KATEGORİLER
Kripto Al Sat


RolePlay Terimleri Nelerdir

RolePlay RP Terimleri Nelerdir 01
RolePlay Terimleri Nelerdir

Her geçen gün oyun sektöründe ortaya çıkan etkileyici gelişmelerle birlikte GTA 5 ve Arma gibi oyunlarda RP yani Roleplay sunucularının açıldığını görüyoruz. Bu sunucularda oynadığınız karakterlere hayat vererek onları gerçek hayata uyarlayabiliyor ve vaktinizi daha eğlenceli bir hale getirebiliyorsunuz. Her oyunda olduğu gibi bu oyunlarda da oyuncular tarafından kullanılan bazı jargonlar bulunuyor. Bu içeriğimizde size roleplay terimleri hakkında bilgiler vererek oyunlarda duyduğunuz kelimelerin anlamına hakim olmanızı sağlayacağız.

RolePlay Nelerdir?

Roleplay terimleri her oyun için aynı değil, tam tersine oyunlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda Multi Theft Auto oyununda kullanılan rp terimleri aşağıda sizler için listelenmiştir.

 • Powergame (PG)

Bu oyunda seçmiş olduğunuz karakterlerin fanilere özgün özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bir insan diğer insanın beynini kolay kolay sökemezken siz oyunda diğer karakterin beynini sökmeye çalışırsanız kurallara uymamış olur ve sunucudan banlanırsınız.

 • Metagame (MG)

Bir insanla tanışırken öncelikle ona ismini sorar ve sonrasında ona o şekilde hitap edersiniz. Bu işlem aynı şekilde oyunda da böyledir. Siz kişinin ismini öğrenmeden direkt olarak ona ismiyle hitap ederseniz gerçeğe aykırı bir davranış olarak sunucuda kural ihlali yapmış olursunuz.

 • Bunny Hopping (BH)

Hiçbir insan gerçek hayatta daha hızlı hareket etmek için zıplayarak hareket etmez. Bu sebeple siz de sunucuda hızlı hareket etmek için zıplayamaz ancak sadece koşabilirsiniz.

 • Retarted Roleplay (RR)

Roleplay sunucularında yaptığınız her harekete bir anlam yüklemeniz gerekmektedir. Buna da gerçek hayattan örnek vermek gerekirse; bir insanı yolun ortasında durup dururken durduramazsınız. Bir sebep olmalı ve ona sebebe yönelik olarak davranmalısınız.

 • Guns Out Of Ass (GOOA)

Bu terim Powergame (PG) ile aynı niteliği taşımaktadır. Bir silahınız varsa silahı taşıyabileceğiniz noktalardan çıkarmanız gerekmektedir. Pompalıyı cebinizden çıkarma imkanınız olmadığı için bu hareketi yaptığınızda gerçeğe aykırı bir davranış sergilemiş olursunuz.

 • Bug Abuse (BA)

Bulunduğunuz sunucuda herhangi bir yazılımsal hata bulunuyorsa ve siz bu hatayı karakterinizin yararına kullanırsanız sunucudan banlanırsınız.

 • NON – RP

Herhangi bir şekilde size verilen rolü kabul etmeme, roleplay yapmamak.

 • Deathmatching (DM)

Hiçbir sebep yokken sokaktan geçen herhangi bir insanı yaralamak.

 • Car Surfing (CF)

Bir insan gerçek hayatta arabanın üzerine çıkıp seyahat edemez, bu sebeple siz de sunucularda bu işlemi yapamazsınız.

 • Car Ramming (CR)

Araç kullanırken hiçbir sebep yokken insanlara çarpmak ya da onlara zarar vermek, bu bir kural ihlalidir.

 • Ninja Jacking (NJ)

Hiçbir sebep  yokken sokaktan geçen kişilerin aracını çalmak, kural ihlalidir.

Roleplay (RP) terimleri bu içeriğimizde sizlere en ince ayrıntısına kadar listelendi. Oynamış olduğunuz sunucuda bu kurallara uyarak hareket ettiğinizde aslında oynadığınız oyunun daha zevkli hale geleceğini söyleyebiliriz.

İyi oyunlar.

Roleplay-Terimleri
Roleplay-Terimleri
İçerik
Fortnite Mobile IOS

Fortnite Mobile IOS Birçok popüler oyun arasında çıkmayı başaran Fortnite son derece eğlenceli konsepti ile1

3 dk. 30 Okundu
İçerik
Brawl Stars Oynanış Rehberi

Brawl Stars, her geçen gün birçok kullanıcı tarafından mobil cihazlarda çılgınlar gibi oynanan oyunların başında1

3 dk. 20 Okundu
İçerik
Rocket League Sistem Gereksinimleri

Rocket League Sistem Gereksinimleri , Psyonix tarafından geliştirilen Rocket League, en popüler spor dallarından futbola1

3 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al