KATEGORİLER

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır? Son dönemlerinde en popüler yatırım araçlarının başında borsa geliyor. Biraz birikmiş parası olan herkes bu alanda yatırım yapmak için araştırmalar yapıyor. Genel olarak borsa, firmalara ait çeşitli materyaller, emtialar, hisse senetlerinin alım- satımının yapıldığı bir platformdur. İçerisinde döviz, emtia, hisse senetleri piyasası gibi kategoriler bulunur. Yatırımcılar bu kategoriler arasından seçimler yaparak birikimlerini değerlendirir.

Borsa üzerinden kazanç sağlamak için bu platformlarda birey olarak bir resmiyetiniz bulunmalıdır. Borsa İstanbul ülkemizde bu platformu yöneten kurumdur. Sermaye Piyasası Kurulu da bu alandaki işlemleri denetler. Bireyler adına tüm işlemleri bankalar ya da yatırım kurumu olarak işlem yapan firmalar takip eder. Birey olarak borsa nasıl oynanır araştırmaları yaparken bu kurumların komisyon ücretlerini, şartlarını ve güvenilirliklerini iyice araştırmak önemlidir. 

Kendiniz için e uygun kurumu seçebilir ve hesap açarak piyasa hareketlerine göre hangi hisselere yatırım yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bu alanda deneyim çok önemlidir. Öncelikle bir hedefiniz olmalı ve strateji belirleyerek adımlar atmalısınız. Borsa yatırımcısı iyi bir piyasa analizcisi olduğunda kazanç elde etmeye başlar.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa da yatırım yapmak için aracı kuruluş ya da bankanız üzerinden yatırım hesabı açmalısınız. Borsa üzerinden yapacağınız tüm işlemler aracı kurum üzerinden gerçekleştirilir. Bu alana para transferinizi yapabilir ve borsa nasıl oynanır alanında artık kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Yatırım için minimum ya da maksimum tutar aralığı bulunmaz. Hisse senedi satın alırken o şirkete ait bilginiz olmalıdır. Bilginiz yok ise yatırımınızın tehlikeli olabilir. 

Borsada kazanç elde etmek için düşükten aldığınız hisse senetlerini yüksek fiyat aralığında satmanız gereklidir. Yatırım yaparken yatırım araçlarını iyi tanımalı ve fiyatların neye göre yükselip düştüğünü öğrenmeniz gereklidir. Bu alanda borsa nasıl oynanır ekşi yorumlarında da kendi stratejinizi oluşturmanın üzerinde durulur. Deneyim ve bilgi seviyeniz arttıkça da kazanç oranlarınız yükselecektir.

Borsa Takip Ederken Nelere Dikkat Edilir?

Borsa üzerinde aktif bir yatırımcı iseniz elinizdeki yatırım araçlarını takip etmelisiniz. Uzun vadeli bir yatırımcı iseniz ya da daha pasif bir kullanıcı iseniz yatırım süreçleri daha sakin olabilir. Ancak yatırım stratejileriniz ne olursa olsun zaman zaman kontroller yapmayı ihmal etmemelisiniz. Hem kısa hem de uzun vadeli yatırımlar yapanlar borsa nasıl takip edilir araştırmaları yaptıklarında şu önemli başlıklara çok dikkat etmelidir:

  • Yatırımcı olarak her gün piyasaları takip etmek zorunda olmasanız da faiz oranlarını takip etmek çok önemlidir. Faizlerin yüksek olması hisse senetlerinin fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Faizlerin düşmesi ise hisse senetlerinin fiyatlarını artırır. Bu nedenle faiz oranlarını doğru değerlendirmek piyasadaki yatırımlarınızın geleceği açısından kazanç getirecek değerli ip uçları olacaktır.
  • Haftalık piyasa analizleri takip edilmelidir. Borsayı anlık takip etmek yerine belirli aralıklarla takip etmek finansal okur yazarlık alanında kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Anlık piyasa takiplerinde anlık kararlar alabilir, borsa nasıl yapılır araştırmalarınızda yanlış yatırımlar yapabilirsiniz.
  • Firmaların her üç ayda bir yayınladığı mali bilançolar okunabilir. Kendi yatırım yaptığınız şirketleri takip etmek yatırımlarınızın geleceğini takip etmek adına gereklidir.
  • Yatırım yaptığınız firma yöneticileri ile konuşmaya çalışabilirsiniz. Bu konuşma yüz yüze olmayabilir, yöneticilerin firmalarında izleyecekleri yolu görmek için katıldıkları TV programlarını ya da youtube röportajları takip edebilir, bu şekilde şirket politikaları hakkında fikir edinebilirsiniz.
Borsa Nasil oynanir 1
Borsa Nedir ? Nasıl Oynanır

İçerik
Battle Eye Bozuk Bellek Hatası Nasıl Çözülür?

Battle Eye, çok oyunculu oyunlarda hile kullanımını önlemek için kullanılan Anti – Chat yazılımıdır. Bu1

3 dk. 9409 Okundu
İçerik
Battlefield 3 Oyunu

Battlefield 3 oyunu (BF3), Battlefield serisinin 11. oyunudur ve ekim 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Duyurulduğu1

5 dk. 16900 Okundu
İçerik
Bedava Robux Kodları [Güncel Liste]

Bedava Robux Kodları, son zamanlarda birçok kişi tarafından aranmaktadır. Bu sebeple de özellikle oyunda karakterinizi1

2 dk. 39 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.