KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Gözleriniz Hakkında Bilmedikleriniz

Gözleriniz hakkında bilmedikleriniz sizi çok şaşırtacaktır. İnsan gelişmiş bir canlıdır. Her gözleri olan hayvanın kendine ait farklı göz yapısı vardır. İnsanların göz yapısı ile diğer canlıların göz yapısı vardır. Gözler oldukça etkileyici uzuvlardır. Bazı insanlar renkleri algılamada sorun yaşarlar ve renklerin bazılarını göremediklerinden dolayı yani olduğundan farklı algıladıklarından dolayı renk körlüğü olarak adlandırılırlar. Bir insanın göz yapısı ile bir arının göz yapısı farklıdır.

6408 Neden Gozyayy Dokeriz2 1

Gözleriniz cisimleri güneşin veya ışığın onlara yansıttıkları ışınlar ve bu ışınların kendi üzerlerinden bizim gözümüze yansıtmasıyla cisimleri ve etrafı algılayabiliyoruz. Peki neden fazla ışıkta göz bebeklerimiz küçülürken karanlıkta göz bebeğimiz büyüyor. Sebebi gözümüze gelen fazla ışığı azaltmak için göz bebeğimiz küçülür. Karanlıkta ise gözümüze mümkün olduğunca fazla nesnelerden biz yansıyan ışığı toplamak için büyür.

Gözlerimizin beynimize bağlı sinirlerle ilettiği görüntüleri beynimiz işler. Peki gözlerimizin cisimleri aslında ters algıladığını biliyor muydunuz? Gözlerimiz cisimden gelen ışınlarla görüntüyü ters olarak beynimize iletir. Beynimizde bu görüntüyü düzeltir. Ne kadar ilginç acaba beynimiz bunu düzeltmeseydi günlük yaşantımızı nasıl devam ettirirdik?

Göz kaslarınız vücudunuzdaki en hızlı kaslara sahiptir. Bu kaslar ile göz kırpmanız 1 saniye bile sürmez. Gözümüzü ortalama 3-5 saniye de bir kez kırparız. Tabi bu farklılık gösterebilir. 1 dakika da ise yaklaşık 25 keş göz kırparız. Günde ortalama olarak 1500 kez göz kırparız. Bir yılda ise yaklaşık 6 milyon kez göz kırparız.

Konuşurken kitap okumadan daha fazla ve hızlı göz kırparız. Ayrıca bebeklerin 4 ila 13 haftalık olana kadar göz yaşı dökemezler. Göz yaşı bezleri hemen çalışmaz. Her ne kadar bağırarak ağlasalar da göz yaşı bezleri çalışmadığından bir göz yaşı göremeyiz. Gözler hızlı iyileşebilmektedirler. Korneası zarar gören bir göz doğru tedavi yöntemi ile yaklaşık 48 saatte kendini yenileyebilir.

Hepimiz az çok biliriz ki dünya üzerinde en fazla kahverengi göze sahip insanlar daha fazladır. Sonrasında mavi ve ela gözler ve en nadir bulunan yeşil gözler yer almaktadır. Ayrıca aslında kahverengi gözlerin içerisinde mavi ve yeşil göz pigmentleri bulunur. Mavi veya yeşil göze sahip insanların gözleri renk pigmentinin eksikliğinden kaynaklı bu göz rengine sahip olurlar yani bir nevi küçük bir mutasyondur.

İçerik
Samsung Galaxy M62 Akıllı Telefon İncelemesi

Samsung Galaxy M62 Akıllı Telefon İncelemesi , 2021 yılında piyasaya sürüldü. 163,9 x 76,3 x1

5 dk. 63 Okundu
İçerik
Huawei P40 Pro Akıllı Telefon Modeli İnceleme

Huawei P40 Pro Akıllı Telefon Modeli İnceleme , Huawei'nin mobil tarafında yepyeni bir meydan okuma1

7 dk. 36 Okundu
İçerik
Huawei Mate 40Pro Model Akıllı Telefon İnceleme

Huawei Mate 40Pro Model Akıllı Telefon İnceleme , nihayet Huawei'nin amiral gemisi serisine katıldı. Mate1

5 dk. 50 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.