KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Apache Spark Uygulaması Nedir?

Apache Spark uygulaması nedir ? sorusunda pek çok farklı cevaplar bulunsa da işletişim sistemlerinin en önemli gereksinimleri arasında yer almaktadır. 2014 yılının Mayıs ayında piyasaya giren bu uygulama her geçen gün yapmış olduğu teknolojik yenilikler sayesinde tüm uygulamalar içinde en fazla tercih edilen veri işleme motoru olmuştur. Pek çok kişinin bilgisayarlarında kullandığı bu uygulamaya olan ilgi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Tekolojinin gelişmesi ile bilgisayar kullanımı daha artmış olup Apache Spark uygulaması nedir sorusuna çok fazla kişi tarafından cevap aranmaktadır. 

Apache Spark Uygulaması Hakkında Bilinmeyenler

Apache Spark uygulaması büyük verileri çözümleyen uygulamaların performansını daha da artırmak için bellek içi işlemeyi destekleyen açık kaynaklı bir paralel işleme çevresi olmaktadır. Büyük veri çözümleri geleneksel ver tabanları adına çok büyük ya da karmaşık olan verileri işleyecek şekilde tasarlama yapılmıştır. 

Spark disk tabanlı alternatiflerden çok daha hızlı olan bellekte yer alan büyük oranda veriyi işlemektedir. Bu uygulama aynı zamanda veri işleme görevlerini birden daha fazla bilgisayara tek başına dağıtabilen bir veri işleme motoru olarak işlem yapmaktadır. Büyük veri depoları arasına hızlı bir şekilde ilerlemek için gerekli olan bilgi işlem gücünün düzenlenmesini sağlamakta olan büyük veri ve makine öğrenimi dünyalarının anahtarı olmaktadır. Bankalar, telekomünikasyon şirketleri ile oyun şirketlerinin dışında Apple, Facebook, Microsoft ve IBM gibi büyük teknoloji devleri tarafından da kullanılan bir uygulamadır. 

Apache Spark Nasıl Çalışır?

Son zamanların en fazla talep gören uygulamalarının başında gelen Apache Spark uygulaması nasıl çalışır sorusu çok fazla sorulmaktadır. Bu uygulama Hadoop Dağıtılmış Dosya Sistemi, NoSQL veritabanları ve Apache Hive gibi pek ok farklı ve havuzlarında yer alan veriler ile işlemektedir. Spark büyük veri analizi uygulamalarının performansını artırmak için bellek içi işlemeyi desteklemekte olsa da ancak veri kümeleri mevcut sistem belleğine sığamayacak kadar büyük olması durumunda disk tabanlı işlemeyi gerçekleştirebilir. 

Uygulama hiyerarşik bir mimariye sahi olmakta ve Spark sürücüsü çalışan düğümleri yöneten ile küme yöneticisini kontrol altına alan ana düğüm olmaktadır. Saprk Core motoru temel veri türü olarak esnek dağıtılmış veri kümelerini kullanmaktadır. Bu sayede hesaplama karmaşıklığını kullanıcılardan gizleyecek biçimde tasarlanmış olan bir yapısı bulunmaktadır. 

Apache Spark Özellikleri Nelerdir?

Apache Spark gerçek zamanlı veri işleme adına açık kaynaklı bir küme hesaplama çevresi olmaktadır. Bu uygulamanın ana özelliği bir uygulamanın işlem hızımı artıran bellek içi küme hesaplama yapmasıdır. Spark bütün kümeleri programlamak adına örtük veri paralelliği ve hata toleransı ile bir ara yüz sağlamaktadır. Toplu olan iş uygulamaları, etkileşimli sorgular, akış ve yinelemeli algoritmalar gibi çok çeşitli iş yüklerini kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Apche Spark özellikleri sayesinde kullanıcılar son derece uygulamadan memnun kalmakta ve her geçen gün çok daha fazla talep görmektedir. Uygulamanın özellikleri şunlardır;

  • Hızlı Olma Özelliği; Spark büyük ölçekli veri işleme adına kullanılan Hadoop MapReduce’dan yaklaşık olarak 100 kat daha fazla çalışma göstermektedir. Bu hıza kontrollü bölümleme yolu ile de ulaşmak mümkün olmaktadır. 
  • Güçlü Önbellekleme Özelliği; Basiy programlama katmanı, disk kalıcılığı ve güçlü önbellekleme yetenekleri sağlamaktadır. 
  • Gerçek Zamanlılık Özelliği; Bellek içi hesaplama nedeni ile Gerçek Zamanlı hesaplama ve düşük gecikme süresi sunmaktadır. 
  • Dil Desteği Özelliği; Spark, R, Scala, Java ve Python için üst düzey API’ler sunmaktadır. Bu 4 dil içinde her hangi birinde Spark’ı kullanmak mümkün olacaktır. 

Apache Spark uygulaması iki ana soyutlamaya dayanmaktadır. Bu soyutlamalar şunlardır;

  • Esnek Dağıtılmış Veri Kümesi (RDD): Spark Cluster üzerinde veriler ile alakalı hesaplamalar yapılmasını sağlayan bileşendir. 
  • Yönlü Düz Ağaçlar (DAG): Bir işlem yaptırıldığında işlem DAG zamanlayıcısına gönderilmektedir. DAG operatörleri görev aşamalara bölmekte olup, Spark yüksek düzeyde RDD işlemlerini zamanlayan ağaçlı mimari bir bileşene sahip olmaktadır. 
apache spark nedir
apache spark nedir
  • Spark Ekosistemi

Apache Spark ekosistemi içinde yer alan işlem sıralaması olarak, Spark Core, Spark Streaming, Spark SQL, GraphX, Machine Learning, SparkR bulunmaktadır. Pek çok kişinin tercihi olan bu uygulama fiyatları çok daha uygun olması tercihin ilk sırada olmasına yardımcı olmaktadır. 

İçerik
Cortana Bilgisayar Kapatma Komutu

Cortana, Microsoft’un asistan sistemlerinden biri olarak bizi karşılıyor. Her ne kadar şuan Türkiye’de aktif olarak1

1 dk. 18457 Okundu
Nedir
Windows 7, 8 ve 10’da Sınama Modu Kapatma

Windows 10’a sürekli olarak gelen güncellemelerle birlikte birçok kullanıcı “Sınama Modu” uyarısı ile karşılaşıyor. Bu1

3 dk. 6095 Okundu
İçerik
WinRAR Erişim Reddedildi Hatası ve Çözümü

Windows 10 başta olmak üzere birçok işletim sisteminde WinRAR programının kurulu olduğunu görmek adeta kaçınılmaz1

3 dk. 16618 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.