KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Uniswasp (UNI)

Uniswasp (UNI) Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Uniswap kısaca birçok coin gibi Ethereum tabanlı merkeziyetiz bir borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Uniswap ABD’nin San Fransisco şehrinde kurulmuştur. uniswap, Ethereum’un da geliştiricileri arasında yer alan Heiden Adams tarafından 2018 yılında aynı platform için takas ve özellikle de likidite protokolü olarak geliştirilmiştir. Uniswap kendi blok zincirine sahip olmamakla birlikte yine Ethereum blok zincirini kullanmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir otorite ve yetkenin kontrolünde olmayan Uniswap’ta tüm süreçler kullanıcı tarafından organize edilmektedir.

 Öte taraftan Uniswap’te işlem süreçleri oldukça basit olmakla beraber, Uniswap ETC20 tokenları ile ETH’yi takas imkânı da vermektedir. Uniswap’ın bu genel özelliklerinin ardından dilerseniz sizler için hazırladığımız ayrıntılı Uniswap Grafik ve Analiz Tablosu üzerinde, coin incelememize devam edebiliriz.

Uniswap, Coinmarketcap verilerine göre kripto para piyasasında güncel olarak 10. sırada yer almaktadır. Uniswap’ın bu anlamda çok büyük bir piyasa değerine sahip olduğu kolaylıkla söylenebilir. Nitekim Uniswap’in yaklaşık 1 buçuk milyar doları geride bırakan piyasa değeri, söz konusu coinin genel sıralamada elde ettiği bu haklı yerin temel sebebi olarak gösterilebilir. Uniswap hacminin ise 450 milyon doların üzerinde olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra Uniswap, toplam ve maksimum arz sayısını 1 milyar adet olarak belirlerken, coinin dolaşımda olan güncel arz sayısı ise 564,965,290.36 adettir. 

Bu veriler Uniswap’in güncel piyasada aktif olarak  %56’sının işlem gördüğünü göstermektedir. Ancak yapılan açıklamaya göre Uniswap’ın söz konusu bu arzı 2022 yılından sonra her yıl %2 oranında artış gösterecek şekilde planlanmıştır. Dolayısıyla Uniswap bir kripto para olarak uzun soluklu bir projeye sahip olmakla birlikte feasibilitesi de oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır. Öte tarafta Uniswap piyasada sürdürülebilir bir işlem hacmi elde edebilmek için ağ katılımını periyodik olarak %2 oranında arttıracağını belirtmiştir. 

Uniswap Grafik ve Analiz Tablosu

Öte taraftan Uniswap, rekabetin giderek artış gösterdiği token piyasasında elde ettiği konumu kaybetmemek adına bazı metotlar kullanmakta ve böylece yeni zirvelere ulaşabilmek için çalışmalarını planlı bir şekilde sürdürmektedir.

Coin uzmanları genel anlamda dolaşıma sonradan dahil edilecek tokenler hakkında çok da olumlu fikirlere sahip değildir. Büyük fotoğrafta %50 veya %52 gibi bir dolaşım arzına sahip olan coinlere bu çerçevede biraz mesafeli bir tutum sergilenebilmektedir. Ancak Uniswap’in sahip olduğu projenin genel özellikleri ve oldukça geniş kulanım alanına sahip olması insanların buraya hızlı bir şekilde yönelmesini sağlamıştır. Nitekim daha öncede altı çizildiği üzere Uniswap’i genel coin sıralamasında elde ettiği yer bu yönelimi açıkça göstermektedir. 

Uniswap şuanda 26 dolar civarında seyretmektedir. Son dönemlerde yaşadığı bu iki büyük düşüşün ardından güçlü bir şekilde çıkan Uniswap’ın önümüzdeki dönemlerde 50 dolara kadar yükseleceği tahmin edilmektedir. Öyle ki dramatik bir düşüş yaşayan bitcoinler arasında eski fiyatını yakalayan ve toparlanma evresini çok kısa sürede bırakan Uniswap’ın daha iyi noktalara geleceği öngörülmektedir.

Uniswap merkezi olmayan kripto para takasa platformudur. Takas işlemleri akıllı kontratlar sayesinde Ethereum üzerinden anlık olarak gerçekleşmektedir. Platforma likidite sağlayanlar havuzlarda gerçekleşen işlemlerden gelir elde etmektedir. 

Uniswap Yorumlar

Söz konusu kripto paralar olduğunda gündeme gelen ilk olgulardan birisi de hiç şüphe yok ki madenciliktir. Uniswap yorumlar da daha çok bu noktada yoğunlaşmaktadır. Peki, Uniswap’te madencilik bulunuyor mu? Uniswap piyasada madenciliğe imkân veren coinler daha doğrusu tokenler gibi bir kripto para değildir. Bunun temel sebebi ise hiç kuşkusuz Uniswap’in Ethereum tabanlı bir coin olmasıdır. Coin madencilikten ziyade piyasaya belirli zamanlarda verilen Uniswap’ler ile işlemlerine devam etmektedir. 

Dolayısıyla bir çok kripto parada gördüğümüz madencilik işlem süreci Uniswap’de bulunmamaktadır. Uniswp bir arz talep çizgisi üzerinde piyasa işlemlerini sürdürmeye devam ederken mevcut arzının %15’ini kullanıcılarına dağıtması ile de bu anlamda büyük bir takdir toplamakta ve pek çok yatırımcıyı kendine çekmektedir. Bu noktadan hareketle Uniswap yorumların merkeziyetiz finans uygulamaları arasında yer alan bu kripto paranın giderek popüler bir hale geldiği yönündedir.

Uniswap, konvansiyonel borsalarda işlem gören benzerlerine kıyasla token ticaretindeki işlevselliği arttırmanın yollarını hedeflerken bu işlemin otomatik bir protokol eşliğinde sağlanabilmesine yönelik bir vizyon edinmiştir. Uniswap bu vizyonuna yönelik sahip olduğu misyonel faaliyetler doğrultusunda likidite problemlerini çözerek çok daha fazla verimlilik ortaya çıkarmakta ve merkeziyetsiz borsaların yaşamış olduğu ve sütesinden gelmekte bir hayli zorlandığı bu kronik sorunu başarılı bir şekilde çözmektedir. 

Uniswap yorumlar odaklandığı bir diğer nokta da söz konu coinin 2020 yılıın Eylül ayında kendi tokenini geliştirmesine yönelik işlemleri konu edinmektedir. Uniswap bu hamlesi ile erken tarihli kullanıcılarına bu tokenlerı ödül olarak vermiş bu hamle Uni kullanıcılarına risksiz bir kar imkanı sunarken merkeziyetsiz borsalardaki dengeyi kendi lehine çevirebilmiştir. Uniswap bu özellikleri nedeniyle dijital para sektöründeki riskleri minimize etmekte, işlem masraflarını da aynı ölçüde azaltarak etkinlik seviyesini bir hayli yükseltmektedir. 

Coin
TRON COİN

TRON COİN TRX olarak bilinen Tron Coin Singapur çıkışlı bir sanal para birimidir. Merkeziyetsiz yapıda1

5 dk. 19 Okundu
Coin
Ontology (ONT)

Ontology (ONT) Yatırım dünyasının yavaş yavaş kripto dünyasına kaymaya başlaması ile birlikte birçok farklı coin1

5 dk. 20 Okundu
Coin
Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir? Sorusunun karşılığı günümüz teknolojisine uygun biçimde üretilmiş dijital paradır diyebiliriz. Ayrıca kripto1

5 dk. 15 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al