KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Şok Marketler Zinciri Kimindir?

Ülkemizde son zamanların en büyük market zincirlerinin için ŞOK Marketler bulunmaktadır. Bugün yazımızda ise ŞOK Marketleri ve sahibini inceleyeceğiz.

ŞOK MARKET KİMİN?

ŞOK marketleri 1995 yılında kurulmuştur.  Şok Marketler Zinciri, 2011 yılının Ağustos ayında Yıldız Holding diğer ismi ile Ülker tarafından Gözde Girişim önderliğinde bir konsorsiyum olarak satın alındı ve Şok Marketin sahibi olundu. Yönetiminin el değiştirmesi ile birlikte yapısını tamamen değiştiren Şok Market, mağazalarını en ince ayrıntısına kadar yeniledi, müşterilerin alışık olduğu ve tüm halk tarafından bilinen markalı ürünleri doğru koşullar üzerinden müşterilerinin hizmetine sunmaya başladı. Şok marketlerin sahibi kimdir sorusuna Ülker ailesi olarak cevap verebiliriz.

Yönetiminin el değiştirmesi sürecinden sonra  yapılan değişiklik çalışmaları ile birlikte içki satışı kaldırılmıştı. İçki satışı yasaklanarak, muhafazakar kesimin alışverişleri artacaktı.

MURAT ÜLKER KİMDİR?

Şok Marketlerin sahibi Murat Ülker kimdir? Murat Ülker,  1959 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Murat Ülker, Kırım asıllıdır. Murat Ülker’in dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi’nden mezun olmuş bir öğretmendi. Trakya’da yine Kırımlı bir göçmen ile dünya evine giren Hacı İslam Efendi, Tekirdağ Saray’da görevini icra ederken Balkan Harbi nedeniyle İstanbul’a, İstanbul’dan sonra ise Kırımdaki yurtlarına dönüş yapmışlardır. Murat Ülker’in babası Sabri Ülker de Aluşta’nın Korbuk köyünde 1920 senesinde dünyaya gelmiştir

Ülker ailesi, Sovyetler Birliğinin kurulması sonucunda Müslümanlara yapılan zulüm sebebi ile 1929 yılında İstanbul’a geri dönmüşlerdir. 1940’lı senelerde Murat Ülker’in babası Sabri Ülker ve Murat Ülker’in amcası Asım Ülker’in atılımlarıyla ile altyapısı hazırlanan şekerlemecilik girişimi, 1944 yılında satışa sundukları bisküviye Ülker ismini vermeleri ile büyüyerek yoluna devam etmiş, bu büyüme sonucunda ise Yıldız Holding’e dönüşüp büyümeye devam etmiştir. Murat Ülker gerçek soy ismi nedir sorusuna ise ek olarak cevap vermek gerekirse, markaları Ülker ismiyle piyasada bilindiklerinden ötürü karışıklıkları gidermek amacıyla 1954 yılında ailenin gerçek olan Berksan olan soyadı Ülker şeklinde değiştirilmiştir.

Murat Ülker’in lisede öğrenim gördüğü okul İstanbul Erkek Lisesi, üniversitede ise Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Murat Ülker iş hayatına 1982 yılında başladı. Murat Ülker yurtdışında AIB ve ZDS gibi kaliteli okullarda öğrenim görmüştür. ABD’de Continental Baking şirketinde stajyer olarak çalışmıştır.

Şok Marketler Zinciri Kimindir?

Şok Marketler Zinciri Kimindir?

Murat Ülker’in Yıldız Holding’deki ilk görevine 1984 senesinde başladı. 1984 senesinde Kontrol Koordinatörü olarak Yıldız Holding’de görevine başladı. Daha sonraki yıllarda Yıldız Holding’de İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve genel müdür yardımcılığından sonra Genel Müdürlük görevlerine geldi. 2000 senesinde Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Murat Ülker, 2008 yılında ise Yıldız Holding’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

Forbes’in 2015 yılındaki yaptığı araştırmalar sonucu 4.44 milyar dolar serveti ile birlikte Türkiye’nin en zengin ismiydi.

Markanın İsmi Neden Şok?

Şok marketlerinin ismi nereden geliyor biliyor musunuz? Marka ismi bulunma sürecinde yöneticilerin zorlandığını söylemek yanlış olmayacaktı.  Marka isim ararken zorlanan yöneticiler ismin hem dikkat çekici hem de herkes tarafından kolayca hatırlanması gerektiğini biliyorlardı. Şok ismi hem dikkat çektiği hem de indirimlerde çokça kullanılan bir terim olduğu için marketler zincirinin adını ŞOK olarak koymuşlardır.

Nedir
Palkadot Coin Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Palkadot, gerektiği durumlarda kişiselleştirilebilir, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilirlik için işlevsel çözümler geliştirmek amaçlı kurulan bir1

3 dk. 5406 Okundu
İçerik
Papara Card İle Hangi ATM’den Para İşlemleri Yapılır?

Banka kartlarının kullanımının artması ile birlikte bir çok yeni kart hayatımıza girmektedir. Bunlardan biri de1

3 dk. 9292 Okundu
İçerik
Thodex’e Nasıl Dava Açarım?

Bildiğiniz üzere Türkiye genelinde hizmet veren başarılı Thodex  sitesinin birkaç gündür kapalı olması ve Thodex1

3 dk. 135 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.