KATEGORİLER

WinRAR Erişim Reddedildi Hatası ve Çözümü

Windows 10 başta olmak üzere birçok işletim sisteminde WinRAR programının kurulu olduğunu görmek adeta kaçınılmaz oluyor. Bu program genellikle dosya sıkıştırma ve büyük boyutlu dosyaları transfer etmek için boyut düşürme gibi konularda bizlere yardımcı oluyor. Her ne kadar bu kadar faydalı olsa da zaman zaman karşımıza çıkardığı hatalardan dolayı rahatsızlık duyabiliyoruz. Söz konusu hatalardan biri de “Erişim Reddedildi” olarak bilinir. Bu hatayı çözmek için uygulayabileceğiniz adımlar içeriğimizde en detaylı haliyle sizlerle paylaşılıyor.

Yöntem 1: “WinRAR” Alternatifi Programlar Deneyin.

Bir dosyayı sıkıştırmak için “WinRAR” programı tam istediğiniz sonuçları verecektir. Her ne kadar böyle olsa da “Erişim Reddedildi” hatasıyla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple eğer ki hatayı çözmekle uğraşmak istemiyor ve doğrudan farklı bir uygulama kullanmak istiyorsanız gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Birçok kullanıcı o kadar önemli bir program olmadığını düşünerek anında alternatif bir program bulup onu kullanmaya devam ediyor.

Yöntem 2: “Salt Okunur” Özelliğini Kapatın.

WinRAR içerisine sıkıştırılmış olan dosyaların içeriğinin değiştirilmesi ya da buna benzer kritik bir işlem yapılmasını önlemek için “Salt Okunur” özelliği aktif olacaktır. Bu özelliğin aktif olması yetkisiz erişimleri engellemek amacıyla “Erişim Engellendi” hatasının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tam olarak bu noktada yapmanız gereken işlem aşağıdaki adımları uygulayarak “Salt Okunur” özelliğini pasif etmektir.

 • Bilgisayarınızdan “WinRAR” dosyasının üzerine sağ tıklayın.
 • Özellikler” seçeneğine basın.
 • Salt Okunur” seçimini kaldırın.

Bu adımların ardından artık “Erişim Engellendi” hatası almanız mümkün olmayacaktır.

Yöntem 3: “WinRAR Onarım” Aracını Çalıştırın.

WinRAR programının içeriğinde bulunan birçok özellik bulunuyor. Bu özelliklerden biri de bozuk dosyaları onarmadır. İlgili işlevi çalıştırmak için belirtilen adımları takip edin.

 • WinRAR” programını başlatın.
 • İçinde bulunan dosyanın üzerine sağ tıklayın.
 • Onar” seçeneğine dokunun.
 • Bozuk Arşivi RAR Olarak Değerlendir” butonuna basın.
 • Onarma işleminin tamamlanmasını bekleyin, tamamlandığında “Kapat” seçeneğine basın.
 • Onay Almadan Çıkar” diyerek işlemleri sonlandırın.

Bu özellik birçok kişi tarafından kullanılmakta olup alınan hataların çözümlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Biz de kullanıcılarımızın en iyi şekilde karşılaştığı sorunları ortadan kaldırması için elimizden geleni yapıyor ve en doğru yönlendirmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Yöntem 4: Yeni Bir WinRAR Dosyası Oluşturun.

Erişim Engellendi” hatası alıyorsanız bu noktada oluşturduğunuz dosyayı silip ardından yeni bir RAR uzantılı dosya oluşturmanız çok mantıklı olacaktır. Birçok kullanıcı RAR dosyasını oluşturduktan sonra dosyanın orijinalini yedeklediği için bu konuda herhangi bir problemle karşılaşmıyor.

Bu içeriğimizde “WinRAR Erişim Engellendi” hatası ile ilgili alınabilecek önlemleri ve çözüm yöntemlerini sizlerle paylaştık. Her kullanıcı gibi siz de tüm adımları eksiksiz bir şekilde uygulayıp karşılaştığınız sorunu çözebilirsiniz. Takıldığınız herhangi bir nokta olduğunda yorum kısmından bizimle paylaştığınızda konu hakkında gerekli geri dönüşleri yapacak ve sizlere takıldığınız noktalarda destek olacağız.

İçerik
Bilgisayardan İnternet Paylaşımı (Hotspot) Nasıl Yapılır?

Windows 8.1 sürümüyle birlikte artık ev içerisinde kullanılan kablosuz ağı bilgisayardan farklı cihazlara dağıtma imkanı1

3 dk. 4956 Okundu
Nedir
Windows 10’da Zamanlanmış Görev Oluşturma Nasıl Yapılır?

Her insan günlük hayatında fazlasıyla yoğun olabilir. Bu yoğunluğun arasında bilgisayarınızda yapmanız gereken işlemlere zaman1

3 dk. 7138 Okundu
İçerik
ISO Disk Görüntüsü Windows 10’a Nasıl Mount Edilir?

ISO disk görüntüsü, fiziksel disk olarak kullanılan “CD” ve “DVD” gibi depolama aygıtları için tasarlanmış1

3 dk. 13091 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.