KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Bankadan Kredi Çekerken Ödenecek Masraflar Nelerdir?

Bankadan kredi çekerken birkaç farklı masraf ile karşılaşabiliriz. Bu masraflar bankadan bankaya değişse de ortalama olarak benzerdir. Ayrıca bu masrafların yanında çeşitli vergiler ve ödemeler ile de karşılaşabilirsiniz. Peki, bankadan kredi çekerken ödenecek masraflar nelerdir? Bankadan kredi çekerken alınan vergiler nelerdir?

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Kredi dosya masrafının diğer adı kredi tahsis ücretidir. Bu ücret, 2014 yılında çıkmış “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler” adlı yönetmelik ile düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre dosya masrafı, verilen kredinin en fazla binde 5’i olmalıdır. Yani bir örnek ile açıklamak gerekirse; 100 bin TL’lik bir kredinin dosya masrafı en fazla 500 liradır.

Buradaki en fazladan kasıt, bankaların dosya masrafları için üst limittir. Yani her bankada bu değişiklik gösterebilir ancak binde 5 oranını geçemez. Bankalar arası rekabetten doğan kampanyalar ile bu dosya masrafları çok düşük seviyelere inebilir. Bu nedenle kredi çekeceğiniz bankadan dosya masrafları ile bilgi almanız sizin yararınıza olacaktır.

Dosya masraflarına ek olarak, aldığınız kredinin türüne göre çeşitli masraflar da doğabilmektedir. Örneğin bir konut kredisi almak istiyorsanız dosya masrafının yanında; ekspertiz ücreti, taşınmaz rehin ücreti, konut sigortası ve zorunlu deprem sigortası gibi çeşitli masraflar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisinde sadece dosya masrafı ve hayat sigortası masrafı ödemeniz yeterli olacaktır.

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Kredi Dosya Masrafı Nedir? 

Bankalardan Kredi Çekerken Ödenen Vergiler Nelerdir?

Bankalardan kredi çekme durumunda dosya masrafları dışında krediyi kullanmadan önce çeşitli vergiler ile karşılaşabilirsiniz. Burada alınan vergiler BMSV ve KKDF adında iki vergi türüdür. Burada bilinmesi gereken, dosya masrafları bir defaya mahsus bir ücret iken, vergiler sürekli devam eden bir ödeme türüdür.

Az önce de bahsettiğimiz gibi, bankaların rekabetinden doğan bir sonuç olarak dosya masrafı oldukça düşebilmektedir. Ancak vergiler sabit kalır. Bu nedenle bankalardan kredi çekerken dosya masrafları ve vergileri de hesaba katmalısınız. Bu şekilde yapacağınız bir bütçe planlaması ile geri ödemede zorluk çekmekten kurtulabilirsiniz. Ancak tüm kalemleri hesaplamadan hareket etmeniz, ileriki dönemlerde kredi geri ödemesi sırasında zorlanma ihtimalinizi doğurabilmektedir.

İçerik
Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi?

Bankalar müşterilerine uzun yıllardır kredi adı altında bir hizmet sunmaktadır. Bu hizmet ile müşteri finansal…

2 dk. 3577 Okundu
İçerik
Kişisel Kredi Başvurunuzun Reddedilmesinin 3 Nedeni

Kredi başvurularınızın reddedilmesinin birçok nedeni vardır. Özellikle bankalar ile olan geçmişinizin en önemli karar noktası…

2 dk. 4195 Okundu
İçerik
Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kullandığı kredili ürünleri ödeyemeyenler kara listeye alınıyor ve kara listedekilere kredi veren bankalar her…

3 dk. 19674 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al