KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Tevfik Fikret Şiirleri

Tevfik Fikret Şiirleri , Tevfik Fikret Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yetişmiş önemli sanatçılardan biridir. Kendisi şairliğinin yanı sıra öğretmen olarak da bilinen yazar Servet-i Fünun dönemi şairidir. Lise yaşamında başladığı şiir çalışmalarını birçok eser vererek sürdürmüştür. Tevfik Fikret şiirleri şiirde gerçekçilik akımı olarak da bilinen Parnasizm akımının etkisinde kaleme alınmıştır.

Tevfik Fikret hangi akım? Merak edilirken Servet-i Fünun döneminde şairlik yapan Tevfik Fikret Parnasizm akımının tesirinde kalmıştır.

Tevfik Fikret ve Parnasizm

Parnasizm akımı 19.yy’da ortaya çıkmış ve realizm akımının şiire yansıması olarak değerlendirilmiştir. Bu akım şiire tesir eden bir akımdır ve temelinde realizmin etkilerini yansıtmaktadır. Parnasizm akımı çeşitli unsurlardan beslenir ve bu unsurlar ise şunlardır:

 • Tarihi olaylar
 • Efsaneler
 • Çeşitli kültürlere ait hikayeler

Bu akımın tesiri ile verilen eserlerin dili nettir. Eserlerde kullanılan dilde sadelikten yana bir tavır sergilenirken anlatılmak istenenler açık ve anlaşılır bir şekilde tanımlanır. Şiirlerdeki betimlemelerle bir resim yaratılmaya çalışılır. Bu akımın tesirinde yazılan şiirlerde bilimsel görüşlere ve felsefi düşüncelere yer verilir.

Tevfik Fikret Kimdir?

Tevfik Fikret kimdir? Türk yazın hayatının önemli isimlerinden olan Tevfik Fikret’in kim olduğu ve yaşamı merak edilenler arasında yer alırken 1867 yılında İstanbul’da dünyaya geldiği bilinmektedir. Galatasaray Sultanisi’nde eğitim hayatını sürdüren şair bu dönemde de şiirlerini kaleme almaya başlamıştır.

Galatasaray Sultanisi’nde eğitim gördüğü yıllarda dönemin ünlü edebiyatçılarından ve şairlerinden de ders alma şansı yakalayan yazarın edebiyatla yakın bir ilişkisi olmuştur. 1891 yılında Mirsad dergisi tarafından açılan bir yarışmaya katılan şair bu yarışmadaki şiiriyle birincilik kazanmış ve akabinde edebiyat çevreleri tarafından tanınır hale gelmiştir.

Tanin Gazetesi’nin kurucuları arasında yer alan Tevfik Fikret çeşitli dönemlerde Robert Kolej ve Mekteb-i Sultani’de öğretmenlik yapmıştır. 2. Meşrutiyeti hararetle savunanlar arasında yer alan şair kurduğu gazetenin İttihat ve Terakki’nin yayın organı haline getirilmesine tepki olarak buradan da ayrılmış ve birtakım gelişmelerin ardından Aşiyan’daki evine çekilmiştir.

Tevfik Fikret Hayatı

1867 yılında İstanbul’da doğan şair Mehmet Tevfik adını taşımaktadır. Galatasaray Sultanisi’nde okumuş ve okulu birincilikle bitirmiştir. Annesini Hac dönüşü koleraya yakalanması nedeni ile kaybetmiş babası ise sürgüne gönderilmesi nedeni ile kendisinden uzakta yaşamıştır. 12 yaşında öksüz kalmış olan şairin yakınları tarafından büyütüldüğü bilinmektedir.

Çeşitli memurlukların yanı sıra bir dönem de öğretmenlik yapan şair Servet-i Fünun dergisi yazı işleri müdürü olarak çalışmıştır. Malumat dergisini çıkaranlar arasında da adı geçen şairin aydınlara uygulanan baskılar nedeni ile birkaç kez gözaltına alındığı bilinmektedir.

2. Meşrutiyeti savunanlar arasında yer alan Tevfik Fikret eşi ve oğluyla birlikte Aşiyan’daki evinde yaşamış ve 48 yaşında hayata veda etmiştir.

Şair Tanzimat ruhu ile yetişmiş ve yenilikçi bir bakış açısıyla eserler vermiştir. Bu yönüyle Türk Edebiyatı açısından önemli kalemler arasında kabul edilir.

Tevfik Fikret’in Eserleri

Tevfik Fikret eserleri arasında yer alan Rübab-ı Şikeste’de hem toplumsal konulara yer veren şiirler vardır hem de günlük konuşma dili ile yazdığı şiirlerine de yer vermiştir. Haluk’un Defteri adını verdiği şiir kitabında oğluna ve Osmanlı Devleti’nde yaşayan gençlere çeşitli öğütler verir.

Rübabın Cevabı adlı eserde ise halka dair yaşanan acı ve zorbalıklardan söz ederken baskı ve haksızlıkları da göz ardı etmediği görülür.

 • Rübab-ı Şikeste
 • Haluk’un Defteri
 • Şermin

Tüm şiirlerini topladığı kitabı Rübab-ı Şikestedir. Haluk’un Defteri’nde oğluna ve tüm gençlere vatanseverlik, adalet duygusu, sevgi, saygı gibi konularda nasihatler verir. Şermin adlı kitabında ise çocuklara seslenirken didaktik özellikler taşıyan ve sade bir dil kullanarak yazdığı şiirlerini bu kitapta toplar.

Tevfik Fikret’in şiirleri üç evrede ele alınmaktadır. Arayış yılları olarak da adlandırılan ve Servet-i Fünun hareketinin başlangıcına kadarki süre 1. Evre olurken 2. Evre Servet-i Fünun dönemidir. 1908’den sonra kaleme aldığı şiirler ise şairin 3. evrede yazdığı eserlerdir. Tevfik Fikret 1915 yılında yaşama veda etmiş ve Türk edebiyatına önemli eserler bırakmış bir şairdir.

Tevfik Fikret Şiirleri

 • Sis
 • Han-ı Yağma
 • Ağustos Böceği ile Karınca
 • Balıkçılar
 • Yağmur
 • Tarih-i Kadim
 • Bir İçim Su
 • Bana Kimsin Diye Sorma…
 • Sem Olmasan
 • Haluk’un Bayramı
 • Ömr-i Muhayyel
 • Doksan Beşe Doğru
 • Promete
 • Tarih-i Kadime Ek
Teyfik Fikret
Tevfik Fikret Şiirleri

Nedir
Elektrik Alma Sözleri

Elektrik alma sözleri ile muhatabınıza ‘galiba senden çok hoşlaşıyorum’ (!) diye subliminal mesaj verebilirsiniz. Elektrik1

3 dk. 18025 Okundu
İçerik
Cahit Zarifoğlu Sözleri

Cahit Zarifoğlu sözleri kısa hayatına sığdırdığı duygusal yanını yansıtır. Zarifoğlu şair ve sanatçı kişiliği ile1

3 dk. 259 Okundu
İçerik
WhatsApp Durum Sözleri

WhatsApp durum sözleri günümüzde birçok kişinin paylaştığı özlü sözler arasında yer almaktadır. Farklı durumları birkaç1

4 dk. 34 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.