KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Giyilebilir Cihazlar Nedir?

Günümüz dünyasında sıkça kullanılan ve insan hayatında kolaylıklar sağlayan giyilebilir teknolojiler gün geçtikçe daha farklı cihazlarla piyasada ki önemini artırıyor. Genelde  aksesuar veyahut bir kıyafet parçası şeklinde giyilebilir cihazlar kullanılmaktadır. Ürün çeşitliliği fazla olan giyilebilir teknolojik cihazlarda daha çok insanların dikkatini çeken hareket takip ekipmanları ile akıllı saatler iken alt metinlerde açıklayacağımız cihazlar da oldukça popülerdir. İnternet vasıtasıyla kullanacağınız cihaz ile arasında gerçekleşecek olan veri aktarımı elbette ki giyilebilir cihazların dikkat çeken özelliklerden biridir. 

Giyilebilir cihazlar henüz daha yeni duyulmaya başlansa da aslında çok eskilerden beri bu tür cihazların oluşacağına dair alt metinler filmlerde veyahut çizgi romanlarda verilmiştir. Akıllı telefon veyahut mobil uygulamalar gibi yeniliklerle birlikte hayatımıza dahil olsa da  anlaşılacağı gibi eskiden beri bu tür giyilebilir cihazların yaşanacak gelişmelerle var olacak düşünülmekteydi.

Giyilebilir cihazların günümüzde oldukça fazla bir şekilde ilerlemesinde elbette ki ağ teknolojisinin gelişimi oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Giyilebilir cihazlar sayesinde insanlar kablolu bağlantıya gerek duymadan akıllı telefonlarından veyahut çevrimiçi gözlüklerinden istediği verilere ulaşabilme imkânına sahip oldu.  Elbette bu giyilebilir cihazların gelişimi insanların hayatını kolaylaştırmak, istediği verilere ve bilgilere daha rahat ulaşmalarını sağlamak için olduğundan dolayı bu cihazların gelişimi de bu çerçevede şekillendirilmiştir.

Giyilebilir teknolojiler hem alıcı için hem de satıcı için hem pazar piyasası açısından hem de veri toplama açısından alana ve satana oldukça büyük bir fırsat yaratmıştır. Firmaların elinde bulunan veriler insanların verdiklerin izne göre kullanıldığından dolayı güven açısından da herhangi bir sıkıntıyı kullanıcıya çıkartmamaktadır. 

Söz konusu giyilebilir cihazlardan piyasaya çıkanları ve çıkması beklenilenlerden dikkat çekenleri kısaca anlatacak olursak;

 Amazon Smartglasses

Giyilebilir cihazlar için faaliyette bulunan Amazon’un piyasaya akıllı gözlükler ile adım atması bekleniliyor.  Söz konusu bu akıllı gözlükler sesli komut vasıtası ile çalışan Alexa’yla birlikte piyasaya sürülecektir. Bu akıllı gözlükler sayesinde kulaklığa gerek kalmayacaktır. Bunun sebebi ise yapılacak olan gözlüklerin içinde kemik ileten teknolojisinin olmasıdır.

Yüzme Teknolojileri

Özellikle 2017 yılından beri oldukça fazla gelişme gösteren giyilebilir yüzme cihazları bu yılda da yine aynı performansıyla karşımıza çıkacağı görünüyor. Zwim şirketinin çıkaracağı akıllı deniz gözlükleri, yapacağı takip sistemi ve analiz verileri sayesinde oldukça fazla dikkat çekmektedir.

 Sony Xperia  Ear Open

 Duyulabilir cihaz teknolojisinde Sony tutarlı bir gelişim göstermektedir. Dikkat çeken ürünlerinden biri olan Ear Open, müzik dinlerken ki kaliteyi arttıracağı gibi bunun yanında dış sesleri de duymanızı sağlayacaktır. Ürün yapacağı çeviriler veyahut otomatik ses ayarı sistemi ile diğer duyulabilir cihaz teknolojilerinden kendini ayırmaktadır.

Mıt

Giyilebilir cihazlar konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan MIT Üniversitesinin oldukça zeki olan öğrencileri her an farklı bir giyilebilir cihaz fikri ile karşımıza çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse akıllı geçici dövmeler veyahut vücut ısısı ölçebilen teknolojiler bu parlak fikirlerden sadece bazılarıdır.

Akıllı Koşu Ayakkabısı

Under armour, spor teknolojisi piyasasında 2017 senesinde donanım üretmeyi bırakmış olsa dahi HOVR adında yaptığı koşu ayakkabıları taşıdığı özellikler sebebiyle dikkat çekmektedir.

 Akıllı Bantlar

Çoğu giyilebilir cihazların önemli olan sorunlarından biri elbette ki boyutudur. İleride ki zamanlarda göreceğimiz akıllı bantlar için bu durum sorun teşkil etmemektedir. Birçok büyük firmayla yapılmış olan anlaşmalar bize gösteriyor ki ilerleyen zamanlarda bu akıllı bantlar önümüze fazlasıyla çıkacaktır.

 Kadın Güvenlik Uygulamaları

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde kadın bireylerin kendi güvenliğini sağlamaları için birçok alternatif cihaz geliştirilmiştir. Giyilebilir cihazlar elbette ki yapılan bu alternatiflerin çok daha üstünde olan  güvenlik uygulamalarıdır. Sadece akıllı saatleri veyahut hareket takip cihazlarını barındırmayan bunun çok daha ötesinde olan cihazların yapılması için 2017 senesinden beri Safety X’e  21 gelişimci olan yarışmacı katıldı. Söz konusu yarışmanın sonucu bu sene içerisinde açıklanacakken yarışmacılar arasında kadın güvenliğini en iyi şekilde sağlayan cihazın seçileceği şüphesizdir.

Bisiklet Kullananlar İçin Giyilebilir Cihazlar

Özellikle bu yıl, sürüş esnasında size hem güvenlik açısından hem de görüş açısından birden  farklı yardımlar sunacak giyilebilir cihazların piyasaya sürüleceği beklenmektedir. Raptor’un çıkaracağı akıllı gözlüklerden akıllı saatlere kadar birçok farklı cihazı, koşucu olanlar ve koşucu adayları merakla beklemektedir.

Giyilebilir Cihazlar Nedir
Giyilebilir Cihazlar Nedir
İçerik
PlayStation 5’de 4K Çözünürlük Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

PlayStation 5’in en önemli özelliklerinden biri geçmişte çıkmış ve gelecekte çıkacak oyunları en güncel ekran1

3 dk. 40 Okundu
İçerik
Samsung Ekran Kilidi Kaldırma

Akıllı cep telefonu kullanımı her geçen artış göstermektedir. Birbirinden farklı ve şaşırtıcı fonksiyonlara sahip olan1

4 dk. 1347 Okundu
İçerik
GELECEKTE SIK SIK GÖRECEĞİMİZ ROBOTLAR HAKKINDA GENİŞ BİLGİLER

Robot ne demektir , Robotlar ne yapabilir? GELECEKTE SIK SIK GÖRECEĞİMİZ ROBOTLAR HAKKINDA GENİŞ BİLGİLER1

4 dk. 29 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.