KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Engelli Yakını Hakları

Bedensel olarak veya zihin kullanım kapasitesi bakımından eksikliğe sahip olan bireylere sağlık açısından engelli tanımlaması yapılır. Beden veya zihin farkı olmaksızın engeli olan bireyler; kendi işlerini kısıtlı olarak yapabilen veya hiç yapamayan, bir başkası tarafından sağlanacak bakımdan yararlanması gereken, özel koruma altında olması gereken insanlardır. Engelli olan insanların çeşitli hakları olduğu gibi, engelli yakını hakları oldukça fazladır.

Engelli bir yakınına bakan kişinin haklarının farkında olması; çeşitli desteklerden fayda sağlanmasına, bakım maliyetlerinin ve zorlukların giderilmesine olanak sağlanmasına ve yeri geldiğinde özel sağlık hizmetlerine engelli yakınlarını ulaştırmalarına fayda sağlar. Engelli yakını olanların; haklarının neler olduğunu, bu hakları kimlere karşı ileri sürebilecek oldukları, engelli yakını haklarındaki sınırın ne olduğunu ve engelli yakını haklarının getirilerinin neler olduğunu bilmeleri lazımdır.

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engeli olan bireylerin çeşitli engel yüzdeleri vardır. Örnek olarak yüzde kırk beden engelli insanlarla yüzde yüz zihin engelli insanların var olduğu bilinmelidir. Engel yüzdelerine göre insanlar kendi işlerini kendileri göremez hale gelebildikleri için hasta yakınlarına yüklenen sorumluluk da doğru orantılı olarak artar. Yerine getirilen sorumluluktan dolayı da birtakım haklar elde edilir.

Engelli yakını olanların hakları şöyledir:

 • Devlet tarafından verilecek olan engelli bireye bakım aylıklarının alınması hakkı
 • Hastanelerde sıra alınırken ve sıra alınan gün içerisinde muayene olunurken engelli kişiyi daha önce muayene ettirebilme
 • Sosyal yardım statüsü içerisinde halka verilen her türlü hizmet ve maddi yardımdan öncelikli sırada faydalanabilmek
 • Eğitim kurumlarına, yatılı kurumlara ve sağlık kuruluşlarına daha kolay ulaşabilme hakkı
 • Hastalık ve mahrem konularda gizliliğin korunması hakkı
 • Özgür şekilde seçim yapabilme hakkı
 • Rızanın açık şekilde verilmesi hakkı
 • Uygun hizmetlerin her birinden yararlanabilme hakkı

Şeklindeki haklar başta olmak üzere hasta yakınlarının oldukça fazla miktarda hakkı bulunur.

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli Yakını Hakları Kimlere Karşı İleri Sürülebilir?

Engeli olan bireyin bakım yükümlülüğünü yerine getiren kimseler, devlet tarafından sağlanması gereken bir hizmeti vermiş olurlar. Çünkü devlet içerisinde engelli olan bireyler, hasta olan bireyler gibi bakım ve tedavi yükümlülüğü taşıyan bireylerdir. Bu nedenle engelli kişilere devlet bakması veya bakan kişilere maddi olarak çeşitli haklar sağlaması gerekir.

Doğal olarak da devlet sınırları içerisinde, engelli hastası olan kişiye bakmakta olan birine karşı hak ihlali olan her kişiye karşı engelli yakını haklarının ileri sürülebilmesi mümkündür. Özellikle sağlık kuruluşlarındaki çalışanlara, sosyal hizmet kurumlarındaki çalışanlara ve eğitim kurumlarındaki çalışanlara karşı engelli yakını haklarının öne sürülmesi gerekebilir.

Engelli Yakını Hakları

Engelli Yakını Hakları Ne İşe Yarar?

Engelli yakını haklarının toplumsal açıdan ve sosyal açıdan çok sayıda statüsü vardır. İlk olarak hastaların ve hasta yakılarının psikolojik zedelenmesini önlemek, topluma karşı rencide olmamak amacıyla gizliliğinin korunmasını sağlar. Hastalarla ilgilenen kişiler; tedavi görecek oldukları hastaneleri, tedavi içeriklerini ve tedaviyi yapacak olan doktorları özgür bir biçimde seçebilirler.

Bakılmakta olan engelli kişi için sağlanabilecek olan yardımlardan faydalanıldığı için hasta bakım durumu yük olarak görülmez, hastalar devlet kurumlarına bırakılmaz ve devletin sahip olduğu yükümlülük de bir miktar azalmış olur. Ayrıca hastalarla ilgilenen kişilerin motivasyon gücünü artırdığı için hastalarla daha güzel ilgilenilmesi de sağlandığı için sosyal açıdan da olumlu sonuçlar doğrulmuş olur. Ek olarak engelli yakını haklarının sonucunda çok sayıda sosyal edim gerçekleştiği de hatırlanmalıdır.

Engelli Yakını Hakları Ne İşe Yarar?

Engelli Yakını Hakları Ne İşe Yarar?

Engelli Yakını Hakları Kimlere Verilir?

Hukuki olarak hak sahibi olabilmek için geçerli olan iki asıl şart vardır. Bu şartlardan ilki tam ve sağ olarak doğmuş olmak olurken ikincisi ise kişi olabilme durumudur. Engel sahibi olan bireyler, engel durumlarının yüzde kaç olduğuna ve engel sorununun fiziksel mi zihinsel mi olduğuna göre çeşitli haklara sahiptir. Kendi haklarının bir kısmını yerine getiremeyen, bakıma muhtaç kişilereyse vasi veya veli tayin edilir.

Engelli olan bireyin kendi ailesi ona bakacaksa mahkeme tarafından yeni bir veri veya vasi atanmasına da gerek yoktur. Bunlardan yapılacak çıkarımla, engelli hastaya bakan kişiye veli veya vasi olan kişi hukuki olarak engelli yakını statüsü içerisindedir. Engelli yakını statüsünde olan veli veya vasilerde engelli yakını haklarından kendiliğinden veya hakkı ileri sürerek faydalanabilir.

Engelli Yakını Hakları Kimlere Verilir?

Engelli Yakını Hakları Kimlere Verilir?

Engelli Yakını Hakları Nerede Bulunabilir?

Engelli olan kişilerin veli veya vasileri kendileri için sağlanan hakları nereden bulabilecekleri konusunda araştırma yapma yoluna gidebilirler. Bilinmesi şarttır ki haklar ve ödevler birçok ülke tarafından yasa ile düzenlenir ve koruma altına alınır.

Engelleri olan veya engeli olan kişilere bakanlar için de sahip olunan haklar medeni kanun ile düzenlenmiştir. Medeni kanun içerisinde yer alan ilgili maddeler, engelli yakını haklarının en geniş sınırlarını ifade eden maddelerdir. Ayrıca çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, özel kurum ve kuruluşlar tarafından oluşturulan tüzükler içerisinde de engelli bireylere ve engelli veli ile vasilerine verilecek haklar düzenlenebilir.

Engeli olan bireye bakım yapanlar, medeni kanun içerisinden veya hizmet alınacak kamu ve özel kurum ile kuruluşların tüzüklerinden haklara ulaşabilirler. Bu haklar internet üzerinden yayınlanabilen haklar oldukları için engelli ve engelli yakınlarının hakları isimli araştırmayla da sonuca varılabilecektir.

Engelli Yakını Hakları Nerede Bulunabilir?

Engelli Yakını Hakları Nerede Bulunabilir?

Engelli Yakını Hakları Kimlere Verilmez?

Engelli olan bireylere ve engelli olan bireylere bakım yükümlülüğü olan kişilere birtakım haklar verildiği biliniyor. Ancak engelli yakını olan bazı kimselere de özellikle maddi haklar ve sosyal yardımlarda öncelikler verilmediği bilinmelidir. İlk olarak, engeli olan kişiye bakım için yeterince iyi bir maddi olanağa sahip olan kişilere hakimin taktir yetkisi kullanılarak maddi desteklerde öncelik verilmeyebilir.

Ayrıca engelli kimseye bakmakla yükümlü olan kişi de maddi olanaklardan istifade etme hakkından feragat edebilir. Bunun yanı sıra engeli olan hastaya bakan kişinin ailesi bir bütün olarak sayılır ve bakım yapmakta olan kişi tek bir birey olarak kabul edilerek destekler verilir.

Yani, engeli olan yakınına bakan veli ile vasilerin ailesinden tek bir kişi; rıza için onay verebilir, hakları ileri sürebilir, hak arayışı için mahkeme yoluna gidebilir, sosyal olanakları kendi adına alabilir durumdadır. Ayrıca engelli yakını olarak belirlenen kişinin bakım yaptığı kabul edilir ve bakmakla yükümlü olan kişinin ailesinden destekçileri olsa da sadece bir kişi sorumlu kabul edilir. Belirlenen ve devletin kabul ettiği kişi dışında kimsenin mahkeme nezdinde sorumluluğu ve hakkı yoktur.

Engelli Yakını Hakları Kimlere Verilmez?

Engelli Yakını Hakları Kimlere Verilmez?

Engelli Yakını Hakları Önemi

Engelli bireylere karşı sorumluluk almış olan bireyler psikolojik açıdan ve beden yorgunluğu açısından zorlu süreçler geçirir. Doğal olarak da engelli yakınlarına verilen haklar sağlandığı için kendilerini daha güçlü hissetme imkanı yakalarlar. Ayrıca devletin yapmakla yükümlü olduğu tek alan engelli olan bireylere destek olmak değildir ve bu nedenle devletin yükümlülüğünün azaltılmasına neden olur.

Tüm bunlara ek şekilde engelli hakları ve engelli yakınlarına verilen haklar sayesinde engelli bireylerin hissettikleri eksiklik duygusu bastırılmış olur. Sorumluluk hasta yakınına ait olduğu için de hem bazı kurumların hem de devletin hastaya karşı yükümlülüğü azalırken engelli yakını olan kişinin sorumluluğu artar.

Engelli Yakını Hakları Önemi

Engelli Yakını Hakları Önemi

İçerik
İşaret Dili Nedir? İşaret Dili Harflerinin Yapılışı

İletişim, insan hayatını düzenleyen en önemli unsurların başında geliyor. İşitme ve konuşmada herhangi bir sorunu1

6 dk. 2 Okundu
İçerik
Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Adını sıklıkla duyabileceğiniz kırık kalp sendromu isimli bu rahatsızlık, vücudun yoğun stresli durumlarla karşılamasında verdiği1

6 dk. 30 Okundu
İçerik
İlaçlı Sebze ve Meyveyi Nasıl Anlaşılır?

Ürettiğimiz meyve ve sebzeler sağlımız açısından çok önemlidir. Doktorların sürekli olarak insanların meyve ve sebze1

6 dk. 22 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • ispolinkIspolink (ISP) $ 0.001368
 • ispolinkIspolink (ISP) $ 0.001368
 • dhedge-daodHEDGE DAO (DHT) $ 0.144669
 • dhedge-daodHEDGE DAO (DHT) $ 0.144669
 • gamerGAMER (GMR) $ 0.012500
 • gamerGAMER (GMR) $ 0.012500
 • revomonRevomon (REVO) $ 0.137965
 • revomonRevomon (REVO) $ 0.137965
 • blocto-tokenBlocto (BLT) $ 0.164301
 • blocto-tokenBlocto (BLT) $ 0.164301
 • gamma-strategiesGamma Strategies (GAMMA) $ 0.123563
 • gamma-strategiesGamma Strategies (GAMMA) $ 0.123563
 • oneswap-dao-tokenOneSwap DAO Token (ONES) $ 0.345173
 • oneswap-dao-tokenOneSwap DAO Token (ONES) $ 0.345173
 • bbs-networkBBS Network (BBS) $ 0.032946
 • bbs-networkBBS Network (BBS) $ 0.032946
 • woofyWoofy (WOOFY) $ 0.009447
 • woofyWoofy (WOOFY) $ 0.009447
 • synthetify-tokenSynthetify (SNY) $ 0.351891
 • synthetify-tokenSynthetify (SNY) $ 0.351891
 • dafi-protocolDafi Protocol (DAFI) $ 0.007095
 • dafi-protocolDafi Protocol (DAFI) $ 0.007095
 • shroom-financeNiftyx Protocol (SHROOM) $ 0.080209
 • shroom-financeNiftyx Protocol (SHROOM) $ 0.080209
 • webdollarwebdollar (WEBD) $ 0.000222
 • webdollarwebdollar (WEBD) $ 0.000222
 • dappradarDappRadar (RADAR) $ 0.007037
 • dappradarDappRadar (RADAR) $ 0.007037
 • deepbrain-chainDeepBrain Chain (DBC) $ 0.001257
 • deepbrain-chainDeepBrain Chain (DBC) $ 0.001257
 • eco-value-coinEco Value Coin (EVC) $ 0.001217
 • eco-value-coinEco Value Coin (EVC) $ 0.001217
 • wrapped-ampleforthWrapped Ampleforth (WAMPL) $ 6.76
 • wrapped-ampleforthWrapped Ampleforth (WAMPL) $ 6.76
 • populousPopulous (PPT) $ 0.121452
 • populousPopulous (PPT) $ 0.121452
 • deri-protocolDeri Protocol (DERI) $ 0.030634
 • deri-protocolDeri Protocol (DERI) $ 0.030634
 • plutusdaoPlutusDAO (PLS) $ 0.369357
 • plutusdaoPlutusDAO (PLS) $ 0.369357
 • phoenix-globalPhoenix Global (PHB) $ 0.107672
 • phoenix-globalPhoenix Global (PHB) $ 0.107672
 • metaverse-etpMetaverse ETP (ETP) $ 0.048696
 • metaverse-etpMetaverse ETP (ETP) $ 0.048696
 • dovuDovu (DOV) $ 0.012958
 • dovuDovu (DOV) $ 0.012958
 • saltSALT (SALT) $ 0.045371
 • saltSALT (SALT) $ 0.045371
 • sibcoinSIBCoin (SIB) $ 0.201663
 • sibcoinSIBCoin (SIB) $ 0.201663
 • strongStrong (STRONG) $ 9.74
 • strongStrong (STRONG) $ 9.74
 • uniclyUnicly (UNIC) $ 10.38
 • uniclyUnicly (UNIC) $ 10.38
 • geeqGEEQ (GEEQ) $ 0.262545
 • geeqGEEQ (GEEQ) $ 0.262545
 • tranche-financeTranche Finance (SLICE) $ 0.221963
 • tranche-financeTranche Finance (SLICE) $ 0.221963
 • fibo-tokenFibSwap DEX (FIBO) $ 0.000881
 • fibo-tokenFibSwap DEX (FIBO) $ 0.000881
 • gameswap-orgGameswap (GSWAP) $ 0.441866
 • gameswap-orgGameswap (GSWAP) $ 0.441866
 • charli3Charli3 (C3) $ 0.180341
 • charli3Charli3 (C3) $ 0.180341
 • capCap (CAP) $ 38.61
 • capCap (CAP) $ 38.61
 • allbridgeAllbridge (ABR) $ 1.22
 • allbridgeAllbridge (ABR) $ 1.22
 • nft-art-financeNFT Art Finance (NFTART) $ 0.00000000
 • nft-art-financeNFT Art Finance (NFTART) $ 0.00000000
 • tokenomyTokenomy (TEN) $ 0.033098
 • tokenomyTokenomy (TEN) $ 0.033098
 • gmGM (GM) $ 0.000008
 • gmGM (GM) $ 0.000008
 • unidexUniDex (UNIDX) $ 1.06
 • unidexUniDex (UNIDX) $ 1.06
 • lamdenLamden (TAU) $ 0.025103
 • lamdenLamden (TAU) $ 0.025103
 • neblioNeblio (NEBL) $ 0.198946
 • neblioNeblio (NEBL) $ 0.198946
 • onooksOnooks (OOKS) $ 0.347292
 • onooksOnooks (OOKS) $ 0.347292
 • kira-networkKIRA Network (KEX) $ 0.116240
 • kira-networkKIRA Network (KEX) $ 0.116240
 • manciumMancium (MANC) $ 0.373165
 • manciumMancium (MANC) $ 0.373165
 • internxtInternxt (INXT) $ 3.37
 • internxtInternxt (INXT) $ 3.37
 • pinknodePinknode (PNODE) $ 0.023073
 • pinknodePinknode (PNODE) $ 0.023073
 • xtblock-tokenXTblock (XTT-B20) $ 0.088433
 • xtblock-tokenXTblock (XTT-B20) $ 0.088433
 • compendium-fiCompendium.Fi (CMFI) $ 0.045332
 • compendium-fiCompendium.Fi (CMFI) $ 0.045332
 • hara-tokenHara Token (HART) $ 0.003122
 • hara-tokenHara Token (HART) $ 0.003122
 • secret-financeSecret Finance (SEFI) $ 0.006658
 • secret-financeSecret Finance (SEFI) $ 0.006658
 • charg-coinCharg Coin (CHG) $ 0.763479
 • charg-coinCharg Coin (CHG) $ 0.763479
cemre.com