Ana Sayfa Blog Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle Özellikleri ve Bakımı
Toy Poodle Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle Özellikleri – Oldukça yumuşak ve çok hoş gözüken bir kürke sahip olan Toy Poodle en zeki köpek cinsleri arasında yer alıyor. Görüntü itibari ile kıvırcık olması nedeniyle oyuncağa benzemektedir. Toy poodle, Poodle ailesinin en küçük üyesidir. Diğer ırklara göre daha belirgin bir buruna sahiptir. Aynı zamanda atletik bir yapısı olmaktadır. Uzun bir bacak yapısı vardır. Toy poodle özellikleri ve bakımı için hazırladığımız yazıyı okumanız halinde, sahiplenme konusunda karar verebilirsiniz.

Yavru Toy Poodle
Yavru Toy Poodle

Toy Poodle Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
  • Köken: Fransa
  • Ağırlık: 7-8 kg
  • Boy: 28-38 cm
  • Kullanım: Bekçi ve Şov Köpeği
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Petlerle Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Yüksek

Toy Poodle’ların ortalama yaşam süresi 13-15 sene arasında değişmektedir. Fransa kökenli olan bu köpek ortalama olarak 7-8 kg ağırlığına sahiptir. 23-38 cm civarı boyu ile minik bir türdür.

Yüksek eğitilebilir düzeyi olması onu iyi bir dost yapar. Çocuklarla çok iyi anlaşan Poodle’lar aynı zaman iyi bir koruyucudur. Başka köpeklerle ve yavru köpeklerle çok iyi geçinirler. Egzersiz ihtiyaçları ise orta seviyededir. Genel olarak baktığımızda yeni tanıştığı insanlara karşı mesafeli olduklarını görebiliriz. Kötü bir etki yaratmadığınız takdirde iletişime çok açıktır. Hiperaktif bir yapısı vardır ve kendi istediğini yapma eğilimi taşımaktadır. Enerjisini atması için onunla çok sık zaman geçirmeniz gerekir.

Toy Poodle uzun küçük bir köpek olmasına karşın uzun bacaklara sahiptir. Bu yapısı sayesinde alımlı olduğunu ifade edebiliriz. Tüyleri uzundur ve bu anlamda dökülmeye müsaittir. Çok değişken renkler ile karşımıza çıkabilir. 

Toy Poodle
Toy Poodle

Toy Poodle Bakımı

Eğitimi son derece kolay olan Toy Poodle’ın aynı zamanda bakımı da son derece kolaydır. Eğer iyi bir eğitim verirseniz tüy dökmesi dışında bir sorun ile karşılaşmazsanız.  Toy poodle bakımı konusunda sizlere detayları bilgiler aktaracağız. Bu bilgiler ışığında siz de en iyi şekilde köpek bakımını gerçekleştirebilir, ona daha iyi hayat şartları sağlayabilirsiniz. Bu anlamda tuvalet bakımı, egzersiz ve güvenli alan gibi konular son derece önemlidir.

Toy Poodle Tuvalet eğitimi

Bahçeli bir evde yaşamıyorsanız mutlaka tuvalet eğitimi vermeniz gerekiyor. Mamasını yedikten sonra 30 dakika içinde sindirimi tamamlanır ve tuvalet ihtiyacı hisseder. Zaman-mekan arasında bağlantı kurduktan sonra köpeğinizin alışkanlık kazanması daha çabuk olacaktır.

Tuvalet eğitimi verirken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bunun en başında planlı ve tutarlı olmanız gerekiyor. Aynı zamanda her zaman aynı yere tuvaletini yapmalıdır. Gün içinde en az 3 kere tuvalete götürmelisiniz.  Tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra ona ödül maması vermeniz, alışkanlığını kazanmasında yardımcı olacaktır. Bunun yanında utanma huyu olduğu için tuvaletini yaparken dikkat etmeniz gerekiyor.

Tıraş Edilmiş Toy Poodle
Tıraş Edilmiş Toy Poodle

Güvenilir Alan Oluşturun

Onu tek başına bıraktığınız zaman, eşyalarınıza zarar gelmemesi için bir alan oluşturmanız son derece önemlidir. Güvenli alan içinde oyuncukları olması ve tuvalet ihtiyacını giderebilmesi sıkılmamasına yardımcı olur.

Egzersiz Yaptırın

Düzenli olarak egzersiz yapması son derece önemlidir. Bu sayede hastalıklara karşı olan bağışıklığı artar. Bunun yanında egzersiz yapması halinde saldırganlık yapma ihtiyacı hissetmez. Onun hem ruh sağlığı hem de beden sağlığı için egzersiz son derece önemlidir.

Sonuç

Toy Poodle cins köpekleri özellikleri itibari ile bu şekilde anlatabiliriz. Toy Poodle özellikleri ve bakımı konusunda bilgi sahibi olmanız ve özverili olmanız halinde çok iyi bir dost kazanabilirsiniz. Başka köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşması onun için ve sizin için çok büyük bir artı olacaktır. Eğer siz de köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız Toy Poodle’lar sizin için çok iyi bir seçenek olabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Klavyede Çukur Sembolü (<•••>) Nasıl Yapılır, Çukur İşareti Kopyala
Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara olan ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri bu site aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Beni aşağıdaki sosyal medya adreslerimden takip edebilirsiniz.

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz