KATEGORİLER

Google Haritalar Konuşma Sesi ve Dil Değiştirme Nasıl Yapılır?

Google Haritalar uygulamasının popülerliğini arttırdığı son zamanlarda navigasyon işlevi de bir hayli değerlenmeye başladı. Hiç bilmediğiniz bir yola girdiğinizde, mahalle arasında kaybolduğunuzda ya da ummadık noktalarda çıkış yolunu bulamadığınızda Google’ın bu servisi sizlere adeta yol gösterici rolü oynayacaktır. Hem de sesli yönlendirme özelliğine sahip olması sürekli olarak cihazdan gözünüzü ayırmamayı gerektirmeyecek, kontrolü tamamen elinizde tutmanızı sağlayacaktır. Bazı kullanıcılar navigasyon içerisindeki sesli uyarı yapan sunucunun sesini değiştirmek istiyor. Biz de bu istek doğrultusunda kişiselleştirme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini sizlere anlatıyoruz.

Android Telefonlarda “Google Haritalar” Uygulamasının Sesini Değiştirme

Son zamanlarda akıllı telefon kullanıcılarının sayısının artmasıyla birlikte cihazların navigasyon özelliğinin aktif olarak kullanılmaya başlandığını söylemiştik. “Google Play Store” mağazasında indirmeye sunulan “Google Haritalar” servisini indirdiğinizde navigasyonda sizleri yönlendiren kişinin sesini dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Bu özelleştirmeyi mümkün kılmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Telefonunuzdan “Google Haritalar / Google Maps” uygulamasını açın.
 • Profil Resmi” simgesine tıklayın.
 • Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Navigasyon Ayarları” başlığına dokunun.
 • Ses > Dil” yolunu takip edin.

Bu bağlamda ses ve dil ayarlarınızı kendinize göre yapılandırdığınızda yeni belirlediğiniz özelleştirmeler aktif olacaktır. Haritalar uygulamasına girdikten sonra navigasyon özelliğini aktifleştirdiğinizde artık yeni ses sizi karşılayacaktır.

iPhone “Google Haritalar” Navigasyon Sesi Değiştirme

Apple cihazların içinde yerleşik olarak bulunan “Haritalar” uygulaması ne yazık ki istenilen performansı veremiyor. Bu sebeple kullanıcılar “Google Maps / Haritalar” uygulamasını indiriyor. Hâl böyle olunca uygulamanız gereken en önemli işlem uygulamayı indirdikten sonra sesi değiştirmek için aşağıdaki adımları takip etmektir.

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Genel” seçeneğine dokunun.
 • Dil ve Bölge” kısmına tıklayın.
 • iPhone Dili” seçeneğine basın.
 • Dil” seçimini gerçekleştirin.

Bu aşamanın ardından dil seçimini tamamladığınızda artık uygulamanın sizi yönlendirdiği zaman diliminde duyacağınız ses farklılaşacaktır.

“Google Haritalar” Görüntülenen Dili Değiştirme / Güncelleme

Google Haritalar” uygulaması birçok kişi tarafından telefon modeli ne olursa olsun kullanılan uygulamalardan biri oluyor. Bu sebeple uygulamayı kendi dilinde değil de farklı dilde kullanmak isteyen kullanıcılarla karşılaşabiliyoruz. Tam olarak bu noktada dil değişikliğinin nasıl yapılacağıyla ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler için yöntemleri sunuyoruz.

Bu uygulamada gerekli değişikliği yapmak için hangi marka telefon kullanırsanız kullanın öncelikle telefonun dilini güncellemeniz gerekiyor. Bu güncellemeyi aşağıdaki adımlar neticesinde yapabilirsiniz. Bir örnek vererek; uygulama dilinin “İngilizce” olmasını istiyorsunuz diyelim.

 • Ayarlar” uygulamasını başlatın.
 • Genel” bölümüne girin.
 • Dil” seçeneğine tıklayın.
 • İngilizce” dilini seçin.

Bu işlemlerin ardından telefonunuzun dili güncellenecektir. Bir sonraki aşamada güncelleme işlemi tamamlandığında uygulamaya tekrardan giriş yaptığınızda “Google Haritalar” uygulaması “İngilizce” dilinde karşınıza çıkacaktır.

Bu içeriğimizde “Google Haritalar Uygulamasında Dil Değişikliği ve Konuşma Sesi Değişikliği” ile ilgili detaylı bilgilendirmeler sunduk. Belirttiğimiz tüm adımları eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde talepleriniz yerine gelecektir. Buna rağmen halen daha başarılı olamadıysanız yorum bölümünden takıldığınız noktaları bizlerle paylaşabilirsiniz.

İçerik
Enjoy 20 Plus 5g

Enjoy 20 Plus 5g , akıllı telefonlar çağımızın en önemli buluşlarından biridir ve günümüzden lüks1

5 dk. 4 Okundu
İçerik
WhatsApp’ta Otomatik İndirme Kapatma Nasıl Yapılır?

WhatsApp, günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olsa da bizlere sunduğu imkanlardan dolayı birçok1

3 dk. 17972 Okundu
İçerik
Xiaomi Arayan Kayıtlı Olduğu Halde Görünmüyor Hatası ve Çözümü

Xiaomi Arayan Kayıtlı Olduğu Halde Görünmüyor Hatası ve Çözümü , telefonlar son zamanlarda gerek fiyatı1

2 dk. 11354 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.