir ürün olan un, çevredeki kokuları emebilir. Bundan dolayı unu keskin kokulu ürünlerin yanına koymayınız. Özellikle ev kimyasalları ve deterjanlar. Sıcak ve nemli havalarda unun bozulmaması için, buzdolabında ağzı kapalı şekilde korumalısınız.

Unun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır

Unun bozuk olduğu nasıl anlaşılır

UN BOZUK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Ununuzun bozuk olup olmadığını anlamanın en kolay yolu onu koklamaktır. Taze un nötr bir kokuya sahiptir. Bozuk veya bozulmak üzere olan un kötü kokmaktadır. Bayat, ekşi veya küf kokabilir ve renk bozukluğu görülebilir.

Aynı zamanda ununuzun bozuk olup olmadığını un eleğinden geçirerek anlayabilirsiniz. Eğer ununuz çok uzun süre beklemediyse ve kelebeklenme olmadıysa elekten geçirip temiz halini kullanabilirsiniz.

UN BÖCEKLENMEDEN NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Kurubaklagillerin en büyük problemi böceklenmedir veya bir diğer adı ile kelebeklenmedir. Ununuzun kelebeklenmesinin önüne geçmek için bir çok yol vardır. Un paketinin içine bir kaç adet defne yaprağı atarsanız bu sorununun önüne geçmiş olursunuz. Unun taze kalmasını ve böceklenmesini önler.

Kelebeklenmeye neden olacak bir diğer neden ise plastik kaplardır. Unun plastik kap içinde rutubet almasını önlemek istiyorsanız mutlaka ağzını açık şekilde bırakmalısınız. Burada önemli olan şey koyduğunuz dolabın ne kadar güvenli olduğudur. Böcek almayacak ve temiz dolaplar un saklamak için uygun bir alandır.

Unu güvende saklamak için cam kap kullanmalısınız. Cam kaplar, plastik kaplar gibi terleme yapmamaktadır.

İçerik
Falda Kedi

Kedi, falda karşılaşılan sembollerden biridir ve falda kedi görmek genelde nankörlük ya da ihanet ile1

4 dk. 8303 Okundu
İçerik
Odaklanma Sorunu Nedir

Odaklanma Sorunu Nedir. Hiç odaklanma da sorun yaşadınız mı? Neden odaklanma sorunu yaşıyoruz? Bunları sırasıyla1

2 dk. 21 Okundu
İçerik
Yaz Tatilinde Çocukların Katılabileceği Kurslar

Yaz Tatilinde Çocukların Katılabileceği Kurslar, çocukların sosyal ve zihinsel açıdan gelişimi için yaz tatilinde kurslara1

2 dk. 84 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.