KATEGORİLER
Kripto Al Sat


iPhone Aşırı Isınma Sorunu ÇÖZÜM

iPhone cihazlar son zamanlarda fiyatı ne kadar pahalı olursa olsun fazlasıyla tercih edilen telefonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Fiyatının yüksek olmasına rağmen her elektronik cihazda olduğu gibi yazılımsal ya da donanımsal olarak problemlerin ortaya çıkması telefonu satın alan kişilerin şikayetçi olduğu en önemli durumların başında geliyor. Her yeni çıkan modelde cihazın performansı artarken harcadığı işlemci yükünün fazlasıyla yükselmesinden dolayı ısınma sorunu ile karşılaşıyoruz. Bu sorunun nasıl çözüleceğine dair kesin çözümler herhangi bir kaynak tarafından açıklanmasa da içeriğimizde bahsettiğimiz yöntemler sorunu çözebilmeniz adına atacağınız en önemli adım niteliğine sahiptir.

iPhone Aşırı Derecede Isınırsa Ne Olur?

Herkes tarafından merak edilen en önemli konular arasında cihazın aşırı derecede ısınması haline ne gibi durumlarla karşılaşılabileceğidir. Cihazın yüksek derecede sıcaklığa maruz kalması ya da işlemci sıcaklığının artması halinde ekranınızda “Isınma Uyarısı” belirecektir. Bu uyarıyla birlikte cihazınız için acil bir şekilde önlem almanız gerekiyor. Herhangi bir önlem almadığınızda hiç beklenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir hatta cihazınızın patlamasına sebep olabilirsiniz.

iPhone Isınma Uyarısı Neden Çıkıyor?

iPhone cihazlarda ısınma uyarısı ile karşılaşmanın birçok sebebi vardır. Bu sebepler;

 • İşlemciye aşırı derecede yük binmesi,
 • Cihazın yüksek sıcaklığa maruz kalması,
 • Telefon bataryasının ömrünün tükenmesi,
 • Kılıfla birlikte şarj etme,
 • Bluetooth ve GPS servislerinin aktif olması,
 • Cihazı kapalı alanlarda tutmak,
 • Şarj cihazının arızalı olması,
 • Kamera uygulamasının sürekli açık olması olarak belirtilebilir.

Bu noktada cihazınızın ısınmasına sebep olan kriterin hangisi olduğunu anlamaya çalışarak sorunu çözmeye odaklanmalısınız.

iPhone Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Iphone-Asiri-Isiniyor-Sorunu-1

iPhone-Asiri-Isiniyor-Sorunu-1

Apple markasına ait hangi telefon modelini kullanırsanız kullanın ısınma sorununun nereden kaynaklandığını bulmak için uygulamanız gereken adımlar tamamıyla aynıdır. Bu doğrultuda ısınmaya sebep olan uygulamanın tespiti için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” uygulamasına girin.
 2. Bu uygulamanın içerisinde bulunan “Gizlilik” sekmesine tıklayın.
 3. Tanılar ve Kullanım” bölümüne giriş yapın.

Bu kategori içerisinde telefonunuzda aşırı kaynak tüketimi yapan uygulamalar sebepleriyle ve kullanım miktarlarıyla sizlere sunulacaktır. Isınmanın önüne geçmek için ise uygulamaları tek tek kapatıp sıcaklığın düşüp düşmediğini kontrol etmelisiniz. Bu noktada dikkate etmeniz gereken en önemli nokta belirtilen uygulamaların ismini bir kereliğine değil sürekli olarak görmektir.

Herhangi bir uygulamayı sürekli olarak aşırı güç tüketim statüsünde gözlemlediğinizde sorunun muhtemelen ondan kaynaklı olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu aşamaları kullanarak sorununuzun hala ortadan kalkmadığını görüyorsanız bu durumda yapmanız gereken tek şey yazılım güncellemelerini kontrol etmek olacaktır. Yazılım güncellemelerini kontrol etmek ve halihazırda güncellenmeyi bekleyen yazılımları bir üst seviyeye çıkarmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” bölümüne girin.
 2. Burada ekranı yukarıya doğru kaydırarak “Genel” kategorisine ulaşın.
 3. Bu kategori içerisinde bulunan “Yazılım Güncelleme” butonuna basın.

Son aşamayı da gerçekleştirdikten sonra herhangi bir güncelleme olması durumunda güncellemeyi aynı bölümden gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone Isınma Sorunu Kesin Çözüm

Telefonun aşırı ısınma sorunu ile karşı karşıya kaldığı zamanlarda telefonunuzda bazı teşhisler uygulamaya çalışmanız gerekiyor. Bunun için telefonun sizlere sunmuş olduğu averajları değerlendirebilirsiniz. iPhone ısınma sorunu için çözüm bulmak yerine hiçbir şekilde müdahale etmediğiniz zamanlarda cihazınız ileri ki dönemlerde kullanılamaz hale bile gelebilir.

Sessizce Çalışan Uygulamaları Kapatın

Her telefonda olduğu gibi bu cihazlarda da farklı görevleri yerine getirmek amacıyla arka planda bazı uygulamalar sürekli olarak çalışmaya devam eder. Bu da işlemci üzerinde telefonun boşta olduğu zamanlarda bile yük haline gelerek işlemcinin ısınmasına sebep olur.

Hiçbir şekilde müdahale etmemenize rağmen telefon masanın üzerinde bile ısınmaya devam ediyorsa bu durumda cihazda sessizce çalışan uygulamaları kontrol etmeli ve her birini tespit ettikten sonra devre dışı bırakmalısınız. Bu uygulamaları nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız buradaki uygulama sizlere yardımcı olacaktır.

Depolama Kapasitesini Kontrol Edin

iPhone markalı telefonları kullanan kişilerin yaşadığı en büyük problemlerden biri de depolama alanı yetersizliğidir. Bu cihazlarda herhangi bir hafıza kartı takviyesi yaparak depolama alanı arttırılamadığı için gereksiz yer kaplayan dosyalar ya da uygulamalar telefonun ısınmasına sebep olabilir.

Bunların yanı sıra depolama kapasitesi yetersiz olan telefonlarda kullandığınız uygulama ya da oyunlarda performans açısından sorunlar yaşamanız da mümkündür. Depolama konusunda yaşadığınız sorunları ortadan kaldırmak ve ısınma sorununa kesin çözüm bulmak için buradaki uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bluetooth ve GPS Hizmetlerini Devre dışı Bırakın

Her ne kadar fiyatı çok yüksek olsa da iPhone model cihazları tercih eden kişiler olağanüstü durumlar haricinde üstün performans sunmasını sebep gösteriyor. Bluetooth ve GPS hizmetleri telefonun performansı ne kadar yüksek olursa olsun ekstra işlemci gücü tükettiği için kasma, ısınma ve buna benzer sorunlara sebep olacaktır. Bu durumda sizin yapacağınız tek şey her iki hizmeti de kullanmadığınız zaman dilimleri içerisinde pasif hale getirmekten ibarettir.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Döndürün

Iphone-Asiri-Isiniyor-Sorunu-2

iPhone-Asiri-Isiniyor-Sorunu-2

Telefonunuzun fabrika ayarları cihazınız için tam anlamıyla stabiliteyi sağlamaya göre yapılandırılmıştır. Hâl böyle olunca ısınma sorunu yaşamaya başladığınızda diğer seçenekleri deneyerek ancak başarılı sonuçlara ulaşamadığınızda doğrudan telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirme yolunu tercih edin. Bu yol sayesinde cihazınızın güncellemeyi almadan önce stabil pil sağlığına ulaşacağını bilmelisiniz. iPhone markalı cihazın tüm ayarlarını sıfırlamak ve fabrika ayarlarına çevirmek için aşağıdaki adımları yerine getirebilirsiniz.

 1. Telefonun ana ekranında bulunan “Ayarlar” sekmesine girin.
 2. Buradan “Genel” kategorisine ulaşın.
 3. Sıfırla” seçeneğini kullanarak sıfırlama işlemini başlatın.
 4. Tüm Ayarları Sıfırla” ve “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sıfırla” seçeneklerinden herhangi birine tıklayın.

Bu işlem sonucunda cihazınızın fabrika ayarlarına döndürme aşaması başlatılacaktır. Her ne kadar kesin sonuç gibi görünmüyor olsa da ısınma sorununun bataryadan veya diğer etkenlerden kaynaklanmadığını düşündüğünüzde tercihinizi direkt olarak bu yolu denemekten yana kullanabilirsiniz.

Birçok cihaz kullanıcısı bu yöntemle başarıya ulaştığını belirtiyor olsa da bazıları bu yolun başarıya ulaştırmadığını iddia ediyor. Bu sebeple denemekten zarar gelmez diyerek cihazınızda bulunan verilerinizi yedekleyip fabrika ayarlarına çevirme yollarını takip etmelisiniz. Her aşama eksiksiz olarak yerine getirildiğinde cihazınıza fazla uygulama yüklemeden kullanmaya devam etmelisiniz.

iPhone Isınıyor, Şarjı Çabuk Bitiyor Çözümü

Iphone-Asiri-Isiniyor-Sorunu-3

iPhone-Asiri-Isiniyor-Sorunu-3

iOS 12 güncellemesi yayınlandıktan sonra birçok kullanıcı tarafından cihazın ısınması ve ısınmasına bağlı olarak şarjının çabuk bitmesi şikayetleri ortaya çıktı. Bu soruna çözüm bulmak adına atacağınız adımlardan en kritik ve önemli olanı cihazın güncellemesini geri almak ya da bir sonraki güncellemeyle sorun çözülene kadar cihazı kullanmayı bırakmaktır. Buna tabii ki birçok alternatif çözüm yolu üretilebilir. Bu yollar;

 • Telefonunuz şarjdayken herhangi bir şekilde cihazı kullanmayın.
 • Her güncellemeyi eksiksiz olarak yapın.
 • Güncellemeleri yapmadan önce diğer kullanıcıların güncellemeler hakkında yorumlarını inceleyin.
 • Her ne olursa olsun orijinal şarj aletleri kullanın.
 • Batarya ömrünü kontrol edin ve “Servis” uyarısını görüyorsanız direkt olarak cihazın bataryasını değiştirin.

Bu önerilerin her birini eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde gerçekten iOS 12 ile karşılaştığınız ısınma sorununun bir nebzede olsa ortadan kalktığını göreceksiniz.

İçerik
Android’de Mobil Veri Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

İnternetin günümüzde yoğun olarak kullanılması adeta hayatımızı sanal dünyaya bağımlı hale getirdi. Bu sebeple de1

3 dk. 28 Okundu
İçerik
Huawei Honor 10X Lite

Huawei Honor 10X Lite , Çin’in teknoloji devlerinden biri olarak nitelendirilen Huawei, son zamanlarda ağ1

5 dk. 75 Okundu
İçerik
En İyi Android Yedekleme Uygulamaları [TOP 5]

Her geçen gün gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte dijitalleşen dünyada veri gizliliği olabildiğince önemli hale1

3 dk. 11577 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,144.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,967.38
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • binance-coinBNB (BNB) $ 293.19
 • xrpXRP (XRP) $ 0.411982
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.528978
 • solanaSolana (SOL) $ 50.61
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.085622
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.93
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 30.87
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,146.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,937.26
 • tronTRON (TRX) $ 0.070063
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 67.99
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.187439
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.95
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.648873
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 6.06
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.26
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 194.09
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.04
 • stellarStellar (XLM) $ 0.132496
 • okbOKB (OKB) $ 12.18
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 10.43
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.446260
 • moneroMonero (XMR) $ 163.55
 • flowFlow (FLOW) $ 2.77
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.21
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.84
 • uniswapUniswap (UNI) $ 4.95
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 93.98
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.099775
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030188
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.063823
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.994441
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.109685
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.76
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 21.27
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.09
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.84
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.61
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.71
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.23
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.92
 • fraxFrax (FRAX) $ 0.999417
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.52
cemre.com