KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Diş Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Kişiler beyaz, parlak ve düzgün dişlere sahip olmak isterler. Çünkü dişler yüzümüzde öncelikle dikkat çeken yerler arasında bulunmaktadır. Konuşurken, sohbet ederken ya da gülerken karşımızdaki insanın diş yapısı ve temizliği hemen fark edilir. Dişlerinde kötü görüntü olanlar fazla gülmemeyi ya da birisiyle konuşurken uzak mesafede durmayı tercih ederler. Ağız ve diş sağlığı için bakımlı ve beyaz dişler oldukça önemlidir. O yüzden diş bakımı için doğal yöntemler araştırması içine girerek sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Öncelikle diş sağlığı için herkesin yapması gereken bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar çocuk yaşlarda kişilere kazandırılırsa yaşantıları sürece de hayat şekli olarak benimsenir. Diş sağlığını korumak için neler yapmalıyız?

 • Sabah kahvaltıdan sonra ve yatarken diş fırçalamak önemlidir. Bu durumu fazla abartmamak da gerekir. Günde 2 defadan fazla diş fırçalayan kişilerin diş minesi zarar görebilir, diş eti çekilmeleri sorunu ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilir.
 • Dişler 2 dakikalık süre içinde fırçalanmalıdır. Dış, iç ve yan yüzeyler yumuşak ve diş etlerine zarar vermeden fırçalama yapılmalıdır. Dil temizliği de oluşabilecek bakterilerin ağzımızdan kurtulması için önemli bir durumdur.
 • Diş fırçalarınızı 3 ay kullanıp atmanız ve yenisi ile değiştirmeniz gerekir.
 • Diş fırçası seçiminde sert kıllara sahip olanları tercih etmemek; yumuşak ya da orta sertlikte olan diş fırçası tercihinde bulunmak diş sağlığı için önemlidir.
 • Tatlı gıdalar, asitli içecekler, dişlerde leke bırakan çay, kahve ya da sigaradan uzak durmak önemlidir. Bunlar diş minesine zarar verdiği gibi sararmalara da neden olmaktadır.
 • Sert ve kabuklu gıdaları dişlerinizle kırmaya çalışmamalısınız.
 • Diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
 • Düzenli olarak 6 ayda bir diş hekimi kontrolünüzü yaptırmanız diş sağlığı açısından önemlidir.

Diş Bakımı İçin Limon Ve Karbonat Uygulaması

Sararmış ya da mat görünümlü dişleri daha sağlıklı bir görüntüye kavuşturmak için diş bakımı için doğal yöntemler arasında limon ve karbonatın yeri büyüktür. Diş fırçanıza önce karbonat dökün üzerine limon sıkın ve bekletmeden dişlerinizi fırçalayın. Limonun asit etkisi olduğu için diş etlerinizi fırçalamamanız gerekmektedir. Bu uygulamayı haftada iki kez yapmanız yeterlidir. Her gün uygulamayın.

Diş Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Diş Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Diş Bakımı İçin Muz Kabuğu Ve Çilek Uygulaması

Çilek ve muz kabuğunun pürüzlü yapısı ile doğal bir diş temizliği yapabilirsiniz. Bu iki meyveyi ayrı zamanlarda dişlerinize sürtün onların pürüzsüz olduklarını göreceksiniz. Daha sonra normal diş temizliğini yapabilirsiniz. Ayrıca ezmiş olduğunuz çileği diş fırçanıza koyun ve dişlerinizi fırçalayın. Bu durum dişlerinizde plak oluşumunu önleyecektir.

Diş Bakımı İçin Karbonat-Tuz-Sirke Üçlüsü

Karbonat diş temizliğinde ve lekeleri gidermede oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Tuz ve sirke ile karıştırarak doğal bir diş bakımı uygulayabilirsiniz. 3 madde karıştırılır, diş fırçası yardımıyla dişler fırçalanır. Özellikle diş minesinde oluşmuş olan sarı lekeler için bu yöntem oldukça etkilidir.

Diş Bakımında Gliserinin Önemi

Gliserin diş beyazlatılmasında ve ağız içi mikropların öldürülmesinde oldukça önemlidir. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Diş fırçanıza damlatacağınız birkaç damla gliserinle dişlerinizi fırçalarsanız parlak dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Bakımında Defne Yaprağı Ve Portakal İkilisi

Mikrop öldürücü etkisiyle bilinen defne yaprağı C vitamini zengini portakal kabuğu ile birleşince ortaya mükemmel bir diş parlatma yöntemi çıkmaktadır. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Portakal kabuğunu rendeleyin ve kuru defne yaprağı ile karıştırın. Diş fırçanızı bu karışıma batırarak fırçalayın.

Kalsiyum Zengini Gıdalar Tüketin

Kalsiyum dişlerin güçlü olması ve sağlıklı görünmesi için oldukça önemlidir. Beslenme alışkanlıklarınızda kalsiyumu eksik etmeyin. Süt, yoğurt, peynir, ıspanak, mercimek, badem, incir gibi gıdaları sıklıkla tüketerek kalsiyumun bakımından zengin bir beslenme uygulaması yapabilirsiniz. Bu durum da dişlerinizin güçlenmesini ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Diş bakımı için doğal yöntemler kişilere faydalı olması için bu yazıda sizlere anlatılmıştır.

İçerik
Cilt Gençleştiren Maske Önerileri

Zamanı durdurup sımsıkı ve parlayan bir cilde sahip olmak her kadının hayalidir. Ama maalesef ki1

3 dk. 10548 Okundu
İçerik
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Artık yaz ayları geçti. Cildimiz, güneşin ve denizin tadına vardı. Kış ayında cildimizin kuruması ile1

3 dk. 6549 Okundu
İçerik
Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalıdır?

Cilt bakımına hangi yaşta başlanır? sorusu herkesi yakından ilgilendirmektedir. Aslında 9-10 yaşından itibaren çocuklara bu1

3 dk. 13184 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.