KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Mehmet Akif Ersoy Şiirleri

Milli şairimiz olarak da bilinen Mehmet Akif Ersoy başarılı bir öğrenim hayatı sürmüştür. İstanbul’un Fatih semtinde doğmuş olan şairin doğum yılı 1873’tür. Babası tarafından konulan ismi Ragif’tir. Bu adın kullanımının zor olması nedeni ile çevresi tarafından Akif adıyla anılmış zamanla da ismi Mehmet Akif şeklinde yerleşmiştir. 1936 yılına kadar yaşayan şairinin çeşitli eserleri vardır. Mehmet Akif Ersoy şiirleri Safahat’ın içerisinde toplu halde bulunur.

Mehmet Akif’in Hayatı 

Mehmet Akif Ersoy hayatı merak edilen konular arasında yer alırken şairin Fatih’te Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başlayan öğrenim hayatı ortaöğrenim çağı geldiğinde Fatih Merkez Rüştiye’sinde devam etti. Ardından da Mülkiye İdadisinde okudu. Arapça, Farsça ve Fransızca ’ya hâkim olan Mehmet Akif bu konularda oldukça başarılı bir eğitim hayatına sahip oldu.

Mehmet Akif Ersoy hayatı kısaca anlatılmak istendiğinde Mülkiye İdadisini yarım bırakan şairin sivil veteriner yüksekokulu olarak bilinen Ziraat ve Baytar Mektebi’nde öğrenimini tamamladığı ve okulu birincilikle bitirdiği söylenebilir.

Bu okulda okuduğu yıllarda şiire olan ilgisinde de artış yaşanan Mehmet Akif’in mezun olduktan sonra bir süre Türkçe öğretmenliği yaptığı bilinmektedir. Bu dönem Servet-i Fünun dergisinde de yazılarının ve şiirlerinin yayımlandığı bir zamandır.

1908 yılında arkadaşlarının çıkardığı Sırat-ı Müstakim dergisinde baş yazar olarak görev yapan şair yaşamı boyunca çeşitli vazifeler üstlenmiştir. Dönemi Balkan Savaşı, Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na denk gelen milli şairin yaşananlardan da etkilenmesi kaçınılmaz olmuş ve bizzat bu mücadeleler sırasında da çeşitli görevler üstlenmiştir.

Balıkesir’de 1920 yılında verdiği hutbe sırasında halkın büyük bir coşkusu ile karşılaşmış ve ardından da İstanbul’a dönmüştür. 1936 yılına kadar süren yaşamı İstanbul’da son bulmuştur.

Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı

İstiklal Marşı için açılan yarışmaya başta katılmayan Mehmet Akif dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey tarafından ikna edilmiştir. Şairin başta yarışmaya katılmak istememesi karşılığında bir para ödülü almak istememesi nedeni ile iledir.

O dönemde gönderilen şiirlerin yeterli bulunmaması üzerine kendisi ikna edilmiş ve yarışmaya katılması teşvik edilmiştir. Şiir 12 Mart 1921’de ulusal marş olarak kabul edilmiş ve Mehmet Akif de kazandığı ödülü hayır kurumuna bağışlamıştır.

Mehmet Akif Ersoy ödülünü Hilal-i Ahmer bünyesindeki Dar’üi Mesai Vakfı’na bağışlamıştır. Mehmet Akif Ersoy ayrıca İstiklal Madalyası sahibidir.

Mehmet Akif’in Edebi Yaşamı

Ziraat ve Baytar Mektebi’nde öğrenciyken merak sardığı şiire olan merakı daha sonraki yıllarda artarak devam etmiştir. Yayımlanmış ilk şiiri Kur’an’a Hitap adı altında basılmıştır. Yaşadığı dönemde birçok savaşın yaşanması ve kendisinin de bu döneme şahitlik etmesi nedeni ile destansı şiirlere yöneldiği görülürken Çanakkale Şehitleri’ne bu şiirlerinden biridir.

Bursa’nın işgalinden sonra Bülbül, Kurtuluş Savaşı’na yönelik olarak da İstiklal Marşı’nı yazan şair milli şairimiz olarak da tanınmaktadır. Tevfik Fikret ile edebiyat konusunda zaman zaman çatışma yaşayan şairin edebiyatta batılılaşma fikrine karşı olduğu bilinirken eserlerinde dini duyguların ağır bastığı görülür. Şair İstiklal Marşı nedeni ile milli şairimiz olarak anılmaktadır.

Mehmet Akif Ersoy Eserleri 

Mehmet Akif Ersoy, Safahat olarak bilinen eserinde tüm şiirlerini toplarken bu eser 8 kitaptan oluşmaktadır. İstiklal Marşı bu kitapta yer almamaktadır. Şair İstiklal Marşı’nı Safahat’a koymamış onu milletin kalbine gömdüğünü ifade etmiştir. Mehmet Akif Ersoy eserleri Safahat’ta bir araya getirilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy sözleri nelerdir? Merak edilenler arasında yer alırken şair tarafından söylenen çeşitli sözler vardır ve bun arasında yer alanlardan bazıları şunlardır:

  • İki insan çeşidi vardır; zaman geçtikçe hatalarıyla yüzleşen, zaman geçtikçe yüzsüzleşen.
  • Şarka bakmaz, garbi bilmez, edepten yok payesi bir kızarmaz yüz, bir yaşarmaz göz bütün sermayesi.
  • Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.
  • Konuşmak bir mana ise susmak bin bir mana. Herkes konuşmasına konuşur lakin sükût yürekli olana.
Mehmet Akif Ersoy Şiirleri
mehmet akif ersoy şiirleri

İçerik
Mevlâna Aşk Sözleri

Mevlâna Celaleddin-i Rumi İslam bilgini olmasına rağmen evrensel bir düşünür niteliğindedir. Aşk, sevgi ve hoşgörüsüyle1

3 dk. 41 Okundu
İçerik
Güzel Sözler

Sosyal medya paylaşımlarında her durumda güzel bir söz araştırılıyor. Sevinci, hüznü, kırgınlıkları, özel günleri paylamak1

4 dk. 37 Okundu
İçerik
WhatsApp Durum Sözleri

WhatsApp durum sözleri günümüzde birçok kişinin paylaştığı özlü sözler arasında yer almaktadır. Farklı durumları birkaç1

4 dk. 33 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.