KATEGORİLER
Kripto Al Sat


İnternetten Fotoğraf Silme Ve Fotoğraf Kaldırma

İnternet teknolojisinin gelişmesi ve insanları, sosyal medya gibi platformları sık kullanmaya başlaması, birçok kişinin suça yönelmesine neden oluyor. İnternet siteleri ya da sosyal medya platformları aracılığı ile geniş kitlelere ulaşmak daha kolaydır.

İnternet dünyasında sayısız web sitesinin olduğu biliniyor. Bu sitelerde bazen kişisel hakların ihlaline neden olan fotoğraflar paylaşılabiliyor. Kişisel hakların ihlal edildiği fotoğraf paylaşımları, çeşitli yöntemlerle internetten silinebiliyor.

Birçok kişi internetten fotoğrafların nasıl silineceği konusu hakkında bilgi sahibi olmadığı için kendisi ile ilgili yayınlanan içerikleri görünce panik yaşayabiliyor. İnternette yayınlanan kişisel ya da kurumsal fotoğrafların silinmesi ya da erişimlerinin engellenebilmesi için hukuki yollar kullanılabiliyor.

İnternetteki Fotoğraflar Nasıl Silinir?

İnternetten resim kaldırma işlemlerinin yapılmasını isteyenler, hangi yolları kullanacaklarına karar vermelidir. İnternet ortamında yer alan fotoğrafların kaldırılabilmesi için yayınlanan sitenin sahibinin kim olduğu öğrenilmelidir. İnternetteki resimlerin hem yayınlandığı siteden hem de Google arama sonuçlarından kaldırılması talep edilmelidir. İnternetten resimlerin kaldırılması işlemleri yayınlandığı yere göre değişir.

 • Sosyal medya platformuna yüklenen resimlerin kaldırılması,
 • Kendi sitenize yüklediğiniz görselleri kaldırma,
 • Google sitelerine yüklediğiniz görselleri kaldırma,
 • Kişisel haklarınızı ihlal eden görsellerin kaldırılmasını isteme,

Kendi yüklemiş olduğunuz görselleri, site üzerinden görseli seçerek yayından kaldır ve sil seçenekleri ile kaldırabilirsiniz. Başkası tarafından internete yüklenen resimlerin kaldırılabilmesi ve silinebilmesi için site sahibi ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

Site sahibi ile iletişimler, hosting şirketi üzerinden ya da sitenin iletişim seçenekleri üzerinden kurulabilir. İnternette yer alan resimlerin yasal nedenler kaldırılması için mahkeme kararı gerekebiliyor. Mahkeme kararı ile hem silme hem de erişeme engelleme işlemleri yapılabiliyor.

İnternetteki Fotoğraflar Nasıl Silinir? 

İnternetteki Fotoğraflar Nasıl Silinir?

Suç Sayılan Fotoğrafların İnternetten Silinmesi

Kişinin kendi bilgisi dışında, başkaları tarafından özel hayatın gizliliğini ihlal eden ya da çeşitli suç unsuru içeren fotoğrafların internetten silinmesi için ilgili fotoğrafın Google arama sonuçlarında görülmesi gerekir.

Suç sayılan fotoğrafların google’dan kaldırılmasının çeşitli yolları vardır. Resimleri silmek isteyenler. İmages.google.com üzerinden ilgili resimler bulunur. Görsel üzerine sağ tıklanır ve görselin erişim bağlantısı kopyalanır ve kaldırma isteği bulunan kısmı yapıştırılır. Bu talep Google iletilmiş olur ve kısa sürede görsel görülmemeye başlar. Özel web sitelerinde yayınlanan ve suç sayılan fotoğrafların silinmesi için site yöneticisi ile iletişim kurulur ya da hukuki yollar denenir.

Kamu sağlığını ve düzenini bozacak içeriklere sahip tüm görseller suç sayılan fotoğraflar arasında yer alır. Kişi kendisi ile ilgili fotoğrafların yayınlandığını gördüğünde, ilk olarak site sahibi ile görüşmelidir. Çoğu zaman site sahibi bulunamamakta ya da aralarındaki husumetten dolayı görseller yayınlanmaktadır. Bu durumda, kişi suç duyurusunda bulunarak, mahkeme kararı ile silinmesini sağlayabilir.

Suç Sayılan Fotoğrafların İnternetten Silinmesi

Suç Sayılan Fotoğrafların İnternetten Silinmesi

İnternette Fotoğraflara Erişimin Engellenmesi

İnternetten fotoğraf kaldırma ya da erişimlere engelleme işlemlerinin belirli şartları vardır. En garanti ve doğru yol her zaman hukuki seçeneklerdir. Kişi ya da kurumlar, içerik sağlayıcıya başvuruda bulunur ve içeriğin kaldırılması için ihtarda bulunur. Diğer yöntem ise Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunarak erişimin engellenmesi ya da kaldırılması kararı aldırabilir. İnternet siteleri ya da sosyal medyadan fotoğrafların erişimlerine engelleme konulabilmesi için fotoğrafların şu içeriklerde olması gerekiyor.

 • Özel hayatın gizliliğini ihlal etmesi,
 • Kişisel hakların ihlal edilmesi,
 • İçeriğin suç teşkil etmesi,
 • Telif haklarını ihlal etmesi,
 • Genel sağlık ve kamu düzeni açısından sakıncalı olması,

Bu kapsama giren ve internetten kişi ya da kurumların bilgisi dışında yayınlanın fotoğraflar için erişim engelleme, kaldırma işlemleri talep edilebilir. Erişimin engellenebilmesi için içerik konusuna göre farklı işlemler uygulanabilecektir.

İnternette Fotoğraflara Erişimin Engellenmesi

İnternette Fotoğraflara Erişimin Engellenmesi

Sosyal Medya Platformlarından Fotoğrafların Silinmesi

İnsanlar sosyal medya platformlarını etkileşimler oluşturmak amacıyla kullanıyor. Kişisel sosyal medya hesabında farklı fotoğraflar paylaşanlar, yanlışlık olduğunda ya da silinmesi talep edildiğinde kullanıcı hesabı üzerinden görselleri istediği zaman silebilir.

Günümüzde, sosyal medya platformlarında çok sayıda sahte (fake) hesap bulunuyor. Birçok kişi fake hesaplar oluşturarak, zarar vermek istedikleri kişilerle ilgili kişilik haklarını ya da özel hayatın gizliliğini ihlal edecek resimler paylaşmaya başlıyor. Bu hesapların gerçek sahipleri bilinmediği için iletişim kurarak silinmesini talep etmek mümkün değildir.

Hukuki yollarla sosyal medya platformu temsilcileri ile yazılmalar yapılır ve ilgili içeriğin kaldırılması talepleri iletilir. Sosyal medya üzerinden daha çok şantaj amaçlı paylaşımlar yapılır. Şantaj ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden fotoğrafların silinmesi için savcılık başvuruları ile kısa sürede işlemler sonuç verir ve istenmeyen resimler sosyal medya platformlarından ya da internet sitelerinden kaldırılır.

Sosyal Medya Platformlarından Fotoğrafların Silinmesi

Sosyal Medya Platformlarından Fotoğrafların Silinmesi

İnternette Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali

Türk Ceza Kanunu 134. Maddesi ile özel hayatın gizliliği koruma altına alınmış, kişilere dava açma hakkı verilmiştir. İnternetten fotoğraf silme talebinde bulunan kişiler özel hayatının gizliliği ihlal edilmiş olan kişilerdir.

Tesadüfen ya da başkaları aracılığı ile kendisine ait özel fotoğrafların internet sitelerinde kişi ya da kişilerce yayınlandığını görenler, biran önce kaldırılması için bir şeyler yapmaya çalışır.

Resimleri kimin yayınladığı biliniyorsa hemen o kişi ile iletişime geçilir ve uzlaşma yoluyla silmesi sağlanır. Uzlaşma olmadığında ya da kim tarafından yayınlandığı bilinmediğinde ise suç duyurusunda bulunarak erişime engellenmesi ve internetten kaldırılması sağlanabilir.

İnternetten Resim Silme İşlem Süresi

İnternetten, bilgi dışında yayınlanan görsellerin silinmesi için çeşitli kanuni yollar kullanılır. İnternetten resim silme işlemleri için ilk yol, içerik sağlayıcı ile görüşmektir. İçerik sağlayıcı yapılan talebi yerine getirmediğinde, Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılır.

Başvurular, hak ihlalini gösterir dilekçe ile yapılır ve içeriğin kaldırılması talep edilir. Yapılan talebi inceleyen Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile fotoğrafları erişimler engellenir. Engellenen resimleri hiç kimse göremeyecektir. Normal şartlarda, Sulh Ceza Hakimliği kararı ile internetten silme işlemleri ortalama 1 ile 15 gün içerisinde yapılabiliyor.

İnternetten Resim Silme İşlem Süresi

İnternetten Resim Silme İşlem Süresi

İnternetten Fotoğraf Kaldırma İle İlgili Suç Duyurusu

Kişisel haklarını ihlal edecek içeriklere sahip resimlerin internet üzerinden yayınlandığını görenler mağduriyetlerini belirterek, bilişim suçları kapsamında suç duyurusunda bulunabilecektir. Suç duyuruları, savcılıklara yapılır.

İnternet üzerinden resimlerinin yayınlanması ile mağdur edilmeye çalışılan kişilerin hakları TCK’nın 136. Maddesi ile korunmaya çalışılıyor. İnternet üzerinden fotoğrafların yayınlanmasının nedenleri arasında, şantaj, intikam, itibarı zayıflatma, ticari rekabet gibi amaçlar yer alabiliyor. Hukuka aykırı olarak kullanılan resimler suç teşkil eder.

İnternetten kaldırılmasını isteyenler yapacakları başvuru ile hukuki süreci başlatıyor, yayından kaldırılmasını sağlarken, paylaşan kişiler hakkında da işlemler yapılmasını talep edebiliyor. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden önemli durumlarda Sulh Ceza Hakimliği karalı ile internet sitesinin ilgili bölümüne erişimler 1 gün içerisinde engelleniyor.

İnternetten Fotoğraf Kaldırma İle İlgili Suç Duyurusu

İnternetten Fotoğraf Kaldırma İle İlgili Suç Duyurusu

İnternetteki Fotoğraflar İçin Tazminat Talebi

İnternet siteleri ya da sosyal medya platformlarında, kişilere ait resimlerin izinsiz olarak kullanılması hukuki sonuçlar doğuruyor. İnternette paylaşılan fotoğrafların, utanma, rencide edici, küçük düşürücü etkilere neden oluyorsa kişi yaşadığı mağduriyetten dolayı hem silme hem de kişiler hakkında maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakkına sahiptir. Yapılan araştırma ile resimlerin izinsiz olarak internete yüklendiği IP numarası hattı sahibi tespit edilir ve hat sahibi kişi yapılan işlemlerden sorumlu tutulur. Suçu işleyen kişiler hakkında ayrıca ceza davaları açılabilir.

İnternetteki Fotoğraflar İçin Tazminat Talebi

İnternetteki Fotoğraflar İçin Tazminat Talebi

 

İçerik
Redmi 9İ

Redmi 9İ Xiaomi akıllı telefonun alt markası Redmi modeli, bütçe dostu yeni bir telefon duyurdu.1

5 dk. 70 Okundu
İçerik
Samsung Galaxy M31 Prime Akıllı Telefon Modeli İnceleme

Samsung Galaxy M31 Prime Akıllı Telefon Modeli İnceleme ana modeli 2020 yılında piyasaya sürüldü. Boyutları1

5 dk. 79 Okundu
İçerik
Galaxy S21+ 5G

Galaxy S21+ 5G , Samsung firması yeni amiral gemisi serisi 3 yeni telefonla geliyor. Galaxy1

5 dk. 142 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,079.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,967.49
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • binance-coinBNB (BNB) $ 293.58
 • xrpXRP (XRP) $ 0.411771
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.01
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.527145
 • solanaSolana (SOL) $ 50.84
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.085542
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.97
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 30.57
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,102.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,934.37
 • tronTRON (TRX) $ 0.070716
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 67.97
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.187996
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.94
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.646091
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 6.03
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.30
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.86
 • stellarStellar (XLM) $ 0.131802
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.04
 • okbOKB (OKB) $ 12.15
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.448256
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 10.28
 • flowFlow (FLOW) $ 2.89
 • moneroMonero (XMR) $ 162.58
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.28
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.90
 • uniswapUniswap (UNI) $ 4.98
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.101537
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 92.51
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030165
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.064319
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.997797
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.108504
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.71
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 21.82
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.88
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.06
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.22
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.72
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.23
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.91
 • fraxFrax (FRAX) $ 1.00
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.23
cemre.com