KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar Hangileridir?

Deprem, insanoğlunun başına gelen en tehlikeli doğal afetlerden biridir. Bilim adamları bile depremin ne zaman meydana geleceğini net bir şekilde tespit edemezler. Bu nedenle insanların her an depreme hazır olmaları gerektiğini söylerler. Özellikle de deprem bölgesi olan yerlerde bu hazırlıkların mutlaka yapılması gerekir.

Deprem, meydana geldiğinde insan panik ve korku içerisine girer. Bu panik ve korku anında yardım istemek çok zor olur. Çünkü insan sadece canı derdine düşer. Ayrıca yıkımın altında kalan insanlar, nasıl yardım isteyecekleri konusunda çok çaresiz kalırlar. İşte bu tür durumlar için geliştirilen mobil uygulamalar vardır. Bu mobil uygulamalar sayesinde deprem anında kolayca yardım isteyebilirsiniz. İşte deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar aşağıda verilmiştir.

Bridgefy

İnternetiniz olmadan kullanabileceğiniz mobil uygulamalardan bir tanesidir. Yakınınızda bulunan insanlarla kolay bir şekilde iletişim kurmanıza imkan veren Bridgefy, Bluetooth bağlantısını kullanmaktadır. Yani internet üzerinden bir etkileşim sunmaz. Bu mobil uygulamayı kullandığınız zaman yakınlarınızın maksimum 100 metre uzaklıkta olmaları gerekir.

Bridgefy mobil uygulaması, aslında ne kadar fazla kullanılırsa o kadar iyidir. Çünkü bu uygulamayı telefonuna indiren insanlarla daha kolay iletişim sağlanır. Yani içerisinde Bridgefy mobil uygulaması yüklü olan her telefon sizin için bir avantajdır. Bridgefy mobil uygulaması, aynı zamanda mesajlaşabilmenize de imkan tanıyor.

Bridgefy

Bridgefy

Whistle

Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalardan biri de Whistle’dir. Son zamanlarda çok fazla beğenilen bir uygulamadır. Enkazın altında olduğunuz zamanda bile kolaylıkla kullanabileceğiniz bir uygulama olmasından dolayı çok fazla indirilmektedir. Whistle sayesinde yardım ekiplerine anında ulaşma imkanınız vardır. Uygulama içerisinde son derece yüksek bir frekansa sahip ses butonu bulunmaktadır.

Bu ses butonu sayesinde nerede olduğunuzu ekiplere belli edebilirsiniz. Böylece sizi daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz. Whistle bu alanda kullanabileceğiniz en doğru uygulamaların arasında yer alır. Her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmanın çok faydası vardır. O nedenle bu tarz uygulamalardan birini telefonunuza mutlaka indirin. Çünkü hiç beklemediğiniz bir an da kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Whistle

Whistle

Deprem Bilgi Sistemi

Deprem Bilgi Sistemi, hem Türkiye’de hem de Türkiye çevresinde olan depremler hakkında size bilgiler vermektedir. Ayrıca yaşadığınız yer ile ilgili deprem geçmişine de bu uygulama sayesinde ulaşabilirsiniz. Türkiye sınırları içerisinde deprem yönünden tehlikeli olan bölgeleri de bu uygulamada görebilirsiniz.

Deprem Bilgi Sistemi, bu tarz bilgileri sizlerle paylaşarak deprem konusunda daha bilgili olmanıza olanak sağlıyor. Deprem anında da kullanabileceğiniz bir uygulama olan Deprem Bilgi Sistemi, anlık deprem bilgilerini de sizlere iletmektedir. Deprem Bilgi Sistemi’nde iletilen tüm veriler güvenilirdir. Çünkü bu bilgiler, AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nden alınmaktadır. Bu nedenle size iletilen bilgilerin güvenirliğinden emin olabilirsiniz.

Deprem Bilgi Sistemi

Deprem Bilgi Sistemi

Turkcell BİP

Turkcell’in geliştirmiş olduğu son güncellemelerden biri acil durum butonudur. BİP uygulamasında bulunan bu buton, deprem anında yardım etmenizi sağlar. Bu butonu kullanabilmek için Turkcell BİP’i kullanmanız gerekir. Acil durum butonunu kullanmak için tek yapmanız gereken şey butona basmaktır. Bunun sonucunda telefonunuzdan gelen sinyaller tespit edilerek size yardım gönderilmesi sağlanır.

Bu şekilde bulunduğunuz zor durumdan kurtulma fırsatınız olur. Turcell BİP son zamanlarda çok sık kullanılan bir uygulamadır. Acil durum butonunun yanı sıra normal bir mesajlaşma uygulaması olarak da kullanılmaktadır. BİP üzerinde rehberinizdeki insanlarla mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü konuşabilirsiniz. Acil durum butonu ise ekranın altında kırmızı bir butondur. BİP’e girer girmez bu butonu görmeniz mümkündür.

Turkcell Bip

Eafad

Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalardan biri de eAFAD uygulamasıdır. Türkiye çevresinde ve Türkiye’de olan depremlerin bilgileri eAFAD uygulamasında bulunmaktadır. Acil bir durum söz konusu olduğu zaman yardım ekiplerinden yardım isteyebilirsiniz. Bu tarz konularda kendini geliştirmiş bir uygulama olan eAFAD, güvenebileceğiniz bir uygulamadır. Kullanımı çok basit olan bu uygulama, deprem anında korkmadan yardım isteminizi sağlamaktadır. Birçok insanın hayatını kurtaran eAFAD, bu alanda öne çıkan en iyi mobil uygulamalardan bir tanesidir. Uygulama tüm cihazlarla uyumludur. Dileyen herkes, eAFAD mobil uygulamasını kullanmaya başlayabilir. Ayrıca ücretsiz bir hizmet sağlaması da eAFAD mobil uygulamasının çok fazla indirilmesine neden olmaktadır.

Eafad

Akut Güvendeyim

Deprem anında kullanabileceğiniz mobil uygulamalardan bir tanesi de Akut Güvendeyim uygulamasıdır. Bu uygulamada sizden 5 adet telefon numarası seçmeniz istenmektedir. Bu numaralar, deprem anında iletişime geçeceğiniz kişilerdir. Deprem sırasında yardım çağrısı yaptığınız zaman Akut Güvendeyim, GPS bilgilerinizi kullanarak seçtiğiniz numaralara konum atmaktadır.

Bu mesaj sayesinde hayatta olduğunuzu ve yardıma ihtiyacınız olduğunu bildirmiş olacaksınız. Eklediğiniz numaralar içerisinde şehir dışında yaşayan bir tanıdığınız da olmalıdır. Aynı şehirde yaşayan insanlarla, deprem yüzünden bağlantınız kesilebilir. Bu nedenle garanti olsun diye şehir dışından olan bir numara eklemeniz en doğrudur. Böylece konumunuz ve iyi olduğunuz daha iyi ulaşabilir. Deprem anından kullanılabilecek bu uygulama sayesinde yaşama tutunma şansınız olur.

Akut Güvendeyim

Akut Güvendeyim

Red Panic Button

Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalardan bir tanesi de Red Pannic Button uygulamasıdır. Bu uygulamayı sadece deprem anında değil, daha birçok acil durum anında bile kullanma şansınız vardır. Uygulama üzerinden yardım istediğiniz zaman bulunduğunuz konum, hem SMS ile hem de e-posta ile sevdiklerinize gidecektir. Bu şekilde yerinizi bildirmiş olacaksınız. Bundan sonrası ise çok kolaydır.

Kendinizi güvene alarak yardım ekiplerinin size ulaşmasını beklemeniz gerekir. Deprem anında en önemli şey, enkaz altında olan insanlara ulaşmaktır. Ancak bu hiç kolay değildir. Çünkü enkaz altındaki insanların yerini net bir şekilde tespit etmek gerekir. İşte bu tarz uygulamalar, enkaz altında kalanlar için bir umuttur.

Red Panic Button

Deprem Anında Kullanılabilecek Diğer Mobil Uygulamalar

Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalardan bazıları yukarıda verilmiştir.

Bu mobil uygulamalar dışında deprem anında kullanılabilecek diğer mobil uygulamalar ise şunlardır:

 • 7TP Deprem
 • Earthquake
 • Myshake
 • eQuake
 • Firechat
 • Life360 Aile Konum
 • MeshTalk
 • Signal Offline

Bu mobil uygulamalar da deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar arasındadır. Deprem anı çok tehlikelidir. Çünkü o an insan ne yapacağını, nasıl yardım isteyeceğini bilemez. Özellikle de büyük bir enkazın altında kalmak ve sesinizi duyurmak çalışmak, insan için çok korkutucu bir durumdur.

Yukarıda bahsedilen mobil uygulamaların amacı da budur. Enkaz altında kalan ve sesini duyurmaya çalışan insanlara yardım etmek için yapılan bu uygulamalar, aslında hayati önem taşırlar.

Deprem anından kullanılabilecek mobil uygulamalar sayesinde kendinizi daha fazla güvene alabilirsiniz. Bu uygulamaları kullandığınız zaman enkaz altında saatlerce hatta günlerce beklemenize gerek kalmaz. Göndermiş olduğunuz sinyaller, yerinizi kolayca gösterir. Bu şekilde ekiplerin size hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Özellikle de yaralanma gibi bir durum oluştuğunda ilk yardımın zamanında yetişmesini sağlayabilirsiniz.

Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar, ücretsiz hizmet vermektedir. Akıllı telefonların hepsine indirilebilen bu uygulamalar, depremi tehlikesiz bir hale getirmek için çok önemlidir. İnsanların bu tür önlemleri almaları gerekir. Özellikle de deprem riski taşıyan yerlerde yaşayan insanlar, bu uygulamalardan birini kullanmalıdır. Çünkü depremin ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Başınıza bu tür şeylerin gelmesi ihtimaline bile hazır olun.

Deprem Anında Kullanılabilecek Diğer Mobil Uygulamalar

Deprem Anında Kullanılabilecek Diğer Mobil Uygulamalar

İçerik
Heyet Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Sağlık alanında birçok işlem yapılır. Bu işlemlerin içeriği farklılık gösterebilir. Alınan raporlar farklı kurumlara veriliyor.1

6 dk. 17 Okundu
İçerik
Altın Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde birçok matematik terimi var. Bu matematik terimleri arasında altın oranın da yer alması birçok1

6 dk. 22 Okundu
İçerik
Zeblaze Thor 5 Pro incelemesi

Akıllı saat piyasasında rekabet gün geçtikçe artmakta. Aksiyon kamerası üretimi ile ilk defa adını duyuran1

3 dk. 25 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • guild-of-guardiansGuild of Guardians (GOG) $ 0.179995
 • guild-of-guardiansGuild of Guardians (GOG) $ 0.179995
 • bastion-protocolBastion Protocol (BSTN) $ 0.007166
 • bastion-protocolBastion Protocol (BSTN) $ 0.007166
 • thoughtThought (THT) $ 0.018820
 • thoughtThought (THT) $ 0.018820
 • poolz-financePoolz Finance (POOLZ) $ 1.81
 • poolz-financePoolz Finance (POOLZ) $ 1.81
 • blockbankBlockBank (BBANK) $ 0.017930
 • blockbankBlockBank (BBANK) $ 0.017930
 • wlitiwLITI (WLITI) $ 0.002485
 • wlitiwLITI (WLITI) $ 0.002485
 • bitcnybitCNY (BITCNY) $ 0.146159
 • bitcnybitCNY (BITCNY) $ 0.146159
 • civfund-stoneCivfund Stone (0NE) $ 0.00000003
 • civfund-stoneCivfund Stone (0NE) $ 0.00000003
 • bogged-financeBogged Finance (BOG) $ 0.425022
 • bogged-financeBogged Finance (BOG) $ 0.425022
 • evolution-financeEvolution Finance (EVN) $ 19.97
 • evolution-financeEvolution Finance (EVN) $ 19.97
 • blockvBLOCKv (VEE) $ 0.001807
 • blockvBLOCKv (VEE) $ 0.001807
 • stackticalDSLA Protocol (DSLA) $ 0.001127
 • stackticalDSLA Protocol (DSLA) $ 0.001127
 • copeCope (COPE) $ 0.306952
 • copeCope (COPE) $ 0.306952
 • nftradeNFTrade (NFTD) $ 0.282758
 • nftradeNFTrade (NFTD) $ 0.282758
 • polkamarketsPolkamarkets (POLK) $ 0.080921
 • polkamarketsPolkamarkets (POLK) $ 0.080921
 • ridottoRidotto (RDT) $ 0.047665
 • ridottoRidotto (RDT) $ 0.047665
 • fantohmFantohm (FHM) $ 2.51
 • fantohmFantohm (FHM) $ 2.51
 • empire-capital-tokenEmpire Capital (ECC) $ 0.061873
 • empire-capital-tokenEmpire Capital (ECC) $ 0.061873
 • polychain-monstersPolychain Monsters (PMON) $ 1.79
 • polychain-monstersPolychain Monsters (PMON) $ 1.79
 • bitcoin-proBitcoin Pro (BTCP) $ 45.56
 • bitcoin-proBitcoin Pro (BTCP) $ 45.56
 • mysteriumMysterium (MYST) $ 0.181217
 • mysteriumMysterium (MYST) $ 0.181217
 • k21K21 (K21) $ 0.376923
 • k21K21 (K21) $ 0.376923
 • friesdaofriesDAO (FRIES) $ 0.023916
 • friesdaofriesDAO (FRIES) $ 0.023916
 • autoAuto (AUTO) $ 166.66
 • autoAuto (AUTO) $ 166.66
 • nav-coinNavcoin (NAV) $ 0.079229
 • nav-coinNavcoin (NAV) $ 0.079229
 • calo-appCalo (CALO) $ 0.167908
 • calo-appCalo (CALO) $ 0.167908
 • strikecoinStrikeX (STRX) $ 0.044386
 • strikecoinStrikeX (STRX) $ 0.044386
 • strongerStronger (STRNGR) $ 14.38
 • strongerStronger (STRNGR) $ 14.38
 • smart-valorSmart Valor (VALOR) $ 0.218912
 • smart-valorSmart Valor (VALOR) $ 0.218912
 • moon-nation-gameMoon Nation Game (MNG) $ 0.020486
 • moon-nation-gameMoon Nation Game (MNG) $ 0.020486
 • dcapDCAP ($DCAP) $ 0.110226
 • dcapDCAP ($DCAP) $ 0.110226
 • mobiecoinMobieCoin (MBX) $ 0.001263
 • mobiecoinMobieCoin (MBX) $ 0.001263
 • mad-viking-gamesMad Viking Games (MVG) $ 0.001048
 • mad-viking-gamesMad Viking Games (MVG) $ 0.001048
 • aldrinAldrin (RIN) $ 0.556650
 • aldrinAldrin (RIN) $ 0.556650
 • breadBread (BRD) $ 0.066449
 • breadBread (BRD) $ 0.066449
 • tendieswapTendieSwap (TENDIE) $ 0.996505
 • tendieswapTendieSwap (TENDIE) $ 0.996505
 • particlParticl (PART) $ 0.466842
 • particlParticl (PART) $ 0.466842
 • daohausDAOhaus (HAUS) $ 5.66
 • daohausDAOhaus (HAUS) $ 5.66
 • goviCVI (GOVI) $ 0.419957
 • goviCVI (GOVI) $ 0.419957
 • cirusCirus (CIRUS) $ 0.099240
 • cirusCirus (CIRUS) $ 0.099240
 • thalesThales (THALES) $ 0.303596
 • thalesThales (THALES) $ 0.303596
 • radarRadar (RADAR) $ 0.114977
 • radarRadar (RADAR) $ 0.114977
 • probit-exchangeProbit Token (PROB) $ 0.205521
 • probit-exchangeProbit Token (PROB) $ 0.205521
 • gold-fever-native-goldGold Fever Native Gold (NGL) $ 0.523711
 • gold-fever-native-goldGold Fever Native Gold (NGL) $ 0.523711
 • acentAcent (ACE) $ 0.047027
 • acentAcent (ACE) $ 0.047027
 • solcialSolcial (SLCL) $ 0.422833
 • solcialSolcial (SLCL) $ 0.422833
 • databroker-daoDaTa eXchange Token (DTX) $ 0.024795
 • databroker-daoDaTa eXchange Token (DTX) $ 0.024795
 • fractalFractal (FCL) $ 0.045354
 • fractalFractal (FCL) $ 0.045354
 • infinity-padInfinity Pad (IPAD) $ 0.009098
 • infinity-padInfinity Pad (IPAD) $ 0.009098
 • ambire-walletAmbire Wallet (WALLET) $ 0.043322
 • ambire-walletAmbire Wallet (WALLET) $ 0.043322
cemre.com