KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Macbook Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

MacBook, format atma konusunda aynı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi kullanıcılara bir hayli kolaylık sağlamaktadır. Bu sistemde diğer sistemlerde olduğu gibi herhangi bir şekilde ek yazılım ya da buna benzer bir program kullanmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızı sıfırlar gibi aynı şekilde cihazın depolama hafızasını boşaltabilirsiniz. Biz de bu içeriğimizde ilgili konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişileri bilgilendirmek amacıyla ilgili konuyu detaylandırarak sizlerle paylaşıyoruz.

MacBook Format Atma İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Macbook Format Atma Islemi Nasil Yapilir 2
macbook format atma

MacBook, format atma da olsa Windows’a format atma da olsa dikkat edilmesi gereken hususlar hiçbir şekilde değişkenlik göstermemektedir. Bu sebeple aşağıdaki hususların tamamına her iki ihtimalde de dikkat etmeye özen göstermelisiniz.

 • Tüm bilgilerinizi her ihtimale karşı yedekleyin.
 • Sürücü bileşenlerini yedekleyin.
 • İşletim sistemi için yeterli alanınız olduğundan emin olun.
 • MacOS cihazınızın şarjının ortalama olarak %80 ve üstü olmasını sağlayın.

Bu hususlara dikkat ettiğiniz durumlarda sorunsuz bir şekilde format sürecini tamamlayabilirsiniz. Birçok kişi herhangi bir şekilde dikkat etmeden format işlemi gerçekleştirdiği için bilinçsiz işlemlerden kaynaklı olarak özel ve kişisel bilgilerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor.

MacBook Format Atma Adımları Nasıl Gerçekleştirilir?

MacBook, format atma işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılara bir önceki paragrafta da bahsettiğimiz gibi birbirinden değerli kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sebeple ilk olarak cihazınızın güç modunu tamamıyla kapatarak aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Her adımı dikkatli bir şekilde takip etmek sizi başarılı sonuca bir hayli kısa süre içerisinde ulaştıracaktır.

Bkz: MacOS ve Windows’da Güncelleştirmeler Nasıl Kontrol Edilir?

 • MacBook, kapalı konumdayken [CMD + R] tuşlarıyla aynı anda güç tuşuna basın.
 • Mac’in açılma süreci devam ederken [CMD +R] kombinasyonunu uygulamayı bırakmayın.
 • Bu süreç tamamlandıktan sonra karşınıza MacOS ile alakalı bir ekran gelecektir. Bu sayfaya ulaştıktan sonra ilgili kombinasyonu uygulamayı bırakabilirsiniz.
 • Disk Yönetimi” seçeneğine dokunun.
 • Depolama Birimi” öğesini seçin, bu alan ekranın sol tarafında yer alır.
 • Disk seçimini tamamladıktan sonra sağ alt köşede bulunan “Sil” butonuna basın.

Bu aşamaya kadar geldiğinizde silme işleminin tamamlanmasını bekleyin. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra artık karşınızdaki pencereyi sonlandırabilirsiniz. İlgili pencere kapatıldıktan sonra OS X yönetim paneli kısmına gönderileceksiniz. Burada aşağıdaki adımları uygulayın.

 • OS X’i Yeniden Yükle” seçeneğine dokunun.

Bu butona tıkladıktan sonra işletim sistemini yükleme süreci ortalama olarak 1 saat kadar sürebilir. Bu hız tamamıyla depolama bileşenlerinizle alakalıdır. Eğer ki iyi bir SSD kullanıyorsanız cihazınızın format sonrası kurulumu yarı yarıya daha kısa sürede gerçekleşebilir.

Bu içeriğimizde MacBook format atma işlemlerini adım adım sizlere anlatırken dikkat etmeniz gereken hususlara da göz attık. Bu işlemlerin ardından başarılı sonuçlar alacağınızdan emin olabilir, süreci sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Her anlamda başarılı format aşamasının en temel kuralı yapılan her işlemin bilinçli bir şekilde yapılması ve sonuçlarının göz önünde bulundurulmasıdır.

İçerik
TikTok’ta Kendi Seslerinizi Nasıl Ekleyebilirsiniz?

 TikTok bu dönemlerde oldukça popüler olan uygulamalar arasına girmeyi kısa zamanda başardı. Oldukça yoğun olarak1

1 dk. 1560 Okundu
İçerik
Windows 10’da Dokunmatik Ekranı Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

“Microsoft Surface” olarak satışa çıkarılan dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarların satışı her geçen gün artarken birçok1

3 dk. 59 Okundu
İçerik
WordPress Push Bildirim Eklentileri (En İyiler)

İnternet çağının günden güne engellenemeyen bir gelişim göstermesiyle birlikte birçok insanın internet sitesi sahibi olduğunu1

3 dk. 28 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al