KATEGORİLER

Windows 10 Varsayılan Mikrofon Nasıl Değiştirilir?

Her geçen gün artan bilgisayar kullanımıyla birlikte donanım özellikleri de bir hayli gelişmeye başladı. Bu gelişimin en iyi örneği klavye, fare ve mikrofon gibi yayıncılar için gerekli bileşenlerdir. Gün geçmiyor ki yeni bir mikrofonlu kulaklık, yeni bir mekanik klavye çeşidi satışa sunulmasın. Bu noktada cihaz özelliklerinin de daha fazla önem arz etmeye başladığını görüyoruz.

Bilgisayarın kendisinde bulunan mikrofonun kötü performans gösterdiği durumlarda yeni bir mikrofon satın aldığınızda varsayılan mikrofon değiştirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Birçok kullanıcı ne yazık ki bu adımı atladığı için yeni aldığı ürünün çalışmadığını ya da buna benzer durumların ortaya çıktığını düşünüyor. Biz de içeriğimizde ilgili bileşen için yapılacak ayarın nasıl gerçekleştirildiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Windows 10 Varsayılan Mikrofon Nasıl Değiştirilir?
Windows 10 Varsayılan Mikrofon Nasıl Değiştirilir?

Yöntem 1: “Ayarlar” Bölümünden Varsayılan Mikrofonu Değiştirme

Windows 10’da varsayılan mikrofon değiştire işlemini gerçekleştirmek için takip edeceğiniz adımlar oldukça basittir. Her adımı anlatıldığı gibi uyguladığınızda yeni aldığınız mikrofonu rahatlıkla kullanabileceksiniz.

 • Masaüstünün sol alt köşesinde bulunan “Başlat” simgesine tıklayın.
 • Ayarlar” olarak aratıp ilgili uygulamayı başlatın.
 • Bu pencerede “Sistem” bölümüne girin.
 • Yan sekmedeki “Ses” seçeneğine dokunarak ayarların gerçekleştirileceği bölüme ulaşın.

Bu alana geldiğinizde “Giriş” başlığının hemen alt tarafında yer alan seçim penceresinden varsayılan mikrofonu seçin. Söz konusu adımda dikkat edeceğiniz durum cihazın bilgisayarınıza aktif olarak bağlanmış olmasıdır.

Yöntem 2: “Sistem Tepsisi” Bölümündeki Hoparlör Simgesinden Değiştirme

Windows 10’da birçok işlem masaüstünde ya da görev çubuğunda bulunan simgeler aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu sebeple varsayılan mikrofon seçimi konusunda da alt kısımdaki simgeleri kullanabilirsiniz.

 • Hoparlör” simgesine sağ tıklayın.
 • Ses Ayarlarını Aç” butonuna dokunun.
 • Giriş” başlığının altındaki alandan yeni mikrofonunuzu seçin.

Bu işlemlerin ardından cihaza taktığınız ve ilgili alandan seçtiğiniz mikrofon artık varsayılan olarak belirlenecek ve ses girişleri o mikrofondan gerçekleşecektir.

Yöntem 3: Kontrol Paneli Kullanarak Varsayılan Mikrofon Ayarları Yapma

Windows 10’da ayarlar bölümü bir hayli değişmiş olsa da eski usuller aynı şekilde devam etmektedir. Bu sebeple “Klasik Kontrol Paneli” bölümünü kullanarak varsayılan mikrofonu güncelleyebilirsiniz.

 • Görev Çubuğu” bölümündeki simgelerden “Hoparlör” olana tıklayın ve “Ses Efekti” seçeneğine dokunun.
 • Ses” penceresinden “Kayıt” başlığına tıklayın.
 • Mikrofon” sayfasında yeni mikrofon bileşeninizi seçip “Varsayılan Yap” butonuna dokunun.

Bunun hemen ardından artık güncel olarak kullandığınız ses giriş mikrofonu değişecektir. Her ne kadar otomatik olarak değişim gerçekleşse de sis her ihtimale karşı cihazınızı yeniden başlatma yolunu tercih edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde birçok kişi tarafından bilinmeyen varsayılan mikrofon değiştirme işleminin nasıl gerçekleştirileceği üç farklı yöntemle sizlerle paylaşıldı. Hangi yöntemi kullanacağınız konusunda tercihlerinizi kişisel olarak değerlendirebilirsiniz. Her yöntemde de aynı sonuçları alacağınız için herhangi bir sorun olmayacaktır. Bu yöntemlerin yanı sıra farklı bir yöntem biliyorsanız bunu direkt olarak yorum bölümünden bizlerle paylaşarak bu yöntemleri kullanıp ancak başarıya ulaşamayan kişilere yardım edebilirsiniz.

Nedir
Windows 10’da Zamanlanmış Görev Oluşturma Nasıl Yapılır?

Her insan günlük hayatında fazlasıyla yoğun olabilir. Bu yoğunluğun arasında bilgisayarınızda yapmanız gereken işlemlere zaman1

3 dk. 7138 Okundu
İçerik
Zoom İngilizce Kelimelerin Türkçe Karşılığı

Zoom uygulamasının İngilizce olmasından dolayı buradan ders işleyen öğrenciler ve öğretmenler bir hayli sıkıntılı bir1

2 dk. 4583 Okundu
İçerik
Cortana Bilgisayar Kapatma Komutu

Cortana, Microsoft’un asistan sistemlerinden biri olarak bizi karşılıyor. Her ne kadar şuan Türkiye’de aktif olarak1

1 dk. 18403 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.