KATEGORİLER
Kripto Al Sat


PlayStation 5’de 4K Çözünürlük Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

PlayStation 5’in en önemli özelliklerinden biri geçmişte çıkmış ve gelecekte çıkacak oyunları en güncel ekran çözünürlüğüyle çalıştırabiliyor olmasıdır. PlatStation 4 Pro’da olduğu gibi 4K çözünürlükte oynatılan oyunları sizlere en iyi kalitede sunuyor. Bu sayede eğer ki görüntü bileşeni; yani televizyonunuz ilgili özelliği destekliyorsa oyunların tamamını ortalama 120 FPS gibi bir değerle oynamaya devam edersiniz. Her ne kadar yeni seride görsel tasarım haricinde bir değişiklik yok gibi görünse de olay tam tersine yazılımsal anlamda görüntü kalitesini sizlere en iyi seviyede sunar. Bu özellik tabii ki cihazda aktif edilmediği sürece kullanılabilir halde olmayacaktır. Biz de ilgili içeriğimizde sizlere PS5’te 4K ve 8K Çözünürlük Nasıl Etkinleştirilir? sorusunu ilgili işlem adımlarını anlatarak açıklayacağız.

PS5’te 4K Çözünürlük Aktifleştirme Adımları

PlayStation 5’de 4K çözünürlüğü aktifleştirmek için takip etmeniz gereken işlem adımları bulunuyor. Bu işlem adımlarını eksiksiz uyguladığınızda tam beklediğiniz sonuçları alacaksınız.

  • PS5’de “Ayarlar (Settings)” bölümüne girin.
  • Ekran ve Video” seçeneğine tıklayın.
  • Video Çıkışı” seçeneğinin hemen altında yer alan “Çözünürlük” bileşenine dokunun.
  • Otomatik” olarak belirlenmiş seçeneği “2160p” ile güncelleyin.

Bu aşamaların ardından cihazınızda hangi oyunu başlatırsanız başlatın artık en iyi çözünürlükte oynamaya hak kazanacaksınız. Eğer ki “Çözünürlük” seçeneğini “Otomatik” olarak ayarlarsanız bu durumda oynayacağınız oyun için en ideal ayarlar cihaz tarafından belirlenecektir. Bu da cihazın birçok oyunu 4K çözünürlükte çalıştırmamasına sebep olacak.

PS5’de 8K Çözünürlük Aktifleştirme Adımları

PlayStation 5’de ne yazık ki 8K çözünürlük desteği bulunmuyor. Bu durumun en önemli sebebi günümüzde 8K çözünürlüğe sahip televizyon çeşitliliğinin pek fazla olmamasıdır. Hâl böyle olunca ilgili çözünürlüğün eksikliği de birçok kullanıcının umurunda olmuyor. Sony’nin ileriki dönemlerde kendi üretmiş olduğu cihazlara 8K desteğini getireceğini varsayarak ilgili ayarın büyük olasılıkla PlayStation 6’da karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Bu cihazın günümüz şartlarına bakıldığında piyasaya sürülmüş birçok oyunu 4K çözünürlükte oynattığını göz önünde bulundurduğumuzda herhangi bir eksiklik ortaya çıkacağını düşünmüyoruz.

PS5’de Ultra Yüksek Çözünürlüklü Oyun Oynanır Mı?

PlayStation 5’in hayatımıza girmesiyle birlikte cihazı satın alan kullanıcıların taleplerinde de etkileyici değişiklikler gözlemlendi. Bazı kullanıcılar 4K yetmiyor derken bazıları ise 4K ile “UHD” çözünürlüklü oyunların tam performans verdiğini söylüyor. Bu sebeple siz de ilgili cihazınızdan ilk başlıkta verdiğimiz adımları uygulayarak oynayacağınız oyunu en kaliteli çözünürlüğe alırsanız söz konusu 8K çözünürlüğün eksikliğini asla ve asla hissetmeyeceksiniz.

Bu içeriğimizde PS5’de 4K ve 8K çözünürlüğün nasıl aktifleştirileceğiyle ilgili bilgiler aktardık. Yeni satın aldığınız bir oyunun büyük olasılıkla 8K desteği olmayacağı için ilgili işlem adımlarını uyguladıktan sonra elde ettiğiniz çözünürlük değerlerinin sizi yarı yolda bırakmayacağını söyleyebiliriz. Her kullanıcı için bu durum bir avantaj olmanın yanı sıra oyun keyfini doyasıya yaşamak için bir fırsattır.

İçerik
Netflix Hesabı Silme – Üyelik Sonlandırma

Netflix Hesabı Silme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin sayısı günümüzde artış gösteriyor olsa da Türkiye’nin ve1

3 dk. 24 Okundu
İçerik
Apple’ın En İddialısı iPhone 12 İnceleme!

Apple’ın dünya üzerindeki hemen hemen herkesin bildiği iPhone telefonlarının son modeli iPhone 12 kullanıma sunuldu.1

2 dk. 5122 Okundu
İçerik
3D BASKI GELİŞİMİ

3D Baskı gelişimi , hakkında az da olsa bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Son senelerde ön plana1

4 dk. 42 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al