KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

Çocukların doğru ve dengeli beslenmesi hayatlarının sonuna kadar sağlıklı olmalarını sağlayacak ilk adımdır. Bu noktada anne ve babalara büyük bir rol düşmektedir. Beslenmenin temel taşları bebeklik döneminde oluşmaktadır. Bebeklikte ek gıdaya başlandığında uzman bir doktor ile görüşülmeli bebeğin ihtiyaç duyduğu en önemli besinler seçilip beslenmeye başlanmalıdır.

Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren beslenme yaşamın devamlılığı gereken ilk ve en önemli faktör olmuştur. Her yaş gurubundaki çocukların günlük alması gereken kalori farklıdır. Gerekli kalorinin az veya çok olması çocuk için ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Kalorinin az alınması durumunda gerekli vitamin, mineral, proteinler alınmaz çocuk çoğunlukla hasta halsiz ve bitkin olmaktadır.

Yaşıtlarına göre daha zayıf ve daha kısa kalmış olur. Kalorinin gereğinde fazla alınması da az alınması kadar tehlikelidir. Kalorinin fazla alınması durumunda çocukta başta aşırı kilo olmak üzere kalp damar hastalığı, şeker hastalığı gibi bir çok hayatı olumsuz etkileyen hastalıklar kendini gösterir. Çocukları yıllık olarak boy ve kilo takibi için uzman bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

Okul Dönemi Çocuğun Beslenmesi

Okul dönemine gelen çocukların yaptıkları günlük işleri için enerji ihtiyaçları artmaktadır. Bu enerjiyi yedikleri besinlerden karşılamaktadırlar. Okul çağı çocukların 1600-2200 kalori alması gerekmektedir. Çocukların bu kaloriyi karşılayamaması durumunda öğrenmek güçlüğü çektiği, gelişimsel olarak geri de kaldığı konsantrasyon ve algılama da sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Beslenme de ara öğünlerin yapılmasına dikkat edilmelidir.

Çocukların en çok sağlıksız beslenemeye başladığı çağ okul çağıdır. Bunun sebebi dış dünya ile yakından tanışmalarıdır. Çocukların tüketmesi gereken besinler en çok bu dönemde araştırılmalı ve sorgulanmalıdır. Gerekirse uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Besinler çok çeşitli olmalıdır. Yeterince sıvı tüketimine önem verilmelidir.

Çocukların çok fazla hareketsiz kalmalarına izin verilmemelidir. Özellikle son dönemlerde hayatımıza giren telefon ve tabletlerden kaynaklı hareketsizlik ve dengesiz beslenme çocukların sağlığını olumsuz etkilemiştir. Okul kantinlerine de beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken yerlerden en önemlisidir. Okul kantinleri çok sıkı denetlenmelidir.

Okula giden çocuğa evde sağlıklı basit atıştırmalıklar yapılır ise çocuğun abur cuburlara olan eğilimi azalmış olacaktır. Bunun dışında çocuklara ödül adı altında verilen cips, asitli içecekler, şekerlemelerde çocuk beslenmesinde kötü bir yer edinmiştir. Şekerli ürünler, şekerlemeler ayrıca uzak durulması gereken yiyeceklerdir. Bu tür gıdalar hem ilerde şeker hastalığına yol açmakta hem de ağız ve diş sağlığını da tehlikeye atmaktadır .Çocukların tüketmesi gereken yiyecekleri inceleyelim:

Okul Dönemi Çocuğun Beslenmesi

Okul Dönemi Çocuğun Beslenmesi

Mevsim Meyve Ve Sebzeleri

Mevsimine uygun sebze ve meyve yemek çocuklar için çok önemlidir. Mevsiminde yenilen sebze ve meyveler vitamin açısından çocuklar üzerinden olumlu bir etki bırakmaktadır. Hormonsuz ve organik sebze, meyve seçilmeli yeteri kadar tüketilmelidir. Anne babanın tavrı bu konuda çok önemlidir. Eğer anne babalar meyve ve sebzeler de seçicilik yaparsa çocuklara yanlış örnek olmuş olurlar. Anne babalar çocukları teşvik etmelidir.

Mevsim Meyve Ve Sebzeleri

Mevsim Meyve Ve Sebzeleri

Balıklar

Balıklar içerdiği omega-3 ve asit sebebi ile çocukların göz sağlığı ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Düzenli balık tüketimi bilişsel gelişim açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hafta da en az 1 gün balığı sofralardan eksik etmeyiniz.

Besin değerinin kaybolmaması için ızgara tercih edilmelidir. Bazı çocuklar balık tüketmeyi sevmemektedir. Bunun için eczanelerde satılan balık yağı takviye olarak alına bilinir. Eczanelerde değişik formlarda satılan balık yağları sayesinde çocukların kullanımı kolaylaşmıştır.

Balıklar

Yumurta

Yumurta çocukların tüketmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. İçerdiği vitamin, protein, çinko, magnezyum ve fosfor ile çok zengin bir kahvaltı ürünüdür. Günlük 1 adet yumurta bütün gün ihtiyaç duyulan bütün proteinleri barındırır.

Yumurta tüketimini sevmeyen çocuklar için farklı alternatifler araştırılmalıdır. Örneğin, omlete peynir ve zeytin ile değişik şekiller vererek çocuklara sevdirile bilinir. Yumurta ne yazık ki alerji riski yüksek olan bir üründür. Yumurta alerjisi olan çocuklar için doktor kontrolünde takviye verilmelidir.

Yumurta

Yumurta

Süt ve Süt Ürünleri

Çocukların büyüme ve gelişmede çok önemlidir. İçerdiği kalsiyum ve demir sayesinde sadece çocukluk çağı değil yaşın ilerlemesinde de kemik sağlığı için en gerekli besindir. Dişlerin çürümemesi için gerekli olan kalsiyum sayesinde sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı sağlanmaktadır.

Çocukların beslenmesinde süt, yoğurt, peynir, kefire mutlaka yer verilmelidir. Bütün besinler de olduğu gibi süt ve süt ürünlerinde de alerji riski vardır. Alerjisi olan çocuğa kalsiyum ve demir içeren farklı ürünler verilmelidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, çiğ kuruyemişler süt ve süt ürünlerine alternatif olarak verilebilir.

Süt Ve Süt Ürünleri

Süt ve Süt Ürünleri

Ekmek

Ekmek yetişkinler kadar çocuklarda da önemli bir besindir. Ekmek içerdiği vitamin ve mineral dışında iyi bir enerji kaynağıdır. İçerdiği b vitamini ve lifler sayesinde çocuğun gün içerisindeki enerjisi artacaktır. Çocukların çoğunlukla sevdikleri sandviçler ile güzel sağlıklı bir öğün hazırlana bilir. Burada önemli olan ekmek seçimidir.

Ekmek seçilirken tam buğday unu ile yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. Aşırıya kaçınılmamalıdır. Aşırı ekmek tüketimi kabızlık sorunlarına yol açacağından bol su tüketilmelidir.

Ekmek

Ekmek

Kuruyemişler

Bütün besin grupları gibi kuruyemişler de oldukça zengin vitamin minerallerin yanı sıra yüksek lif oranı ile kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Çocukların okul performansının artmasına yardımcı olmaktadır. Beyin gelişimine son derece katkısı vardır. Tüketiminde alerjik durumun dışında yenilecek miktara da dikkat edilmelidir. Bir avucu geçmemelidir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler

Bakliyatlar

Çocukların beslenmesinde bakliyat mutlaka olmalıdır. Bebeklikten itibaren içerdiği mineral, vitaminler açısından önemli olan bakliyatlar kemik gelişimi, boyun uzamasında da rol oynar. Dikkat edilecek en önemli konu nasıl pişirileceğidir. Çocukların rahat tüketmesi için iyi pişirilmelidir. Sevmeyen çocuklar için bakliyat unları ile hazırlanan yiyecekler sayesinde anlaşılmadan tüketilmiş olacaktır.

Bakliyatlar

Bakliyatlar

Et ve Tavuk

Çocukların protein ve kalsiyumu tam olarak almaları kırmızı eti ve tavuk etini mutlaka yemeleri gerekmektedir. Hafta da bir et en az iki kere de tavuk tüketilmelidir. salam, sosis gibi işlenmiş gıdalara yer verilmemelidir. Birçok farklı şekilde yapılıp tüketilme imkanı vardır. et sevmeyen çocuklar için için et suyuna yapılacak çorba ve pilavlar ile bu açık kapanabilmektedir. Aynı şekilde tavuk için bu geçerlidir. Özellikle kış aylarında tavuk suyuyla yapılan çorbalar tam bir şifa deposudur.

Et ,Tavuk

Eczanelerde Satılan Çocuk Besin Takviyeleri

Bazı durumlarda çocukların yaşıtlarından zayıf olması, kilo almaması ile karşılaşılır. Aile doktorun öneri ile özel mama takviyelerine başlayabilir. Birde alerji durumu olan çocuklar için özel üretilmiş takviyeler vardır. Örneğin balık alerjisi olan çocuk için özel üretilmiş yağlar vardır. Bu durumda en çok dikkat edilmesi gereken nokta mutlaka uzman doktor tarafından verilmelidir.

Eczanelerde Satılan Çocuk Besin Takviyeleri

Eczanelerde Satılan Çocuk Besin Takviyeleri

Çocukların Beslenmesinde Dikkat Edilecek Noktalar

Çocuğun öğünlerinin arasında geçen süreye dikkat edilmelidir. Yemekten önce su içmesi durumunda iştahı kapanacaktır. Bu durumda araya zaman girmesine izin verilmelidir. Sevmediği yemeklerde çocuk yemeye zorlanmamalıdır. Çocuklara yemek konusunda ceza ve ödül verilmemelidir. Aynı zamanda çocukla yemek konusunda pazarlığa girilmemelidir. Bu durum iler ki yaşamında olumsuz kişilik tutumuna yol açabilir.

 • Çocukların beslenmesinde dikkat edilecek en önemli nokta aşırıya kaçmamaktır.
 • Her şeyin fazlasının zarar olduğu unutulmamalıdır.
 • Öğünler atlanmamalıdır.
 • Kahvaltıya önem gösterilmeli, sağlıklı kahvaltı tabakları hazırlanmalıdır.
 • Okul çağındaki çocuğun kantin tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Hazır ve işlenmiş gıdalar tüketilmemelidir.
 • Abur cuburlardan kaçınılmalıdır.
 • Tuz ve şeker tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Su tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Her zaman alternatif bir yemek daha yapılmalıdır.
 • Renkli çocukların ilgisini çekecek tabaklar hazırlanmalıdır.
  Çocukların Beslenmesinde Dikkat Edilecek Noktalar

  Çocukların Beslenmesinde Dikkat Edilecek Noktalar

Çocuk Beslenmesinde Psikolojik Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar beslenmede ailelerini taklit ederler. Aileler öncelikle bunu bilmeli ve buna göre hareket etmelidirler. Yemek vakti için belirli bir ritüel oluşturulmalıdır. Çocuk yemek saatinin geldiğini anlamalı kendini buna hazırlamalıdır. Yemek sofrası her zaman huzurlu ve güvenli olmalıdır. Bu durum çocuğu yemek yemeye teşvik edecektir.

Yemekte seçilecek ürünler kaliteli ve sağlıklı olmalıdır. Çocuğun sevdiği ve sevmediği yiyecekler belirlenmelidir.  Çocuğun bu tutumları önemsenmelidir. Israrcı olunmamalıdır. Çünkü bu durum her zaman için daha kötü bir etki yaratacaktır. Çocuğun yemekle ilgili tutumları zamana bırakılmalı inatlaşan çocuk gözlemlenmelidir.

Baş edilemeyecek noktaya gelindiğinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Çocuğun karakteri yapısının oluştuğu çocukluk döneminde beslenme konusunda özen gösterilmezse çok farklı yollara itilmesine sebep olur. Çocuklar tehdit edilmemelidir. Sabırlı ve sakin olunmalıdır. Azarlayıcı olunmamalıdır. Özellikle kalabalık bir ortamda yemek yeniliyor ise çocuk aşağılanmamalıdır. Toplum içinde küçük düşürülmemeli ve bir başkası ile kıyaslanmamalıdır.

Çocuk Beslenmesinde Psikolojik Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Beslenmesinde Psikolojik Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

İçerik
Oppo Watch incelemesi

Akıllı saatlerin yaygınlaşması ve bu sektörde üretilen ürünlerin geniş kitlelere duyurulması teknoloji severleri hayli heyecanlandırdı.1

3 dk. 31 Okundu
İçerik
Twitch Nedir

Twitch Nedir İnsanların özellikle işsiz olduğu zamanlarda ya da kendilerine uygun bir iş bulamadığında oyun1

2 dk. 41 Okundu
İçerik
Tükenmişlik Sendromu

1974 yılında Herbert Freudberger tarafından tanımlanmıştır. Bu tanıma göre tükenmişlik sendromu; yıpranmışlık, enerjinin azalması, tatmin1

8 dk. 15 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • puli-inuPuli (PULI) $ 0.033549
 • puli-inuPuli (PULI) $ 0.033549
 • puli-inuPuli (PULI) $ 0.033549
 • alyattesAlyattes (ALYA) $ 0.325633
 • alyattesAlyattes (ALYA) $ 0.325633
 • alyattesAlyattes (ALYA) $ 0.325633
 • signataSignata (SATA) $ 0.077891
 • signataSignata (SATA) $ 0.077891
 • signataSignata (SATA) $ 0.077891
 • defi-yield-protocolDeFi Yield Protocol (DYP) $ 0.072458
 • defi-yield-protocolDeFi Yield Protocol (DYP) $ 0.072458
 • defi-yield-protocolDeFi Yield Protocol (DYP) $ 0.072458
 • omniOmni (OMNI) $ 2.47
 • omniOmni (OMNI) $ 2.47
 • omniOmni (OMNI) $ 2.47
 • auroraAurora Chain (AOA) $ 0.000380
 • auroraAurora Chain (AOA) $ 0.000380
 • auroraAurora Chain (AOA) $ 0.000380
 • defi-for-youDefi For You (DFY) $ 0.003620
 • defi-for-youDefi For You (DFY) $ 0.003620
 • defi-for-youDefi For You (DFY) $ 0.003620
 • genaro-networkGenaro Network (GNX) $ 0.005013
 • genaro-networkGenaro Network (GNX) $ 0.005013
 • genaro-networkGenaro Network (GNX) $ 0.005013
 • nft-protocolNFT Protocol (NFT) $ 0.037808
 • nft-protocolNFT Protocol (NFT) $ 0.037808
 • nft-protocolNFT Protocol (NFT) $ 0.037808
 • howdooHyprr (UDOO) $ 0.003130
 • howdooHyprr (UDOO) $ 0.003130
 • howdooHyprr (UDOO) $ 0.003130
 • impermaxImpermax (IMX) $ 0.034203
 • impermaxImpermax (IMX) $ 0.034203
 • impermaxImpermax (IMX) $ 0.034203
 • shopnextShopNEXT (NEXT) $ 0.009518
 • shopnextShopNEXT (NEXT) $ 0.009518
 • shopnextShopNEXT (NEXT) $ 0.009518
 • bankroll-networkBankroll Network (BNKR) $ 0.071610
 • bankroll-networkBankroll Network (BNKR) $ 0.071610
 • bankroll-networkBankroll Network (BNKR) $ 0.071610
 • everlensEverlens (ELEN) $ 0.001972
 • everlensEverlens (ELEN) $ 0.001972
 • everlensEverlens (ELEN) $ 0.001972
 • yel-financeYel.Finance (YEL) $ 0.005735
 • yel-financeYel.Finance (YEL) $ 0.005735
 • yel-financeYel.Finance (YEL) $ 0.005735
 • wagyuswapWagyuSwap (WAG) $ 0.032024
 • wagyuswapWagyuSwap (WAG) $ 0.032024
 • wagyuswapWagyuSwap (WAG) $ 0.032024
 • acryptosiACryptoSI (ACSI) $ 1.11
 • acryptosiACryptoSI (ACSI) $ 1.11
 • acryptosiACryptoSI (ACSI) $ 1.11
 • cryptopolisCryptopolis (CPO) $ 0.020806
 • cryptopolisCryptopolis (CPO) $ 0.020806
 • cryptopolisCryptopolis (CPO) $ 0.020806
 • ninnekoNinneko (NINO) $ 0.019550
 • ninnekoNinneko (NINO) $ 0.019550
 • ninnekoNinneko (NINO) $ 0.019550
 • projectxProjectX (XIL) $ 0.011016
 • projectxProjectX (XIL) $ 0.011016
 • projectxProjectX (XIL) $ 0.011016
 • citadel-oneCitadel.one (XCT) $ 0.030604
 • citadel-oneCitadel.one (XCT) $ 0.030604
 • citadel-oneCitadel.one (XCT) $ 0.030604
 • pist-trustPist Trust (PIST) $ 0.050008
 • pist-trustPist Trust (PIST) $ 0.050008
 • pist-trustPist Trust (PIST) $ 0.050008
 • hordHord (HORD) $ 0.016606
 • hordHord (HORD) $ 0.016606
 • hordHord (HORD) $ 0.016606
 • 1world1World (1WO) $ 0.060595
 • 1world1World (1WO) $ 0.060595
 • 1world1World (1WO) $ 0.060595
 • ureeqaUREEQA (URQA) $ 0.036244
 • ureeqaUREEQA (URQA) $ 0.036244
 • ureeqaUREEQA (URQA) $ 0.036244
 • game-ace-tokenGame Ace (GAT) $ 1.66
 • game-ace-tokenGame Ace (GAT) $ 1.66
 • game-ace-tokenGame Ace (GAT) $ 1.66
 • senateSENATE (SENATE) $ 0.126926
 • senateSENATE (SENATE) $ 0.126926
 • senateSENATE (SENATE) $ 0.126926
 • qlinkQLC Chain (QLC) $ 0.006120
 • qlinkQLC Chain (QLC) $ 0.006120
 • qlinkQLC Chain (QLC) $ 0.006120
 • devourDevour (RESTAURANT) $ 0.00000000
 • devourDevour (RESTAURANT) $ 0.00000000
 • devourDevour (RESTAURANT) $ 0.00000000
 • meme-inuMeme Inu (MEME) $ 0.000746
 • meme-inuMeme Inu (MEME) $ 0.000746
 • meme-inuMeme Inu (MEME) $ 0.000746
 • kuma-inuKuma Inu (KUMA) $ 0.00000001
 • kuma-inuKuma Inu (KUMA) $ 0.00000001
 • kuma-inuKuma Inu (KUMA) $ 0.00000001
 • massMASS (MASS) $ 0.014821
 • massMASS (MASS) $ 0.014821
 • massMASS (MASS) $ 0.014821
 • cutcoinCUTcoin (CUT) $ 0.008809
 • cutcoinCUTcoin (CUT) $ 0.008809
 • cutcoinCUTcoin (CUT) $ 0.008809
 • tycoonTycoon (TYC) $ 0.015676
 • tycoonTycoon (TYC) $ 0.015676
 • tycoonTycoon (TYC) $ 0.015676
 • blackcoinBlackCoin (BLK) $ 0.023591
 • blackcoinBlackCoin (BLK) $ 0.023591
 • blackcoinBlackCoin (BLK) $ 0.023591
 • edenchainEdenchain (EDN) $ 0.002423
 • edenchainEdenchain (EDN) $ 0.002423
 • edenchainEdenchain (EDN) $ 0.002423
 • wagmidaoWagmiDAO (GMI) $ 0.037583
 • wagmidaoWagmiDAO (GMI) $ 0.037583
 • wagmidaoWagmiDAO (GMI) $ 0.037583
 • leaguedao-governance-tokenLeagueDAO Governance (LEAG) $ 0.003708
 • leaguedao-governance-tokenLeagueDAO Governance (LEAG) $ 0.003708
 • leaguedao-governance-tokenLeagueDAO Governance (LEAG) $ 0.003708
 • wall-street-bets-dappWallStreetBets DApp (WSB) $ 0.001761
 • wall-street-bets-dappWallStreetBets DApp (WSB) $ 0.001761
 • wall-street-bets-dappWallStreetBets DApp (WSB) $ 0.001761
 • panda-girlPanda Girl (PGIRL) $ 0.00
 • panda-girlPanda Girl (PGIRL) $ 0.00
 • panda-girlPanda Girl (PGIRL) $ 0.00
 • aichainAICHAIN (AIT) $ 0.002283
 • aichainAICHAIN (AIT) $ 0.002283
 • aichainAICHAIN (AIT) $ 0.002283
 • sync-networkSync Network (SYNC) $ 0.011992
 • sync-networkSync Network (SYNC) $ 0.011992
 • sync-networkSync Network (SYNC) $ 0.011992
 • gas-daoGas DAO (GAS) $ 0.000006
 • gas-daoGas DAO (GAS) $ 0.000006
 • gas-daoGas DAO (GAS) $ 0.000006
 • finxfloFINXFLO (FXF) $ 0.014859
 • finxfloFINXFLO (FXF) $ 0.014859
 • finxfloFINXFLO (FXF) $ 0.014859
 • warp-financeWarp Finance (WARP) $ 29.63
 • warp-financeWarp Finance (WARP) $ 29.63
 • warp-financeWarp Finance (WARP) $ 29.63
 • blackhat-coinBlackHat Coin (BLKC) $ 0.162595
 • blackhat-coinBlackHat Coin (BLKC) $ 0.162595
 • blackhat-coinBlackHat Coin (BLKC) $ 0.162595
 • unimex-networkUniMex Network (UMX) $ 0.187399
 • unimex-networkUniMex Network (UMX) $ 0.187399
 • unimex-networkUniMex Network (UMX) $ 0.187399
 • fildaFilda (FILDA) $ 0.008127
 • fildaFilda (FILDA) $ 0.008127
 • fildaFilda (FILDA) $ 0.008127
 • smoothySmoothy (SMTY) $ 0.016655
 • smoothySmoothy (SMTY) $ 0.016655
 • smoothySmoothy (SMTY) $ 0.016655
 • tokencardMonolith (TKN) $ 0.055349
 • tokencardMonolith (TKN) $ 0.055349
 • tokencardMonolith (TKN) $ 0.055349
cemre.com