KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Boyama Oyunu

Boyama oyunu , genelde özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça gereklidir. Çünkü onların hem gelişimsel düzeylerini artırır hem de sanat yönünde pek çok fayda sağlar. Özellikle maddeleri tanıma ve ayırt etme yeteneği gelişen bu çocuklar; karpuzun dışının yeşil, içinin koyu pembe olduğunu bile bu oyunlardan öğrenebilir. 

Aynı zamanda hayal dünyalarının da gelişimine katkı sağlayan bu oyunlar sayesinde hem şekiller hem de renklerin tam olarak kullanımını öğrenebilirler. Bilgisayar başında zaman geçirmeye alışmış olan çocuklar, içi boş olan oyunlardansa bu tarzdaki eğitici oyunları tercih ederek kendi gelişimlerine katkı sağlayabilirler. Bu noktada ebeveynlere de büyük bir görev düşmektedir. 

Hangi Boyama Oyunları Tercih Edilmelidir?

Öncelikle hangi boyama oyununun değil, genel anlamda hangi oyunun çocuklar tarafından oynanması gerektiğine anne ve baba karar vermelidir. Özellikle çocuğun elindeki tablet, bilgisayar ya da cep telefonu sıklıkla kontrol edilmeli ve çocuğun ne izlediği, ne oynadığı tarzındaki pek çok başlık bu minvalde ele alınmalıdır.

Örneğin çocuk 4-5 yaşlarındaysa ve tablet gibi bir unsur ile tanışmışsa muhakkak oyun oynamak isteyecektir. Burada çocuğu kısıtlamak yerine, doğru oyunları oynatarak gelişimine yardımcı olmak esas amacı oluşturur. Bu bağlamda da ona büyük bir resmin içini renklerle dolduracağı oyunlar verilebilir. Hangi nesnenin hangi renk olacağı konusundaki öğrenimlerini de bu bağlamda tamamlama yetisine sahip olacak çocuklar, sonrasında daha detaylı boyama oyunlarına başlayabilirler. 

Boyama Oyunu Türleri Nelerdir?

Aslında boyama oyunları türü yoktur ancak bazı boyama oyunlarında, boyanacak alanlar daha geniş yeter tutarken bazılarında ise daha fazla detay gerektiren bir alandan bahsedilmektedir. Bu bağlamda seçim ise oyunu oynayacak olan kişinin yaşı ile alakalıdır. Sizler bir anne ya da baba olarak 4 yaşında olan bir çocuğa, aşırı detaylı bir manzara boyama oyunu açmamalısınız. Onu daha fazla ilgilendiren, nesneleri tanıması ve ayırması konusunda ona doğrudan yardımcı olan bir tablonun sunulması daha önemlidir. 

Bir araba, bir bebek, bir ağaç ya da meyveler ile alakalı bir boyama oyunu daha makul bir tercih olacaktır. Boya eşleştirme oyunları da bu anlamda tercih edilebilir. Örneğin yeşil bir kareyi, yeşil bir meyve ile birleştirmesi gerektiği konulu oyunlar hem aynı renkleri bir araya getirmek hem de renklerin nerede kullanılacağı konusunda ona yardımcı olan gibi işlevleri ile oldukça rahat bir geliştiricidir. 

Bu yüzden boyama oyunun tam olarak türlerini sayamayız. Ancak farklı detaylarının bulunduğu bir oyun türü olduğunu da söyleyebiliriz.

Boyama Oyunlarını Sadece Çocuklar mı Oynar?

Boyama oyunları genelde çocukların ilgisini çekmektedir. Yaş ilerledikçe eğer oyun oynamak isteyen bir genç varsa muhtemelen hakkını boyama oyunlarından yana kullanmayacaktır. Yaşları ilerledikçe çocukların farklı ilgi alanları da beraberinde gelmektedir. Bu yüzden boyama oyunları için genel bir yargılama yapmak doğru olmasa da genellikle çocuklar tarafından oynandığını söyleyebiliriz.

Ancak ilerleyen yaşlarda sanal boyama oyunları daha detaylı bir hale dönüştüğünde bu genç nesil için de tercih olabilir. Örneğin çizilmiş olan portre ya da manzara resmini sanal ortamda boyamak ve detaylandırmak pek çok kişi için de keyif verici nitelik taşımaktadır. Bu yüzden boyama oyunları da göreceli bir şekilde geliştirilir ve detaylandırılırsa pek çok kişinin sıklıkla tercih ettiği oyun türleri arasında girişini görebiliriz. Ancak şu anda genel olarak çocukların tercih ettiği bir oyun türü olduğunu söyleyebiliriz. Hem geliştirici hem de eğlenceli olan bu oyunlar çocuk için faydalı bulunmaktadır. 

Nedir
GTA Benzeri 10 Oyun

GTA (Grand Theft Auto) Nedir? GTA, Grand Theft Auto (büyük araba hırsızlığı) kelimelerinin kısaltmasıdır. Online1

5 dk. 15252 Okundu
İçerik
Wild Rift Tryndamare Build Rehberi

Tryndamare, Wild Rift oyununun çıkmasıyla birlikte mobilde daha fazla beceri gerektiren karakterlerin kullanımının zor olmasından1

1 dk. 12075 Okundu
İçerik
ESL Nedir?

ESL , Elektronik Sporlar Ligi açılımı olan büyük bir e spor platformudur. ESL nedir diye1

7 dk. 14 Okundu


Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.Sosyal Medyada bizi takip edin.