KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Astım Hastalığı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

Astım hastalığı nedir Neden olur Nasıl geçer Günümüzde ve eskiden beri her yaşta görülen astım özellikle %30 küçük yaşlarda meydana gelen bu hastalığın net bir tedavisi yoktur. Ancak doktorunuzun tedavi yöntemleriyle astımınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Astım hastalığı son dönemler de daha çok alerjik tanıları konulmuştur. Astım nedenleri ev ortamında ki tozlar ve fazlasıyla olan hava kirliliği neden olmaktadır. Tabi daha bir çok nedenleri de vardır.

Astim Hastaligi Nedir Neden Olur Nasil Gecer

Astımda hava yollarında daralma ve krizler şeklinde ataklar gerçekleşir. Astım şikayeti olanlarda bronşlarda mikrobik olmayan iltihap bulunur. Buna bağlı olarak bronşlarda salgılar artar, bronş duvarı kasılır ve  hasta astım atağını bu şekilde geçirir. Toz, duman, koku, polenler atağı başlatan unsurlardır. Astım alerjiye bağlı olabileceği gibi alerjiden bağımsız gelişebilmektedir. Astım hava yollarının çevresel etkenlere karşı aşırı duyarlı olmasına denir.  Hava yollarında ve hava yollarını döşeyen mukoza denilen zarda şişme gerçekleşir. Bu şişme, genellikle hava akımını engelleyerek solunum sıkıntısına neden olabilmektedir. Bu dönemlere astım nöbetleri denir.

Astim Hastaligi Nedir Neden Olur Nasil Gecer 2

Astım hastalığını genel olarak tetikleyen unsurlar vardır. Bunlardan uzak durarak astım olmanızı engelleyebilirsiniz. Astımın pek çok nedeni vardır. Bazen elinizden gelen tüm önlemleri alsanız da ailenizde astım hastası görülmesi genetik olmasından kaynaklı insanlarda görülebilir. Astım sadece alerjik de olabilir. Astım sahibi kişiler özellikle ağır egzersizler yapılırsa astımı tetikleyebilir. Kirli hava, sigara içmek veya pasif içicilik ( içmeseniz de o ortamda bulunmanızdan ötürü o havayı solumanız), evcil hayvanların tüyleri veya derileri, evdeki nem, toz, küf gibi etkenler, polenler, obezite, duman, stres, depresyon, kullanılan bazı ilaçlar örneğin antibiyotiklerin içinde kullanılan penisilin nefes darlığına sebep olabilmektedir.

Astim Hastaligi Nedir Neden Olur Nasil Gecer 4

Astım hastalığınızın iyileşmesi için öncelikle doktora gitmeniz ve belli testlerden geçmeniz gerekmektedir. Testlerin ve sizin hikayenizin sonucunda detaylı bir şekilde düşünülerek size en uygun tedavi yöntemi uygulanır. İmkanınızın olduğu kadar temiz havası olan bir yerde yaşamak toz miktarını da azaltır, kirli havadan da etkilenmemiş olursunuz. Sizi zorlamayacak egzersizler yaparak ve işlenmiş ürünleri azaltarak da astımın tetiklenmesini engelleyebilirsiniz.

İçerik
Sağlıklı Beslenmeye İlk Adım

Sağlıklı beslenmeye ilk adım atacak kişiler nerden başlayacakları konusunda kararsız kalabilir. Sağlıklı beslenmek her zaman1

2 dk. 29 Okundu
İçerik
Hiç Bilmediğiniz İlginç Alerjiler

Hiç bilmediğiniz ilginç alerjiler sizi şaşırtacak kadar saçma ya da ilginç alerjilere sahip insanları öğrendiğinizde1

2 dk. 23 Okundu
İçerik
Egzama Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Egzama nedir? Neden olur? Nasıl geçer? Egzama birçok insanda yaş fark etmeksizin yaşadıkları bir cilt1

7 dk. 13 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.