KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Hiperaktif Çocuklar Nasıl Anlaşılır

Hiperaktif çocuklar nasıl anlaşılır Çocuklarda görülen psikiyatrik bozukluk olan hiperaktivite anne karnından itibaren görülmeye başlanır. Anne karnında bebeğin hareketliliği çokça fark edilir. Doğumdan sonrada devam eder. Bebeklerde de görülen bu hastalık genelde huzursuzluk, sürekli ağlama ve ağladıktan sonra geç sakinleşme, az ya da sık uyuma, sürekli uyanma, uyaranlara karşı aşırı tepki gösterme bebeklikte görülen tepkilerdir. Fakat çocuğunuzda hiperaktiflik olup olmadığını daha iyi anlamak için 6 yaşına kadar beklemeniz gerekir. Daha sonrasında bir psikiyatriste götürülmesi gereklidir. Üzerine testler yapılarak hiperaktif bir çocuk olduğunu kesinleştirebilirsiniz. Hiperaktif çocuklara ilaçlı ya da ilaçsız tedavi yöntemleri uygulanabilir.

download 7

Hiperaktif çocuklar günlük yaşantılarında çok hareketlidirler. Otururken bile elleri ya da ayakları sabit kalamaz. Odaklanma sorunu yaşarlar. Agresif tepkileri olabilir. Genelde bu çocuklar yaramaz ya da haylaz çocuklar olarak adlandırılsa da bunları isteyerek yapmazlar. Odaklanma sorunları yaşadıkları için belli bir oyuna devam edemezler. Sık sık hata yaparlar. Sürekli bir yerden bir yere koşuştururlar. Hiperaktif çocuklar eğitim hayatlarında da zorluk yaşarlar. Derslerine odaklanamazlar ve etrafındakilerini rahatsız ederler. Öğretmenler ve aile için zor bir durumdur. Unutkan ve dikkatleri dağınık olduğu için sürekli eşyalarını kaybederler.

Akademik başarılarında sıkıntı yaşarlar. Odaklanma sorunu, sürekli hareketlilik gibi sıkıntılardan dolayı bunların sonucunda anlama güçlüğü çekebilirler. Hiperaktivite tanısı konan bir çocuğa aile içerinde kurallar koyarak ve bu kuralları esnetmeden uygulayarak bir düzen yakalayabilirsiniz. Çocuğunuza karşı sabırlı olmalısınız. Sonuçta bu psikolojik, biyolojik ya da sosyolojik etkenlerden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Çocuğunuzda bu tür bir rahatsızlık keşfettiğinizde geç olmadan psikiyatriste başvurulması gerekir. Psikiyatriste başvurduktan sonra çocukla iletişimi koparmadan düzenli olarak psikiyatristin söylediklerini uygulayarak tedaviyi ilerletebilirsiniz.

İyileştiğini düşünerek kestiğiniz tedavi gençlik dönemlerinde tekrardan devam edebilir. Sonuçta hiperaktivite tanısı konmuş bir çocukta bu rahatsızlık tamamıyla kaybolmaz. Bu yüzden tedavileri aynen olduğu gibi aksatmadan uygularsanız en azından çocuğunuzun topluma daha uyumlu hissetmesini sağlayabilirsiniz çünkü sosyolojik ve akademik anlamda başarısız olan zorlanan çocuklarda kendine olan güvenini kaybetmeye başlar. Sizin yaptığınız kadar öğretmenlerinde sizlere destek çıkması ve çocuğunuza ayrı bir ilgi göstermeleri gerekir. Çocuğunuzun yaşadığı bu zorlukları öğretmenlerine anlatarak onları bilgilendirmelisiniz.

İçerik
Falda Deniz Kızı

Kahve falı söz konusu olduğunda görülen sembole göre farklı yorumlar yapmak mümkündür. Deniz kızı fal1

4 dk. 1417 Okundu
İçerik
Mutlu Evliliklerin 8 Sırrı

Mutlu Evliliklerin 8 Sırrı, Uzun yıllar devam eden karı koca ilişkilerin nasıl bu kadar sorunsuz1

2 dk. 18 Okundu
İçerik
En Tuhaf Bitkiler

En tuhaf bitkilerin görünüşlerini ve özelliklerini hiç merak ettiniz mi? Bazıları çok ürkütücü bazıları sevimli1

2 dk. 77 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.