KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Nesimi Şiirleri

Nesimi Türk şairi olarak bilinir ve Hurufi Türk şairi olarak birçok eser bırakmıştır. 14. YY’ da yaşadığı düşünülen şairin divanları bulunur ve bunları Farsça ve Azeri Türkçesi ile yazmıştır. Ayrıca Nesimi şiirleri arasında Arapça olanlar da vardır. Nesimi’nin kim olduğu merak edilenler arasında yer alır ve bu konu ile ilgili çeşitli rivayetlerden söz edilir.

Nesimi Mahlasları 

Şiirlerinde çeşitli mahlaslar kullanan Nesimi’nin bazı mahlasları şunlardır:

 • Seyyid
 • Seyyid Nesimi
 • Naimi
 • Hüseyni
 • Nesimi

Nesimi Hayatı

Yaklaşık olarak 1339 yılında Bağdat’ta doğduğu tahmin edilen şairin doğum yeri Nesim kasabası olarak bilinmektedir. Nesimi idam edilerek yaşamını yitirmiştir. İdam edilmesi ise yaklaşık olarak 1418 yılındadır. Nesimi kimdir? Merak edilirken kendisi bir Türkmen şairdir demek doğru olur.

Hayatı hakkında çeşitli hikayeler yer alır. Diyarbakır ve Irak taraflarında yaşamış olabileceği rivayetler arasında yer alırken Anadolu’ya geldiğinden de söz edilir. Osmanlı Devleti’nin yeni kurulduğu dönemde 1. Murat zamanında Anadolu’da bulunduğu da rivayetler arasında yer alan bilgilerdendir. Nesimi’nin medrese eğitimi aldığı ve bundan dolayı da iyi bir eğitime sahip olduğu düşünülmektedir. Şeyh Şibli’ye dervişlik eden Nesimi’nin İran Hurufilerinden ve bu görüşün lideri olan Fazlullah-ı Hurufi’nin cemaatine katılarak ona halifelik ettiği bilinir. Nesimi daha sonra Hacı Bayram Veli cemaatine dahil olmak istemiş fakat bu isteği reddedilmiştir. Daha sonra da Halep’te öldürüldüğü bilinmektedir.

Bu dönemde görülen Hurufilik akımı harflerle ilgili sırlardan yola çıkılarak geliştirilen batıni bir akımdır. Harfler varlığın ve yaratılışın izah edilmesinde kullanılır.

Öldürülme nedenleri arasında görüşlerinin yöneticileri rahatsız etmesi yer alırken öldürülüş biçimi de oldukça vahşicedir. Nesimi derisi yüzülerek öldürülmüş ve günlerce halka teşhir edilmiştir. Nesimi Aleviler arasında ve Şiiler tarafından 7 ulu ozandan biri olarak değerlendirilmektedir. Nesimi Türkmen’dir ve eserlerinde Arapça ve Farsça ’ya ağırlık vermiştir.

Nesimi’nin Edebi Yönü

Türk Edebiyatı açısından Nesimi oldukça önemli bir yere sahiptir ve Yunus Emre Divanı’nın ardından Nesimi Divanı da oldukça önemli kabul edilmektedir. İlahi aşkı anlatmaya çalıştığı şiirleri coşku doludur.

Yaşadığı coğrafya nedeni ile ve sürekli dolaşmasına da bağlı olarak oldukça başarılı eserler ortaya koyan Nesimi aynı zamanda iyi bir medrese eğitimi de almıştır. Bu unsurların bir araya gelmesi O’nun döneminde başarılı eserler vermesinde etkili olurken zahiri ve batıni ilimlerde de bilgi sahibidir.

Edebi yönü açısından ele alındığında Nesimi için Celaleddin Rumi tesirinde yazdığı eserlerden ve daha sonra ise Fazlullah ile tanıştıktan sonra yazdığı eserlerden söz edilir. Her iki dönem de kendine özgü yanları ile ortaya çıkar.

İlk dönemde şiirlerinde öğretici bir yön vardır ve bazı kusurlar taşır. Bu hatalardan biri de aruz kusurlarıdır. Bunun yanı sıra ikinci dönemde coşkulu bir tarz yakalamıştır. Şair ayrıca elif-name de yazmıştır. Türkçeyi de çok iyi kullandığı bilinen şairin Yunus Emre’den sonra eserlerinde Türkçeyi en iyi kullanan şair olduğu bilinmektedir.

Nesimi yaşadığı dönemde mesneviler, gazeller tuyuğlar ve rubailer yazmıştır. Türkçe yazdığı şiirlerinde Nesimi mahlasını kullanırken Farsça eserlerinde Hüseyni mahlasına yer vermiştir.

Aruz veznini Türkçeye uydurma gayreti içerisinde olan Nesimi oldukça başarılı eserler vermiştir. Nesimi’ye ait olan çeşitli sözler de bulunurken Nesimi sözleri şunlardır:

 • Şem’e düşen pervaneler gelsin bir hoşça yanalım
 • Felek zulmedip ayırdı beni gül yüzlü yârimden
 • Kadir geceleri fırsat sizindir. Böyle Hakk mihmanı can ele gelmez.
Nesimi Eserleri

Nesimi tarafından yazılmış çeşitli eserler bulunmaktadır. Nesimi eserleri arasında bilinenlerden biri de Türkçe ve Farsça divanlarıdır. Ayrıca Hurufilik ile ilgili olan Mukaddimettü’l Hakayık da Nesimi’ye ait bir eserdir.

Nesimi Şiirleri

Nesimi’nin yazdığı şiirler arasında şunlar bulunur:

 • Har İçinde Biten Gonca Güle Minnet Eylemem
 • Her Dil Alem Serveriz Ya Muhammed Ya Ali
 • Kalbim Defter Dilim Kalem Yazarım
 • Kemter Kuluyum Ali’nin Ol Şah-ı Karemdir.
 • Sabahın Seferinde Kaktım Uyandım
 • Şem’e Düşen Pervaneler
Nesimi Şiirleri
Nesimi Şiirleri
İçerik
Sevgiliye Güzel Sözler

Geçmişten bugünlere söylenmiş birçok güzel söz vardır. Bu sözler içerisinde en çok dikkati çeken ise1

4 dk. 44 Okundu
Nedir
Alışveriş Sözleri

Alışveriş sözleri ile ne kadar marka düşkünü olduğunuzu anlatabilirsiniz! Yok ben A101, Bim, Çarşamba pazarı1

3 dk. 18329 Okundu
İçerik
Einstein Sözleri

Çağının en büyük dehaları arasında yer alan Einstein, eğitim ve zaman ile söylediği sözlerle günümüzde1

4 dk. 70 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.