Ana Sayfa SİNEMA Gerçek Suçlardan Uyarlanan En İyi 20 Film

Gerçek Suçlardan Uyarlanan En İyi 20 Film

Filmleri
Filmleri

Oscar Wilde, “hayat sanatı, sanatın hayatı taklit ettiğinden çok daha fazla taklit eder” diye yazdı. Ve, belki 1889’da durum buydu, ama bu gerçek suç türü patlamadan önceydi . Gerçek suç alanı, son birkaç yılda konuyla ilgili bir dizi podcast ve hatta kabus istemeden tüketebileceğinden daha fazla Netflix belgeseli ile aşırı doygun hale geldi . Öyleyse, şok edici bir hikayenin gerçekten yaşandığını bilmekten kaynaklanan doğal entrikayı kovalarken biraz belgesel mesafesine ihtiyacınız varsa, dramatize edilmiş, gerçek bir film üzerine kurulu bir film, gerçek bir hikayeye duygusal bir alan kazandırabilir.

Ünlü seri katillerin yaşamlarından Amerikan gangster türüne, J-Lo’nun kusursuz 2019 dolandırıcı / striptizci melez tasvirine kadar, bu haber hikayelerini bir üst seviyeye taşıyın ve aşağıdaki 20 başlıktan biriyle dramatik yeniden anlatımlara göz atın.

1- Arkadaşım Dahmer

Arkadaşım Dahmer , Amerika’nın en kötü şöhretli seri katillerinden biri olmak için büyüyen, utangaç, tuhaf bir çocuk olan Jeffrey Dahmer’ın ergenliğini konu alan biyografik bir drama. Dahmer ile birlikte liseden mezun olan Alex Backderf’in çizgi romanının 2017 uyarlamasında Ross Lynch genç katili canlandırıyor.

Arkadaşım Dahmer
Arkadaşım Dahmer 

 

2- Molly’nin Oyunu

Molly’nin Oyunu , aynı adı taşıyan anılarına dayanan, oyuncular, sporcular ve moğollar da dahil olmak üzere oyuncularla on yıl boyunca dünyanın en özel yüksek bahisli poker oyununu yürüten genç Amerikalı kayakçı Molly Bloom’un gerçek hikayesidir. ve Rus mafyası. 2013 yılında 34 yaşındayken gecenin ortasında 17’den fazla FBI ajanı tarafından tutuklandı.

Molly'nin Oyunu
Molly’nin Oyunu 

3- Dolandırıcılar

J-Lo, Constance Wu ve Lili Reinhart (Cardi B dahil diğer ikonların yanı sıra) dümen Hustlers , 2008 ekonomik çöküşünün ortasında New York striptizcileri hakkındaki viral (ve gerçek) bir New York dergisine dayanan zengin Wall Street müşterilerini büyük miktarlarda parayla dolandırmak

Dolandırıcılar
Dolandırıcılar 

4- Son derece kötü, Şok edici derecede kötü ve aşağılık

İlginizi Çekebilir:  Netflixteki En İyi 10 James Bond Filmi

Zac Efron, 2019 Netflix filmi E xtremely Wicked, Shockingly Evil and Vile’da ünlü Amerikalı seri katil Ted Bundy rolünü üstleniyor . Film, yıllardır Bundy’nin karanlık tarafını inkar eden kız arkadaşının bakış açısından suçlarını anlatıyor.

Son derece kötü, Şok edici derecede kötü ve aşağılık
Son derece kötü, Şok edici derecede kötü ve aşağılık  

5- The Irishman

Martin Scorcese’nin (aşırı) uzun metrajlı Netflix filmi The Irishman , 1950’lerde organize suça karışan ve derin bir şekilde organize suça bulaşan kamyon şoförü Frank Sheeran’ı takip ediyor. Destansı suç hikayesi, Charles Brandt’ın 2004 yılında yazdığı kurgusal olmayan kitabı I Heard You Paint Houses’a dayanmaktadır .

The Irishman
The Irishman 

6- Inanılmaz

Teknik olarak uzun metrajlı bir film olmasa da, bu Netflix mini dizisi, 2015 haber öyküsü olan “Bir İnanılmaz Tecavüz Hikayesi” kapsamında ele alınan Colorado ve Washington eyaletindeki tecavüz vakaları serisine çarpık ama samimi bir bakış sunuyor. Toni Colette, Merritt Weaver ve Kaitlyn Dever, sürükleyici başrol performansları sergiliyor.

Inanılmaz
Inanılmaz 

7- Kayıp kızlar

Belgeselci Liz Garbus’ın senaryolu uzun metrajlı filmi Kayıp Kızlar, bir annenin kızının ortadan kaybolmasıyla ilgili bağımsız soruşturmasını açık bir şekilde anlatıyor. Yine de ortaya çıkardığı şey, izinin bir dizi gizemli seks işçisinin öldürülmesine yol açmasıyla, amaçladığından daha fazlasını ortaya koyuyor.

Kayıp kızlar
Kayıp kızlar 

8- All Good Things

Ryan Gosling, bir dizi cinayetin arkasındaki şüpheli olan New York emlak kralı Robert Durst’u canlandırıyor (Kirsten Dunst tarafından canlandırılan karısınınki de dahil). Filmin övgüleri arasında, filmin ardından filmin yönetmeniyle röportaj yapmayı kabul eden Durst’tan başkasının övgüsü vardı.

All Good Things
All Good Things 

9- Can You Ever Forgive Me?

Melissa McCarthy, başarısız kariyeri onu başarılı vefat etmiş yazarlardan mektuplar almaya başlayan bir yazar olan Lee Israel rolünde. Ancak bir dolandırıcılık ancak bu kadar uzun sürebilir ve edebi parya kendini sahte mektuplar satmaya başlamasına neden olandan daha büyük bir sorun yığını içinde bulur.

İlginizi Çekebilir:  Netflixteki En İyi Aile Dostu Filmler
Can You Ever Forgive Me
Can You Ever Forgive Me 

10 – The Bling Ring

Gerçek Sofia Coppolla yönetmenlik stilinin bir kapak taşı olan The Bling Ring, 2000’lerin sonlarında çok sayıda ünlünün evine girip onları soymakla kötü bir şöhrete sahip Hollywood Hills’in genç suç çetesinin gösterişli ve derinden boşluklu bir fotoğrafı. Büyük fragmanları sizi içine çekmezse, Emma Watson’ın sığ, nihilist bir vadi kızı olarak performansı kesinlikle etkileyecektir.

The Bling Ring
The Bling Ring 

11- Reversal of Fortune

Alan Dershowitz’in Reversal of Fortune: Inside the von Bülow Case adlı kitabına dayanan bu belgesel dram, sosyetik Sunny von Bülow’un açıklanamayan komasını ve bunun sonucu olan cinayet teşebbüsünü araştırıyor. Kocasının suçlamalara karşı savunmasının ardından film, sadece olayın kendisine değil, evlilik, servet ve ahlak konusundaki belirsizliklere de yakın bir mercek getiriyor.

Reversal of Fortune
Reversal of Fortune 

12- Siyah Kütle

Johnny Depp, 1970’lerde geçen bu gerçek suç dramasında ünlü İrlandalı gangster James “Whitey” Bulger rolünde. Bulger’ın suç faaliyetini ilerletmek için yerel kolluk kuvvetleriyle kurnaz ikili ittifakının izini süren Black Mass , Whitey’in neden Boston bölgesinde hala bir isim olduğunu gösteriyor.

Siyah Kütle
Siyah Kütle 

13- Soğuk Kanlılıkla

Truman Capote’nin aynı adlı kurgusal olmayan kitabına dayanan In Cold Blood , Kansas, Holcomb’daki Clutter ailesinin 1959’da öldürülmesinin gerçek hikayesini anlatıyor. Genellikle sinemada yeni gerçekçiliğin erken bir örneği olarak gösterilen kara film, eylem halindeki iki katilin gerçekten soğukkanlı doğasını yakalar.

Soğuk Kanlılıkla
Soğuk Kanlılıkla 

14- Snowtown

Güney Avustralya’da rezil Snowtown cinayetler dayanarak, Snowtown seri katil John Bunting ait soğutma backstory ortaya koymaktadır. Şüphelenmeyen Harvey ailesinin gözünden anlatılan film, Bunting’in genç erkekleri adaletli cinayet çemberine katmasına içeriden bir bakış sunuyor.

Snowtown
Snowtown 

15- Foxcatcher

Steve Carrell, Olimpiyat güreşçilerine hayranlık duyan bir milyoner olan John du Pont olarak dönüştürücü bir performans sergiliyor: özellikle Channing Tatum ve Mark Ruffalo’nun canlandırdığı Mark ve Dave Schultz kardeşler. Film, zehirli erkeklik ve manipülasyonun zorlu bir gösterisidir ve sonunda cinayetle sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir:  Winx Efsanesi ( Kader)
Foxcatcher
Foxcatcher 

16 -Amerikan Hustle

Fragman ve posterler sizi düşündürse de, American Hustle , Amy Adams’ın bölünmesinden daha fazlasıyla ilgili. Film, FBI’ın 1970’lerin ABSCAM sokma operasyonunu şık bir şekilde yansıtıyor ve çağa uygun pop şarkıları ve havalı dans hareketleri kadar çok sayıda bükülme ve çift geçişle dolu.

Amerikan Hustle
Amerikan Hustle 

17- Yakala Yakalayabilirsen

Steven Spielberg’in en iyisi değil ama Catch Me If You Can , yönetmenin daha eğlenceli filmleri arasında yer alıyor. Frank Abagnale’in harika bir dolandırıcı olarak yükselişini izliyor. Leonardo DiCaprio hiç bu kadar keyifli ve sümüksü olmamıştı.

Yakala Yakalayabilirsen
Yakala Yakalayabilirsen 

18- Zodiac

Zodiac , mutlaka film korku hayranları ya da David Fincher’ın önceki Seven hayranları değildi. Bunun yerine, Kaliforniya’nın Zodyak Katilinin maskesini çıkarmaya çalışan insanlar hakkında bir süreç filmi. Zodyak , incelikle araştırılan ve kusursuz bir şekilde vurulan Zodiac , bir dizi cinayetten daha büyük ve daha ön plana çıkan bir şeye dönüşür.

Zodiac
Zodiac 

19- Cinayet Anıları

Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, Snowpiercer ve Okja gibi uluslararası gerilim filmlerini yapmadan önce , Kore’nin ilk seri cinayetlerine dayanan bu cinayet gizemini yarattı . Kendine özgü zifiri mizahını, kafa karıştırıcı cinayetleri çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesine getiriyor.

Cinayet Anıları
Cinayet Anıları 

 

20- Para Avcısı

The Wolf of Wall Street ile ilgili en iyi ve en cesur şey , muhtemelen Scorsese’nin en hoşgörülü filmi, suçlarını ne kadar eğlenceli gösterdiği. Scorsese ve yazar Terence Winter, dolandırıcı borsacı Jordan Belfort’un anılarını temelde en sansasyonel kısımlara indirgeyerek, sizi başkalarının parasını kendi oyun parkı olarak gören bir adamın baş boşluğuna yerleştiriyor.

Para Avcısı
Para Avcısı

 

 

 

 

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz