KATEGORİLER
Kripto Al Sat


AliExpress Vergi

E- ticaret alanında firmalar artık daha aktif satışlar yapmaya başladı. Özellikle pazar yeri tarzında üye olunarak satış yapılan web siteleri satıcı firmalar için çok büyük avantajları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri AliExpress, dünya çapında yakaladığı satış başarısı ile çokça tercih ediliyor. Özellikle Çin’den uygun fiyatlı ürünler satın almak pek çok insan için oldukça cazip alışverişler oluşturabiliyor. Ancak 2019 yılı itibari ile alıcılar satın aldıkları ürünlerin satış bedeline ek olarak gümrük vergisi de vermektedir. Bu nedenle satın alma işlemlerinde ürünler uygun fiyatlı gibi görünse de aliexpress vergi ödeme işlemi de bu fiyatlara eklendiğinde fiyat pahalı hale gelebiliyor.

Aliexpress Vergi Hesaplama

Ürün satın alırken alışveriş yapan bireyler aliexpress vergi hesaplama 2021 işlemlerini çokça araştırıyor. 2019 yılından bu yana yapılan alışverişlerden gümrük vergisi alındığı için vergi hesaplamalarını da ürün fiyatına ekleyerek karar vermek çok daha doğru olacaktır. Satın alınan her üründe hesaplanması gereken vergi kalemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • %20 gümrük vergisi
 • %20 özel tüketim vergisi
 • Gümrük sunum ücreti 8 TL
 • Damga vergisi 0,70 TL

Bu oranlar 1500 Euro’ya kadar olan alışverişleriniz için geçerlidir. Bu tutarı aşan alışverişlerinizde ise hesaplama oranları değişecektir. 1500 Euro üzerindeki alışverişlerinizde bu vergi kalemlerine %18 oranında katma değer vergisi de ekleniyor. Aynı şekilde bu oranlar 30 kg ve altındaki alışverişleriniz için geçerli rakamlardadır. Alışverişiniz 30 kg üzerinde olduğunda yine ek maliyetler karşınıza çıkacaktır.

Aliexpress Vergi Nasıl Ödenir?

Alışverişlerinizde rakamlar ve kg baremlerine göre ek maliyetler karşınıza çıkabiliyor. 1 TL bir ürün bile satın alsanız size maliyeti 9 TL olacaktır. Bu alanda alıcılar aliexpress vergi nasıl ödenir araştırmalarında karşılarına kargo firmaları çıkıyor. Satın alınan ürünler için vergi ödemeleri kargo firmalarına yapılıyor. PTT Kargo bu alanda kapıda teslimat seçeneği ile ürünleri kapınıza kadar getirmekte ve teslimat sırasında ödemeleri almaktadır. 

Satın aldığınız ürünler bazı durumlarda gümrüğe takılabiliyor. Bunu kontrol için PTT kargo takip sayfasını kullanabilirsiniz. Uzun süre bekletilen bir kargonuz var ise UKİM yetkileri ile görüşmeniz gerekli olacaktır. Verilen bilgileri göre gerekli adımları atarak kargonuzu teslim alabilirsiniz. Gümrüğe takılabilecek bazı ürünler şu şekildedir:

 • İlaçlar
 • Sim kartlar
 • Tarihi eserler
 • Canlı hayvanlar
 • Patlama özelliğine sahip kimyasal maddeler ve kumar makineleri

AliExpress ÖTV Muaf Ürünleri

Yapılan alışverişlerde standart ürünler için %20 oranından özel tüketim vergisi hesaplanır. Bu hesaplamalarda bazı istisnalar karşımıza çıkar. Bazılarında vergi hiç alınmazken bazılarında ise daha fazla oranlarda ÖTV oranı ile karşılaşabilirsiniz. Vergiden muaf olan ürünler ham kürkler, basılı yayınlar ve kitaplar olurken elektrik akümülatörlerinden yüzde 3 oranında ÖTV alınmaktadır. Bunların yanında dinleme cihazlar, ses kayır ve projektör gibi ürünlerde ÖTV oranı %7 oluyor. Canlı hayvanlardan elde edilen kürkler ya da taklit kürklerin ÖTV oranları ise yüzde 25 rakam aralıklarını buluyor. Satın aldığınız ürünlerin toplam maliyetini hesaplamak için aliexpress vergi hesaplayıcı gibi araçlar kullanılabilir.

AliEkspress Vergi Oranları Ne Anlama Gelir?

Ülkemizde yurt dışından hem alınan hem de satın ürünler belirli kanunlara göre vergi oranlarına tabi olur. Önceki yıllarda çok yüksek ürün bedelleri için alınan vergi oranları 2016 yılından itibaren daha düşük vergi oranlarda uygulanıyor. Yurt dışı alışverişlerinde 22 Euro olan vergisiz alışverişler 2019 yılı itibari ile tamamen kaldırıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu sonrasında 1111 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yurt dışından alınan tüm ürünlerde ÖTV, gümrük vergisi ve diğer tüm vergiler alınmaktadır. 

Yapılan alışverişlerde aliexpress vergi ne kadar araştırmaları yapılarak toplam maliyet hesaplamaları yapılmalıdır. Çok uygun ürünler eklenen vergilerde oldukça pahalı fiyat aralıklarında karşınıza çıkabilir. Vergi oranları zaman içinde değişebilir. Bu nedenle güncel vergi oranları takip edilerek hesaplamalar yapılmalıdır.

İçerik
Samsung Uygulama Gizleme

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte, kişisel eşyalarınız arasında en özel ve sık kullanılan durumuna1

4 dk. 19663 Okundu
İçerik
Netflix Hesabı Silme – Üyelik Sonlandırma

Netflix Hesabı Silme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin sayısı günümüzde artış gösteriyor olsa da Türkiye’nin ve1

3 dk. 39 Okundu
İçerik
Tarayıcıda Arama Geçmişi Otomatik Silme Nasıl Yapılır?

Tarayıcıda Arama Geçmişi Otomatik Silme Nasıl Yapılır? Her kullanıcı bilgisayarında birbirinden farklı internet tarayıcıları kullanır.1

3 dk. 47 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.