KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Harçlık Avansı Bozdurma ve Nakite Çevirme 2021

Harçlık avansı nakite çevirme 2021 yılında her yıl olduğu gibi her öğrencinin hayatının en zor dönemlerinden biri olan üniversitede ihtiyacı olan bir şeydir. Bu dönemde tamamıyla ekonominiz başta olmak üzere, hayatınız da kendi sorumluluğunuza giriyor. Hâl böyle olunca Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredi veya burs ile geçim sağlamanız gerekiyor. Her ne kadar küçük bir miktar olsa da bazı ihtiyaçlarınızı karşılamanız adına 550₺ gibi bir miktar size çok önemli destek verecektir.

Bu miktarın yetmediği zamanlarda Ziraat Bankası tarafından burs kartınıza tanımlanan Harçlık Avans sayesinde 500₺ kadar ek gelir elde edebiliyorsunuz. Hâl böyle olunca bu parayı çekip harcamalarınızı o şekilde gerçekleştirme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Ziraat Bankası harçlık avans olarak sağladığı limiti sadece kartlı alışverişlerde harcamanıza izin veriyor olsa da bu içeriğimizde anlatacağımız yöntemlerle harçlık avansı nakite çevirme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Harçlık Avans Nedir Nasıl Kullanılır?

Harclik-Avans-Bozdurma-2

Harclik-Avans-Bozdurma-2

Harçlık Avans olarak bilinen harcama hesabı KYK tarafından burs ya da kredi imkanı tanınan öğrencilerin Bankkart Genç hesabına tanımlanan harcama limitidir. Bu limit dahilinde harcamalarınızı sadece poslu alışverişlerde ve online alışverişlerde gerçekleştirebiliyorsunuz. Ziraat Bankası harçlık avans ile yaptığınız harcamalarda sizden herhangi bir faiz ya da ek ücret talep etmemektedir. Bu hesabın özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

 1. Kredi / Burs hesabınızda para kalmadığı anda aktif olur ve alışverişlerinizde kullanılabilir hale gelir.
 2. Harçlık avans ile harcadığınız miktar bir sonraki ay yatacak olan bursunuzdan otomatik olarak düşülür.

Bu özelliklerden de anlayabileceğiniz gibi harcadığınız miktarı aslında bir sonraki ay yatacak olan ödemenizden düşülmektedir.

KYK Harçlık Avans Çekme Yöntemleri

Harclik-Avansi-Nakite-Cevirme-1

Harclik-Avansi-Nakite-Cevirme-1

Ziraat Bankası tarafından üniversite öğrencilerinin banka kartına tanımlı olarak verilen ve sadece alışverişlerde kullanılan harçlık avansı bozdurmak için farklı yöntemler denemeniz gerekebilir. Bu doğrultuda size fikir vermesi için bu konuyla ilgili öneriler sunacağız.

Altın Alarak Harçlık Avans Bozdurma

Harçlık avans bozdurma işlemi genel olarak tüm öğrencilerin kullandığı altın alıp geri satmayla mümkün hale geliyor. Hem de bu alışverişte herhangi bir komisyon ödemenize gerek kalmadan en düşük kayıpla paranızı nakite çevirebilirsiniz.

 1. Kuyumcuya gidin ve harçlık avansınızda olan miktar kadar (500₺) altın alın.
 2. Bu altını farklı bir kuyumcuya giderek bozdurun.

Alış – Satış fiyatı arasındaki fark çok düşük olacağı için ekstra komisyon ödemenize gerek kalmadan harçlık avans bozdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yaparak Harçlık Avans Bozdurma

Burs gününüzde harçlık avansınızla herhangi bir online alışveriş sitesine girip oradan alışveriş yapabilirsiniz. Bu alışveriş siteleri arasında n11 harçlık avans bozdurma işlemi için kullanılan alışveriş sitelerinden biridir. Bu sebeple siz de n11’i tercih edebilirsiniz.

 • Tüm ürünlerin siparişini verdikten sonra kartla ödeme gerçekleştirin.
 • Ürünlerin siparişini iptal edin

Bu iptal süreci tamamlandıktan sonra paranız ödeme yaptığınız karta nakit olarak yatırılacaktır.

Tanıdıklarınızın Faturalarını Ödeyin

Elektrik, su ve telefon faturalarının günümüzde çok yüksek gelmesinden dolayı aile dostlarınızın faturalarını direkt olarak karttan ödeyip sonrasında onların nakit vereceği parayı alabilirsiniz. Bu yöntem de diğerlerine göre oldukça etkili ve kolaydır.

Skrill İle Harçlık Avans Bozdurma

Harçlık avansınızı internet alışverişlerinde online ödeme yöntemini kabul eden Skrill ile bozdurabilirsiniz. Her ne kadar platformun para çekimlerde aldığı komisyon yüksek olsa da etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

 1. Ziraat Genç Bankkart’ınızı Skrill’e ekleyin.
 2. Bu kadar aracılığıyla platforma ödeme yapın.
 3. Paranın yatırma işlemini tamamladıktan sonra istediğiniz karta nakit olarak geri çekin.

Bu önerilerin her biri harçlık avans bozdurma işlemi için geçerliliğini korumakla birlikte size büyük avantajlar sağlayacaktır.

fastPay Harçlık Avans Bozdurma

Harclik-Avans-Bozdurma-3

Harclik-Avans-Bozdurma-3

fastPay, Deniz Bank tarafından sunulan şubesiz bankacılık hizmetlerinden biridir. Birkaç adımda telefonunuza uygulamayı yükleyip kendinize hesap oluşturabilir ve ardından burs kartınızda tanımlı olan harçlık avansınızı nakit olarak fastPay hesabınıza aktarabilirsiniz. Para aktarma adımlarına geçmeden önce Google Play ya da AppStore’den fastPay uygulamasını indirmelisiniz.

fastPay AppStore: Tıkla

fastPay Google Play: Tıkla

 1. fastPay uygulamasına giriş yapın.
 2. Sizi karşılayan ekranda “Öde / Yükle” butonuna tıklayın.
 3. Yönlendirildiğiniz sayfanın en üstünde “fastPay Hesabına Para Ekle” seçeneğine dokunun.
 4. Bir sonraki aşamada burs kartınıza ait bilgileri girin.
 5. En son ise aktarmak istediğiniz parayı belirtin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.
 6. Son adımda ise telefonunuza gelen şifreyi ilgili alana girin.

Harçlık avansı nakite çevirme işlemini gerçekleştirdikten sonra paranız direkt olarak hesabınıza aktarılacaktır. Bundan sonrasında ise herhangi bir Denizbank ATM’sine giderek para çekme işleminizi gerçekleştirin. Bu ATM’lerde işlem yaparken hiçbir şekilde hesap kartınız olmasına gerek yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular

Harçlık Avans Nasıl Açılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine kredi ve burs şeklinde yapılan ödemeler Ziraat Bankası Genç Bankkart ile yapılıyor. Bu bağlamda bu iki nakit desteğinden birini alıyorsanız kartınız tarafınıza tahsis edildiğinde banka bu özelliği otomatik açılmış olarak tanımlayacaktır.

Harçlık Avans Nasıl Çekilir?

Harçlık avansta bulunan 500₺’lik harcama limitini çekmek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu limiti normal bir atmden çekemediğiniz için direkt olarak alternatif yolları denemeniz gerekiyor. Bu yöntemler yazımızın içerisinde belirtilmiştir.

Harçlık Avans Nasıl Kapanır?

Harçlık avans hizmetinin kapanması için yapmanız gereken tek şey Ziraat Bankası müşteri hizmetleriyle iletişime geçmektir. Bunun yanı sıra harçlık avansı kapatma işlemlerinizi bankanın mobil uygulaması aracılığıyla da “Kartlarım” menüsüne girerek gerçekleştirebilirsiniz.

“Harçlık Avansınız Geçici Olarak Kapatıldı.” Sorunu Nasıl Çözülür?

Ziraat Bankası harçlık avans özelliğini öğrencilere sunarken bazı kriterlere uymalarını istiyor. Bu kriterlere uyum sağlanmadığı durumda kartınızın en iyi özelliklerinden biri olan harçlık avans özelliği pasif hale getiriliyor. Bu sorunu çözmek için;

 1. Kartınızın ödenmemiş borcu varsa ödeyin.
 2. Tüm borç miktarını kapatamazsanız bile asgari ücret ödemesini gerçekleştirin.

Harçlık avans özelliği bulunan kartınızın aktif borcunu ödedikten sonra harçlık avansınızın aktif olduğuna dair bir bilgilendirme mesajı alacaksınız. Bu mesaj geldikten sonra harçlık avans özelliğini rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz.

Harçlık Avans Başka Banka Hesabına Aktarılır Mı?

Harçlık avansta bulunan parayı farklı bir banka hesabına aktarmanız normal yollarla mümkün değildir. Bu sebeple yukarıda anlattığımız yollardan herhangi birini deneyip harçlık avansı bozdurarak parayı farklı bir banka hesabına aktarabilirsiniz.

Harçlık Avans Limiti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Harçlık avans limit sorgulama işlemlerinizi bankanızın telefon bankacılığı, mobil uygulama ve internet bankacılığı kanallarından herhangi birini kullanarak yapabilirsiniz. Bu bağlamda aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

 1. Mobil Uygulama ya da İnternet Bankacılığına girin.
 2. Menüden “Kartlarım” kısmına girin.
 3. Harçlık avansınızın tanımlı olduğu karta tıklayın.
 4. Burada “Harçlık Avans” başlığı altında kalan limitiniz gösterilecektir.

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir?

Harçlık avans tahsilatı; harçlık avans hizmetinden faydalandığınız ay yaptığınız çekim miktarının bir sonraki ay yatan bursunuzdan ya da kredinizde tekrardan tahsis edilmesidir. Bu işlem otomatik olarak gerçekleşir.

KYK Bursum Neden Eksik Yattı?

KYK tarafından verilen kredi ya da bursunuzun eksik yatmasındaki en önemli etken bir önceki ay harçlık avans harcaması gerçekleştirmiş olmanızdır. Bu harcamayı gerçekleştirdiğiniz için bu ay yatan ödemenizden borç otomatik olarak düşülmektedir.

İçerik
DGS Bankacılık 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Bankacılık 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 yılında birçok kişi tarafından merak ediliyor.1

4 dk. 171 Okundu
İçerik
DGS Hemşirelik 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Hemşirelik 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2020 yılında her sene olduğu gibi birçok öğrenci tarafından1

12 dk. 38819 Okundu
İçerik
DGS FTR 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022

DGS FTR 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022 yılında henüz puan listesini açıklamamıştır. Geçtiğimiz yılın puan1

2 dk. 476 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al