KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Tarih Öncesi Dönemde Mağara Sanatı!

İnsanlık, oldukça köklü ve derin bir geçmişe sahiptir. İnsanlar, yaşamın zorlukları ile mücadele edebilmek için çeşitli yollar aramışlardır. Bu yolları ararken de sanatsal faaliyetlerini ortaya çıkarmışlardır.

Mağara sanatı, çok eski bir geçmişe sahip olan sanatlar arasında yer alır. Tarih öncesi dönemden kalma bir sanat olduğu bilinen mağara sanatı, günümüzde çok fazla araştırılan ve görülmek istenen bir sanattır.

Tarih öncesinde yaşayan insanlar, mağara duvarlarına çizdikleri resimler ile iletişim kurmuşlardır. Bu resimler sayesinde yaşadıkları hayatı özetlemişlerdir. Aslında amaçları sanat olmasa da mağara duvarlarına çizdikleri resimler, günümüzde büyük bir sanat olarak kabul edilmektedir.

Tarih öncesi yaşam ile günümüz yaşamı arasında dağlar kadar fark var. En başta yaşanılan yerler, bu farklılığı bize göstermektedir. Tarih öncesi insanları, mağara içlerinde yaşamlarını sürdürerek hem vahşi hayvanlardan hem de düşmanlarından korunuyorlardı.

Mağara yaşam, tarih öncesi insanları çeşitli sanatlara yönlendirmiştir. Bu sanatların başında ise mağara sanatı vardır. Mağara sanatı, bugün tarih öncesi yaşama ışık tutan en büyük kaynaklardan sayılmaktadır.

Ancak tarih öncesi mağara sanatına dair çok kısıtlı sayıda eser günümüze ulaşmıştır. Bu eserlerin neler olduğu aşağıda verilmiştir. Son derece ilginizi çekecek olan tarih öncesi mağara sanatı, günümüz sanatlarından daha farklıdır. Çünkü mağara duvarlarına resim yapmak, beyaz kağıda resim yapmak kadar kolay değildir.

Tarih Öncesi Dönemden Kalan Mağara Sanatları

Tarih öncesi dönemden kalan mağara sanatları şunlardır:

 • Magura Mağarası – Bulgaristan
 • Eller Mağarası – Arjantin
 • Bhimbetka – Hindistan
 • Serra da Capivara – Brezilya
 • Las Gaal – Somali
 • Acacus Dağları – Sahra Çölü
 • Chauvet Mağarası – Fransa
 • Kakadu Kaya Çizimleri – Avustralya
 • Altamira Mağarası – İspanya
 • Lascaux Mağarası – Fransa
 • Sulawesi Adası – Endonezya

Bu yerlerde tarih öncesi dönemden kalan mağara sanatlarını görebilirsiniz. Dünyada sayılı yerde bulunan mağara sanatı, son derece ilginç ve harikulade bir sanat olarak kabul edilir.

Tarih Öncesi Dönemden Kalan Mağara Sanatları

Tarih Öncesi Dönemden Kalan Mağara Sanatları

Magura Mağarası – Bulgaristan

Magura mağarası, Bulgaristan’da bulunmaktadır. Bulgaristan’ın kuzeybatı tarafında yer alan bu mağara, mağara sanatına örnek olan sayılı yerlerdendir. Mağara içerisinde bulunan resimler ise 8000-4000 yıl öncelerine kadar dayanmaktadır.

Çok büyük bir yapıda olan mağara, içerisinde çok fazla resim bulundurmaktadır. 700’den fazla resim olan mağarada çeşitli tasvirler bulunmaktadır.

Mağara içerisindeki resimlere göz atıldığı zaman avlanan insanları, farklı vahşi hayvanları ve dans eden insanları görebilirsiniz. Mağarada çizilen resimler ise taş ya da başka bir şeyle çizilmemiştir. Resimler, yarasanın dışkısı kullanılarak yapılmıştır.

Magura Mağarası - Bulgaristan

Magura Mağarası – Bulgaristan

Eller Mağarası – Arjantin

Cueva de las Manos, Eller mağarasına verilen diğer bir isimdir. Arjantin’in güney bölgesinde yer alan Eller mağarası, 13000-9000 tarihlerine dayandırılmaktadır.

Bu mağaraya Eller mağarası denilmesinin nedeni ise mağara içerisinde birçok el resminin bulunmasından dolayıdır. Bu resimlerin ilginç olan tarafı ise hepsinin de sol el olmasıdır. Uzmanlar, bunun sonucunda mağarada bulunan el resimlerinin sağ el kullanılarak yapıldığına kanaat getirmişlerdir.

Eller Mağarası - Arjantin

Eller Mağarası – Arjantin

Bhimbetka – Hindistan

Hindistan ülkesinin merkezinde yer alan Bhimbetka mağarası, içerisinde 600 adetten fazla resmi bulundurmaktadır. Mağara içerisindeki en eski resim ise 12000 yılına tarihlendirilmektedir. Mağara içerisinde yapılan resimlerin çoğu iki renk üzerindedir. Bu renkler ise beyaz ve kırmızıdır. Ancak bu renkler dışında yer yer sarının ve yeşilin de kullanıldığı gözlemlenmiştir. Mağaradaki resimlerin çoğunda o dönemde nasıl bir hayat sürdürüldüğü gösterilmiştir. Bunun yanı sıra timsah, aslan ve kaplan gibi hayvanlara dair de çizimler bulunmaktadır.

Bhimbetka - Hindistan

Bhimbetka – Hindistan

Serra Da Capivara – Brezilya

Serra Da Capivara, içerisinde çeşitli kaya sığınaklarını barındıran ulusal bir parktır. Brezilya’da bulunan bu parkta 25000 yıl öncesini gösteren resimler bulunuyor. Resimlerde hayvanlar, avlanma anları ve ritüel sahneler vardır. Ancak resimler için belirlenen tarih konusunda çeşitli ihtilaflar bulunmaktadır.

Serra Da Capivara – Brezilya

Las Gaal – Somali

Somali’deki dev mağaralardan biri olan Las Gaal, kendini çok iyi koruyabilen bir yerdir. Mağara içerisindeki resimleri çoğu, ilk günkü gibi durmaktadırlar. Las Gaal mağarasında evcilleştirilen köpekler, zürafalar, inekler ve insanlar tasvir edilmiştir.

Bu betimlemeler ise tören cübbesinin içerisindedir. Resimlerin hatları son derece iyidir. Aynı zamanda belirgin renklerin kullanılması, mağara sanatına farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. 5000-11000 yıllarına bağlanan bu resimler, Afrika kıtasının en fazla korunan sanatlarındandır.

Lasgaal Somali

Acacus Dağları – Sahra Çölü

14000 yıl öncesinin mağara sanatları arasında yer alan Acacus dağları, Sahra Çölü’nde yer almaktadır. Bu dağlarda yer alan mağara resimleri, görebileceğiniz en ilginç resimler arasındadır. Çünkü resimlerin çoğunda göller ve ormanlar yaygın olarak bulunmaktadır. Sahra Çölü’nün bu konuda fakir bir bölge olması, resimlerde neden böyle tasvirlere yer verildiği hakkında merak uyandırmıştır.

Acacus Dağları - Sahra Çölü

Acacus Dağları – Sahra Çölü

Chauvet Mağarası – Fransa

Fransa’nın Güney tarafında yer alan Chauvet mağarası, ismini mağaranın keşfini sağlayan Jean-Marie Chauvet’ten almıştır. Tarih öncesi dönemde mağara sanatı kategorisinde çok farklı bir yere sahip olan bu mağara, 32000 yılına dayandırılır. 2014 yılında UNESCO, bu mağarayı Kültürel Miras Listesi’ne almıştır. Mağaradaki resimlerde ise gergedan, ayı, aslan ve mamut betimlemeleri yer alıyor.

Chauvet Mağarası Fransa

Kakadu Kaya Çizimleri – Avustralya

Avustralya’nın kuzey tarafında yer alan Kakadu Kaya Çizimleri, 20.000 yıl öncesinindir. Kakatu Ulusal Parkı içerisinde yer alan bu çizimler, genellikle hayvanlar üzerindedir. Aynı zamanda hayvan iskeleti çizimleri de bulunmaktadır.

Kakadu Kaya Çizimleri - Avustralya

Kakadu Kaya Çizimleri – Avustralya

Altamira Mağarası – İspanya

İspanya’nin kuzey taraflarında yer alan Altamira mağarası, 19. yüzyılda ancak keşfedilebilmiştir. Mağara resimlerinin oldukça iyi korunması, kalitelerinin bozulmasını engellemiştir. Antik mağaralar içerisinde yer alan Altamira mağarası, Marcelino Sanz de Sautuola’nın keşfi ile ortaya çıkmıştır. Mağaradaki resimlerse 14.000-18.500 yaşındadır.

Altamira Mağarası - İspanya

Altamira Mağarası – İspanya

Lascaux Mağarası – Fransa

Lascaux mağarası, Fransa’nın güneyindedir. Mağara içerisinde bulunan resimlerin yaşı ise 17.000’dir. Hatta bu resimlerden bazıları dünyanın en popüler mağara sanatları arasında bulunuyor.

Özellikle de ”Boğaların büyük salonu” adlı çalışma, çok fazla tanınmaktadır. Resimlerde geyikler, atlar ve boğalar yer alıyor. Ancak bu sanat eserlerini ziyaret etmeniz mümkün değildir. Çünkü mağara, günümüzde kapalı bir şekildedir. Ama insanların merakını gidermek adına mağaranın bir kopyası hazırlanmıştır.

Lascaux Mağarası - Fransa

Lascaux Mağarası – Fransa

Sulawesi Adası – Endonezya

Genellikle el şablonlarından oluşan bu mağara sanatında domuz betimlemeleri de bulunmaktadır.

Mağara sanatının çok eski olması, bu sanata daha fazla değer verilmesine neden olmuştur. Tarihin önemli sanatlarından biri olan mağara sanatı, tarihçiler tarafından çok fazla incelenmektedir.

Çünkü tarih öncesine dair birçok bilgiye bu sanat sayesinde ulaşılmaktadır. Mağara sanatında çeşitli betimlemelere yer verilmiş olması, insanların eskiden nasıl yaşadıklarını ve hangi durumlarla karşılaştıklarını göstermektedir. Mağara sanatının incelenmesi, tarihi açıdan yeni bilgilerin kazanılmasını sağlar.

Bu nedenle mağara sanatının yeri, diğer sanatlara göre daha faklıdır. Tarih öncesi dönemlerde insanların imkanlarını düşünecek olursak, bu derece kusursuz sanatlar yapmaları oldukça ilginçtir.

Özellikle de kağıt kalemin olmadığı dönemlerde bile resim sanatının var olmuş olması, daha da dikkat çekicidir. İnsanlar, hayatın şartlarına göre resim sanatını geliştirmenin bir yolunu bulmuşlardır. Bunun sonucunda da mağara sanatının eşsizliği ortaya çıkmış ve yüzyıllardır devam etmiştir.

Sulawesi Adası Endonezya

İçerik
Kargo Şirketleri

Bir adresten farklı bir adrese yükün uçaklar, tırlar ve minibüsler gibi araçlarla taşınması kargo şirketlerinin1

4 dk. 13596 Okundu
İçerik
Zeblaze Thor 5 Pro incelemesi

Akıllı saat piyasasında rekabet gün geçtikçe artmakta. Aksiyon kamerası üretimi ile ilk defa adını duyuran1

3 dk. 25 Okundu
İçerik
Duygusal Zeka (EQ) Nedir?

İnsan, aslında duyguları ile var olan bir canlıdır. Duygular, kendiliğinden ya da durduk yer meydana1

7 dk. 28 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,315.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,967.26
 • tetherTether (USDT) $ 0.999991
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • bnbBNB (BNB) $ 303.62
 • xrpXRP (XRP) $ 0.412772
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.518310
 • solanaSolana (SOL) $ 49.78
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.084901
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.73
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,935.89
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,300.00
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 29.03
 • tronTRON (TRX) $ 0.071462
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 68.79
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.187682
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.98
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.636824
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 29.89
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.76
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 190.06
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 11.25
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.90
 • moneroMonero (XMR) $ 173.64
 • okbOKB (OKB) $ 12.12
 • stellarStellar (XLM) $ 0.126450
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.433453
 • flowFlow (FLOW) $ 2.80
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.23
 • uniswapUniswap (UNI) $ 5.11
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.78
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.100216
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030305
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 89.32
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.063438
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.999732
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.81
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.95
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 20.83
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.08
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.36
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.30
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.75
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.090237
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 15.50
 • fraxFrax (FRAX) $ 1.00
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.62
cemre.com