KATEGORİLER
Kripto Al Sat


WordPress Temalarını Türkçe’ye Çevirme

Kişiler çeşitli projeler hazırlamak için kodlama öğrenmeye çalışıyor. WordPress hiç kodlama bilgisi olmadan yönetim sistemi oluşturulmasını sağlayan açık kaynak kodlu sistemdir. yapılan çalışmaların Türkçeye çevrilebilmesine imkan tanıyor. Yönetim sistemi temalarının Türkçeye çevrilmesi zaman alan ve kişilerin zorlandığı işler arasında yer alıyor.

Yapılacak olan çalışmalar eklenti indirerek ya da eklentisiz olarak yapılabiliyor. İşlem yapmak isteyenler kullanılabilecek tüm yöntemleri bildiklerinde işlemlerini daha kolay yapabilecektir. İngilizce olarak hazırlanan temaların Türkçeye çevrilmesi artık düşünüldüğü kadar zor değildir.

Eklenti İndirmeden Türkçeleştirme

Yapılan çalışmaların Türkçeleştirilmesi için eklenti indirmeden işlemler yapılabilir.

Eklenti indirmeden yapılacak çalışmalar şunlardır;

 • Dil dosyası,
 • Çeviri programı,
 • Çeviri,

Her başlık kullanıcıların daha kolay işlemler yapmasını sağlar. Türkçeleştirme çalışmaları için bireylerin nelere ihtiyacının olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Dijital sistemler üzerinden işlemler yapabilmek için çeşitli uygulamalar kullanılır. Bu uygulamalar hem iş alanı hem de eğlence dünyası ile ilgili olabiliyor.

Uygulamaların tüm bölümünün anlaşılabilmesi için içeriklerin bilinen dilde olması her zaman avantaj sağlar. WordPress uygulamaları, ücretli ya da ücretsiz olarak kullanılabilen, kişisel araçların üretilmesini sağlayan açık kaynak kodlu yönetim sistemleridir. Bunun için Türkçeleştirme çalışmaları kullanım amacına göre daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Eklenti İndirmeden Türkçeleştirme

Eklenti İndirmeden Türkçeleştirme

Dil Dosyaları

Dijital sistem uygulamaları için yapılan çalışmalarda çeşitli dil dosyalarına ihtiyaç duyulur. Temalarınızı Türkçeye çevirmenizi sağlayacak olan dil dosyası, uygulamanın languages klasörü içerinde bulunuyor. Dil dosyaları arasında bulunan “tr_TR” dosyasının dizine eklenmesi yeterli olacaktır. Dil dosyasının eklenebilmesi için sitenin “>wp-content>themes>temamız>languages” yolu seçilir.

Languages klasöründe bulunan “en_Us.mo ve en_US.po” dosyaları kopyalanır. Bu dil dosyalarının adı “tr-TR” olarak değiştirilir. Bu işlemlerle Türkçe dil dosyası eklenmiş olur ve tüm temalarınızı Türkçe olarak açılmaya başlayacaktır. Sitenin kullanılan dil ayarı değişikliğini yapmak için varsayılan dil ayarı değişikliklerini yapmalısınız. Türkçeleştirme işleminin olup olmadığını kontrol etmek için “>Ayarlar > Genel > site lisansı” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Dil Dosyaları

Dil Dosyaları

Çeviri Programının Kullanılması

Uygulama dosyası içerisinde bulunan birçok araç, eklentilerin Türkçeleştirilmesi işlemlerinin yapılmasını sağlar. Birçok kullanıcı çeviri için Google translator tolkit aracını kullanıyor. Ancak yeterli çevirme yapmadığı için tavsiye edilmiyor. Çeviri programı olarak, poedit aracının kullanılması öneriliyor. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcuttur.

Çeviri Programının Kullanılması

Çeviri Programının Kullanılması

Çeviri İşlemleri

WordPress temaları Türkçeleştirme işlemleri için eklenti indirmeden yapılabilen işlemlerden birisi çeviri işlemleridir. Kullanıcılar, uygulama araçlarından “poedit” programını açar ve ekrandaki “çeviriyi düzenle” seçeneğini seçer. Düzenleme yapmak için masaüstüne alınan “en_US.po” dosyası açılır. İşlemler yapılırken, çeviri dili kaynak dili ile aynı hata bildirisi gelebiliyor. Dili düzelt butonu seçilir ve dil bölümünden Türkçe seçilir.

Çeviri işlemlerinde İngilizce metin ya da kelimeler seçilir ve istenilen işlemler yapılmaya çalışılır. Programın kaynak metin bölümüne çevrilecek kelime ve metinler yazılır. Çeviri olarak gösterilen üçüncü bölüme ise metin ve kelimelerin Türkçe karşılıkları yazılır. Ücretsiz çeviri versiyonları, 5 – 10 öneriden sonra çalışmıyor ve kullanıcı pro versiyonu kullanmak zorunda kalıyor. İşlem adımlarını takip eden ve tamamlayanlar Türkçeleştirme yapabiliyor.

Çeviri İşlemleri

Çeviri İşlemleri

Çeviri İşlemlerinde Kullanılan Araçlar

Uygulamanın tema Türkçeleştirme işlemlerinde bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çeviri işlemlerindeki en önemli noktalardan birisi hangi araçların kullanılabileceğinin bilinmesidir.

Çeviri işlemlerinin başarılı bir şekilde yapılmasını sağlayan araçlar şunlardır;

 • Google translate,
 • Bing translator,
 • Com
 • SDL translate,
 • Yandex çeviri,

Çeviri işlemlerinde bu araçlardan herhangi birisi kullanılabilir, kelime ve metin çevirileri yapılabilir. Çeviriler birebir yapılmamalıdır. Bazen kelime anlamları farklı olabiliyor ve uygulama içerisinde tam karşılığı olmayabiliyor. Çeviri metni içerisinde yer alan bazı php kodları, çeviri yapılırken silinmemelidir. Kod ile birlikte çeviri yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan çeviriler kodların metni tamamlamasını sağlar.

Çeviri İşlemlerinde Kullanılan Araçlar

Çeviri İşlemlerinde Kullanılan Araçlar

Google Translate Çevirisi

Google arama motoru dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcıdır ve kullanıcılar bu tarayıcıya ait araçları kullanarak işlemlerini yaparlar. Herhangi bir uygulama ya da iş için kelime veya metin çevirisi yapmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı çeviri aracıdır. Eklenti ya da temalarınızla ilgili yapacağınız çeviri işlemlerinde aklınıza ilk gelecek ve kolaylıkla kullanabileceğiniz çeviri araçlarından birisidir.

Google Translate Çevirisi

Google Translate Çevirisi

SDL Translate Çevirisi

İnternet tarayıcıları üzeriden çeviri programlarına ulaşmak ve kullanmak istediğinizde işletim sistemine göre program seçimi yapmalısınız. SDL translate programı, android uygulamalardan birisidir ve temaların Türkçeye çevrilmesinde kullanılan çeviri araçları arasında yer alıyor. Diğer araçlara göre kullanımı pratik olmasa da çoğu zaman işinize görecektir.

Sdl Translate Çevirisi

SDL Translate Çevirisi

Bing Translator Çevirisi

Bing tarayıcısı üzerinden kullanıcıların erişimine sunulan ve ücretsiz kullanılabilen çeviri araçlarından birisidir. Diğer uygulamalarla kıyaslama yapıldığında, Google servislerine göre daha iyi çeviri yaptığı bilinir. Temalarınız ya da eklentileriniz için çeviri yapmaya ihtiyaç duyduğunuzda eklentisiz olarak kullanabileceğiniz, tavsiye edilebilen en iyi çeviri araçlarından birisidir.

Bing Translator Çevirisi

Bing Translator Çevirisi

Yandex Çeviri

Yandex arama motorunun kelime ve metin çeviri aracıdır. Bazen çok kaliteli çeviriler yaparken bazen anlamsız çeviriler yapabiliyor. Dengesiz çalışan çeviri servisi olarak bilinir ve önemli alanlarda yapılacak olan çevirilerde fazla tercih edilmez. İsteyen kullanıcılar bazı çeviri işlemlerinde kullanarak uygulama içerisinde kelimelerin tam karşılığını bulabiliyor.

Yandex Çeviri

Yandex Çeviri

Çeviri Dosyası Butonları

Uygulama temalarının Türkçeye çevrilmesinde kullanılan yöntemler arasında yer alan çeviri dosyalarının nasıl kullanılacağını bilmek işlemlerin kolaylığı açısından önemlidir. Çeviri dosyasının butonları ve anlamlarını bilmek önemli konulardan birisidir. Dosya içerisindeki en önemli ve dikkat edilmesi gereken buton “save” butonudur ve kaydet anlamına gelir.

Dosya içerisinde yapılan değişikliklerden sonra save butonu seçilirse çeviriler siteye yansımaya başlar. Diğer önemli buton ise “sync” butonudur ve ara kayıt anlamına gelir. Önemli ve dikkat edilmesi gereken butonlardan birisi de çeviriyi geri al anlamına gelen “revert” butonudur. Fuzzy butonu ise yaptığınız çevirileri kolayca bulmanızı ve yeniden düzenleme yapmanızı sağlayan önemli butonlardan birisidir.

Çeviri Dosyası Butonları

Çeviri Dosyası Butonları

Eklenti Kullanarak WordPress Temalarını Türkçeye Çevirme

Temaların Türkçeye çevrilmesinde kullanılan çeşitli eklentisiz araçlar, istenilen başarıyı sağlayamayabiliyor. Bunun için eklentilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Birçok eklenti, uğraş gerektirmeyen ve çeviri işlemlerinin daha kolay yapılmasını sağlar. En yeni ve iyi Türkçeleştirme eklenti araçları arasında “loco translate” uygulaması yer alıyor. Uygulamayı bilgisayarına indirenler işlem adımlarını takip ederek yapmak istedikleri çeviri işlemlerini kolaylıkla yapabilecektir.

İşlem adımları şunlardır;

 • Uygulama Admin paneline giriş yapılır ve eklentiler bölümü seçilir, yeni ekle sekmesi tıklanır, sağ üst köşedeki eklenti seçenekleri bölümüne Loco Translate yazılır. Eklenti kurulur ve etkinleştirilir.
 • Eklenti aktifleştirildikten ve çalışır duruma getirildikten sonra admin paneli içerisinde açılan menü bölümünden loco translate seçilerek giriş yapılır.
 • Home bölümünde eklenti listeleri gösterilecektir. Çeviri yapmayı düşündüğünüz temaları ya da eklentileri seçmelisiniz.
 • Eklentiler seçildikten sonra dosya sayfasında yer alan dil dosyaları arasından dil seçimi yapılır.
 • Dil sekmesi bölümünde seçilen dilin işaretli olduğu kontrol edilir ve alt tarafta bulunan kutu bölümünde Türkçe seçili olmalıdır.
 • Bu işlemlerden sonra Türkçe dil dosyasının kayıt yerinin seçilmesi gerekiyor. Author seçeneği işaretlendiğinde, Türkçe dil dosyası, eklenti ve temaların kendi dosyalarına eklenecektir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra çeviriyi başlat butonu tıklanır ve İngilizce olan içeriklerin tamamı Türkçeye çevrilmiş olur.

Eklenti Kullanarak Wordpress Temalarını Türkçeye Çevirme

Eklenti Kullanarak WordPress Temalarını Türkçeye Çevirme

 

 

 

 

 

İçerik
Sanal Gerçeklik ile İlişkili İlginç Teknolojiler!

(VR) Virtual Reality: [caption id="attachment_2484" align="alignnone" width="467"] (VR) Virtual Reality [/caption] Gerçek + Hayal = VR1

2 dk. 4335 Okundu
İçerik
Google Profil Resmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımın arttığı son günlerde her kullanıcının belirli platformlardan kişisel hesapları bulunmaya başladı. Kişisel hesap1

3 dk. 41 Okundu
İçerik
Instagram’a Facebook İle Giriş Yaptım, Şifremi Nerede Bulurum?

Facebook’un Instagram’ı satın almasıyla birlikte iki platform aynı güncellemeleri almaya başladı. Her iki platformun aynı1

3 dk. 31 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,366.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,978.83
 • tetherTether (USDT) $ 0.999865
 • bnbBNB (BNB) $ 324.47
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • xrpXRP (XRP) $ 0.407873
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 0.999531
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.516879
 • solanaSolana (SOL) $ 49.72
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.083856
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.90
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,937.01
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,384.00
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 28.81
 • tronTRON (TRX) $ 0.081932
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 70.14
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.187088
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.86
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.641447
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.83
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 29.67
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.58
 • moneroMonero (XMR) $ 193.13
 • okbOKB (OKB) $ 12.82
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.06
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 11.05
 • stellarStellar (XLM) $ 0.129811
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 21.95
 • flowFlow (FLOW) $ 2.75
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.412626
 • uniswapUniswap (UNI) $ 5.70
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.53
 • vechainVeChain (VET) $ 0.031431
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 90.99
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.098960
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.065188
 • tezosTezos (XTZ) $ 2.11
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.997430
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.77
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 8.46
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 21.08
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.097048
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 16.79
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.30
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.67
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.03
 • fraxFrax (FRAX) $ 1.00
 • aaveAave (AAVE) $ 98.42
cemre.com